» .اسلایدر » بررسی نقش مشهد در نهضت مشروطه/ مشروطه به اهداف خود رسیده است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ - ۱۷:۳۷

 کد خبر: 10588

در نشست «مشهد در روزگار مشروطه» مطرح شد؛

بررسی نقش مشهد در نهضت مشروطه/ مشروطه به اهداف خود رسیده است

گروه سیاست ـ رضا سلیمان‌نوری در نشست مشهد در روزگار مشروطه به بررسی نقش این شهر در نهضت مشروطه پرداخت و گفت: مشروطه شکست نخورده و به مهم‌ترین اهداف خود، نظیر به رسمیت شناخته شدن مردم ایران دست یافته است.

بررسی نقش مشهد در نهضت مشروطه/ مشروطه به اهداف خود رسیده است

به گزارش آتی نیوز، نشست «مشهد در روزگار مشروطه»، از سلسله جلسات یکشنبه‌های اندیشه، به بهانه سالروز صدور فرمان مشروطیت، ۱۳ مردادماه در دفتر حزب اراده ملت مشهد برگزار شد.

رضا سلیمان نوری، پژوهشگر و روزنامه‌نگار در این نشست، با بیان اینکه مشروطه شکست نخورده و هدف‌های اصلیان محقق شده است، گفت: در حقیقت نخستین خاستگاه قیام مشروطه در مشهد بوده است و این قیام مردم مشهد بود که به مردم کشور نشان داد، می‌توان در برابر زور و ستم پادشاه و حکمت ایستادگی کرد.

وی به تشریح برخی از اقدامات بزرگ و تأثیرگذار مردم مشهد در انقلاب مشروطه پرداخت و در این میان، شخصیت‌های بزرگی نظیر ملک‌الشعرا بهار را به‌عنوان افرادی معرفی کرد که خارج از مشهد، به فعالیت برای مشروطه می‌پرداخته‌اند.

در ادامه نیز این روزنامه‌نگار به ماجرای فتوایی اشاره کرد که به اشتباه به نام آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری در تاریخ ثبت شده است، گفت: دیدگاه آیت‌الله سیستانی ـ عموی پدربزرگ آیت‌الله سیستانی که هم‌اکنون مرجع شیعیان است، ـ به مشروطه، مشروعه‌خواهی است. وی در رساله خودش، شرط مرجع تقلید بودن را مخالفت با مشروطه اعلام می‌کند که فتوایی هم در این موضوع دارد که از قتل مشروطه خبر می‌دهد، اما متأسفانه این فتوا به اشتباه به شیخ فضل‌الله نوری نسبت داده می‌شود.

وی، ضمن توصیف فضای مشهد پس از به توپ بستن مجلس، افزود: توسط گروهی از اوباش و مشروعه خواهان، تحصنی در مسجد گوهرشاد حرم اتفاق می‌افتد که نتیجه آن چیزی جز غارت حرم مشهد امام رضا (ع) نیست و این افراد از راهی که برایشان باز گذاشته شده، فرار می‌کنند

مشروح در لینک زیر

مشروح خبر| از محدود کردن جمهوریت به انتخابات تا آسیب‌های ۴۰ ساله آن

مشروح خبر| بررسی نقش مشهد در نهضت مشروطه/مشروطه به اهداف خود رسیده است


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار