» .اسلایدر » انتظارات خبرنگاران از دولت و حکومت درست است/ از آن‌ها حمایت کنیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ - ۱۳:۱۳

 کد خبر: 10745

استاندار خراسان رضوی:

انتظارات خبرنگاران از دولت و حکومت درست است/ از آن‌ها حمایت کنیم

گروه فرهنگ و هنر ـ علیرضا رزم‌حسینی به انتظارات خبرنگاران هم اشاره کرد و گفت: علاوه بر انتظاراتی که از خبرنگاران هست، آن‌ها نیز انتظارات زیادی از دولت و حکومت دارند که درست هم است. ما باید امنیت آن‌ها را حفظ کنیم، آزادی آن‌ها را فراهم کرده و پشتیبانی لازم را انجام دهیم.

انتظارات خبرنگاران از دولت و حکومت درست است/ از آن‌ها حمایت کنیم

به گزارش آتی نیوز، مراسم تجلیل از خبرنگاران به مناسبت سالگرد شهادت شهید محمود صارمی و روز خبرنگار، یکشنبه ۲۰ مردادماه با حضور اصحاب رسانه و مسئولان شهری در سالن انقلاب اسلامی مجتمع آیه‌ها برگزار شد.

این مراسم که با اجرای رضا رفیع، شاعر و طنزپرداز و مجری این برنامه همراه بود، از چند دهه فعالیت ۳ نفر از قدمای عرصه قلم و روزنامه‌نگاری در استان خراسان تجلیل و قدردانی شد.

همچنین تعداد زیادی از خبرنگاران و فعالان عرصه خبر در این جشن، به همراه خانواده حضور پیداکرده بودند. این برنامه ابتدا با تلاوت آیات قرآن کریم،‌ سرود ملی و صلوات خاصه حضرت رضا (ع) آغاز شد.

رضا رفیع، مجری برنامه بیان کرد: من مدت زیادی روزنامه‌نگار و طنزپرداز روزنامه بوده و از این راه و به زبان طنز جهت گذران نیازهای روزمره وارد عرصۀ خبر نیز شده‌ام.‌

در این مراسم دو هنرمند خراسانی در نقش دو خبرنگار و عکاس خبری روی سن بازی کردند و مشکلات و بزنگاه‌های روزنامه و خبر را با زبان تئاتر بیان کردند.

جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در این نشست بیان کرد: خبرنگاری گونه‌ای رسالت است، رسالت بیان حقیقت؛ و گونه‌ای جهاد در شرایط جنگ اقتصادی است. رسانه، تنها یک تریبون منعکس‌کننده وقایع نیست. در واقع در دوران معاصر، رسانه یک نهاد خردورز و دانش‌بنیان و دیالوگی است. رسانه پیشرو، به‌مثابۀ یک خرد منحصر برای سیاست‌گذاران و حاکمیت است. رسانه نه‌تنها خود ارزش‌آفرین است بلکه ارزش‌های نسل گذشته را در پروسه فرهنگ‌پذیری به نسل جدید و کنونی منتقل می‌کند.

وی در ادامه افزود: رسانه کارآمد، در زمره گروه‌های مرجعیت فکری جامعه است و نقش دولت، تثبیت مجدد این مرجعیت فکری است. همچنین ارتباط دولت و رسانه، یک ارتباط دوسویه مبتنی بر نقد و دیالوگ سازنده است.

مروارید با اشاره به پایتخت فرهنگی جهان اسلام بودن مشهد‌، اظهار کرد: رسانه مشهد، یک رسانه جهانی و منطقه‌ای است. بر اساس آموزه‌های امام رضا (ع)، دامنه مخاطب رسانه‌ خراسان، دامنه جهانی انسانیت است. امام رضا (ع) فرمودند که اگر مردم زیبایی‌های کلام ما را بدانند، از ما پیروی خواهند کرد. رسانه مشهد نیز بیان‌کننده زیبایی‌های کلام اهل‌بیت (ع) برای انسان‌ها و شیعیان است. مشهد سالانه پذیرای ۳۰ میلیون زائر است و رسانه در گفتگوی بینافرهنگی و در ایجاد هم‌گرایی فرهنگی میان کشورهای مسلمان نقشی بی‌بدیل دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: برنامه توسعه اقتصادی و فرهنگی که به ابداع استاندار محترم در حال اجراست، توسط رسانه، نیازمند فرهنگ‌سازی و گفتمان سازی است. در کنار این گفتمان سازی، نیازمند تحول نگاه، از اقتصاد نفت محور و دیوان‌سالار به اقتصاد دانش‌بنیان هستیم. در این تحول، نقش رسانه‌ها بی‌بدیل است. رسانه‌ها در مشهد و خراسان رضوی با بهره‌گیری از حضور مهمانان و زائران بین‌المللی، هم در عرصه تولید فن‌آوران و هم در معرفی مدل‌های فرهنگی، اقتصاد رسانه را پویا خواهند کرد.

وی در پایان سخنان خود اشاره کرد: دهه آینده جهان، دهه فضای مجازی است. در این عرصه هم رسانه‌ها می‌توانند به‌خوبی از این کارزار موفق بیرون آیند. گذرگاه فرهنگ و هنر و اولین بازار فرهنگ و هنر و رسانه، به‌زودی در مشهد افتتاح خواهد شد که در این مسیر، نیازمند کمک و هم‌دلی رسانه‌ها هستیم.

پس از سخنان ایشان، کلیپی تصویری از فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایش درآمد و در ادامه علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی با اشاره به ارزش مقام نوشتن عنوان کرد: از خبرنگاران انتظاراتی می‌رود. درحالی‌که امروزه با شرایط مختلفی روبه‌رو هستیم، به وحدت رویه بپردازند. البته بدیهی است که آن‌ها باید تمام ذرات و اشکالات را زیر ذره‌بین ببرند و بگویند اما حتماً باانصاف و وجدان و صداقت این عمل را انجام دهند. امیدواریم فرهنگ اسلامی هم روزبه‌روز در کشور ما نهادینه شود.

رزم حسینی با اشاره به قدمت فرهنگ در خراسان، گفت: استان خراسان رضوی صاحب سبک است و با توجه به مفاخر ارزشمند فرهنگی که داشته، زمینه را برای گسترش فرهنگ قلم آماده کرده است. خراسان رضوی بعد از تهران، بیشترین رسانه را دارد.

وی به انتظارات خبرنگاران هم اشاره کرد و گفت: از آن‌طرف هم خبرنگاران، انتظارات زیادی از دولت و حکومت دارند که درست هم است. ما باید امنیت آن‌ها را حفظ کنیم، آزادی آن‌ها را فراهم کرده و پشتیبانی لازم را انجام دهیم.

در ادامه و با حضور مقامات حاضر در سالن‌،‌ دو تن از نمایندگان مشهد و کلات در مجلس،‌ استاندار خراسان رضوی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس صداوسیمای استان از سه نفر از اساتید و پیشکسوتان خبر با اهدای جوایز و لوح تقدیر،‌ تجلیل شد.

خجسته ناطق با ۵۰ سال سابقه کار روزنامه‌نگاری، حسین پورحسین که از ۱۰ سالگی کار روزنامه‌نگاری را شروع کرده و محمد مهرنیا که متولد سبزوار است و در چندین روزنامه حضور داشته و بنیان‌گذار جراید و دفاتر خبری زیادی در سبزوار بوده‌ است، در این مراسم تجلیل شدند.

در ادامه سردار نظری، فرمانده سپاه امام رضا با تبریک روز خبرنگار و عید قربان به دلیل کمبود وقت و خستگی از سخنرانی برای حضار صرف‌نظر کردند.

پایان‌بخش مراسم ضیافت شام به مناسبت روز خبرنگار بود.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار