» .اسلایدر » از محدود کردن جمهوریت به انتخابات تا آسیب‌های ۴۰ ساله آن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۴ - ۱۸:۴۳

 کد خبر: 10596

در نشست جمهوریت مطرح شد؛

از محدود کردن جمهوریت به انتخابات تا آسیب‌های ۴۰ ساله آن

گروه سیاست ـ جمال یزدانی، مشارکت مردمی را یکی از مهم‌ترین ابعاد جمهوریت عنوان کرد و گفت: یکی از مصادیق مشارکت، انتخابات است اما مردم مشارکت‌های غیر سیاسی هم دارند از جمله مشارکت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و..؛ کسانی که در تلاشند تا جمهوریت را تنها به انتخابات محدود کنند، در واقع می‌خواهند جمهوریت را تضعیف کنند.

از محدود کردن جمهوریت به انتخابات تا آسیب‌های ۴۰ ساله آن

به گزارش آتی‌نیوز، جمال یزدانی، دکترای فلسفه از دانشگاه امام صادق (ع) و عضو سابق هیئت مدیره معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، در نشست جمهوریت در دوره معرفتی عصر اقامه که یکشنبه، ۱۳ مردادماه ویژه طلاب برادر در مرکز آموزشی شهید بهشتی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه نوع مواجهه با جمهوری و مردم، موضوعی است که در حال حاضر بیشتر با آن درگیر هستیم، گفت: مشارکت مردمی یکی از مهم‌ترین ابعاد جمهوریت است. یکی از مصادیق مشارکت، انتخابات است اما مردم مشارکت‌های غیر سیاسی هم دارند از جمله مشارکت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … و کسانی که در تلاشند تا جمهوریت را تنها به انتخابات محدود کنند، در واقع می‌خواهند جمهوریت را تضعیف کنند.

وی با اشاره به تأکید زیاد امام خمینی (ره) در استفاده از جمهوریت و اسلامیت در کنار هم، از جمله دلایلی که جمهوریت کمتر کار شده، بزرگنمایی سازوکارهای جمهوری اسلامی عنوان کرد.

یزدانی با بیان اینکه ما با قرائت غلط از نظریه ولایت فقیه مواجه هستیم که اگر مردم را پررنگ کنیم، نقش ولایت فقیه کمرنگ می‌شود، اظهار کرد: جمهوری اسلامی باید تعامل داشته و تمام مفاهیم را به درستی تعریف کند.

وی با اشاره به تعاریف اشتباهی که از جمهوریت داریم، بیان کرد: ما ۴۰ سال آسیب‌های جمهوریت را داریم، چه کسی می‌تواند انقلابی گری را درست تعریف کند؟؛ مثلاً اگر روحانی پای کار نمی‌آمد و دولت آقای رئیسی تشکیل می‌شد، بهتر بود یا اینکه در دوران خاتمی و رفسنجانی این کار باید انجام می‌شد و یا نباید می‌شد. این‌ها تعاریف اشتباه است که ما از جمهوریت داریم.

وی با بیان اینکه انقلابی‌ها در این ۴۰ سال هم این سازوکارها را پذیرفته‌ و هیچ‌وقت اعتراضی نکرده‌اند و اگر هم کسی خلاف نظرشان رأی آورده، پذیرفته‌اند، ابراز کرد: اینها، هم می‌گویند اشکالات وجود دارد و هم اعتراض نمی‌کنند. این باعث می‌شود از تمام ظرفیت‌ها به‌خوبی استفاده نشود. خب اگر اشکال دارد، سازوکار را نپذیرید.

وی با اشاره به تأکید امام بر جمهوریت، افزود: اگر امام می‌گفت جمهوری اسلامی، همه مردم با ایشان موافق بودند اما ایشان اصل نظام را به رأی گذاشتند.

*مشروح در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار