» .اسلایدر » برخی هنوز محدودیت منابع را در کشور باور نکردند/ ضرورت حرکت به سمت دولت الکترونیک

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ - ۱۲:۱۰

 کد خبر: 10374

رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت خراسان رضوی:

برخی هنوز محدودیت منابع را در کشور باور نکردند/ ضرورت حرکت به سمت دولت الکترونیک

گروه جامعه ـ موهبتی با بیان اینکه خیلی‌ها هنوز محدودیت منابع را در کشور باور نکردند، گفت: باید به سمت الکترونیکی کردن حرکت کنیم؛ زیرا در مدیریت منابع بسیار کمک‌کننده است البته ای کاش به سمت دولت الکترونیک برویم.

برخی هنوز محدودیت منابع را در کشور باور نکردند/ ضرورت حرکت به سمت دولت الکترونیک

به گزارش آتی نیوز، طاهر موهبتی، رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت کشور، دوم مردادماه در جمع اصحاب رسانه در مشهد بیان کرد: حدود ۴۰ میلیون نفر تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند که ۸۵ درصد آن‌ها بیمه رایگان‌اند. به‌طور میانگین در سال ۹۶، مراجعه به مراکز درمانی ۱۹۵ میلیون دفعه بوده است. ۴۴ هزار مرکز، طرف قرارداد سازمان بیمه سلامت هستند. آخرین پرداختی از هفته گذشته تاکنون، هزار میلیارد تومان در سراسر کشور بوده که در این شرایط عدد خوبی است. با این مبلغ، داروخانه‌ها به خرداد ۹۸ خواهند رسید که البته دو ماه و نیم از سال ۹۷ بدهی خواهیم داشت.

وی بیان کرد: در مجموعه کمیته امداد امام خمینی (ره)، حرکت خوبی زمان آقای فتاح شروع و به بخش بیمه سلامت منتقل شد. الان با دفترچه سازمان ما که حدود ۴۷۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند و درمان می‌شوند که از جهت تجمیع منابع، حرکت ارزشمند و خوبی بود و باید در برنامه پنجم توسعه اتفاق می‌افتاد که با همکاری آقای فتاح رخ داد.

موهبتی ادامه داد: بحث مجهول‌الهویت‌ها که همیشه مورد سؤال بود، حل شد و خوشبختانه افرادی که بهزیستی معرفی می‌کند، در هنگام بستری به آنان خدمات می‌دهیم و از این جهت مشکلی وجود ندارد و این ظرفیت تا ۲۰ هزار نفر رسیده، درصورتی که هیچ بودجه‌ای به اعتبارات ما اضافه نشده است. البته این طرح از اول سال اجرایی شده است. اگر هنوز مؤسساتی دچار مشکل هستند، گزارش کنند.

وی در پاسخ به سؤال در مورد تحت پوشش قرار گرفتن زندانیان، گفت: تفاهم‌نامه‌ای برای سازمان امور زندان‌ها تنظیم و ارسال شده است و در چارچوب آن عمل می‌شود؛ البته زندانیان بیمه هستند اما برای آن دسته که تحت پوشش نیستند، اعلام آمادگی کردیم و منتظر پاسخ سازمان امور زندان‌ها هستیم.

رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت کشور در پاسخ به سؤالی که در مورد بیمه اتباع خارجی، گفت: اتباعی که طبق مقررات کشور در ایران سکنا دارند، می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند؛ البته کسانی که اوضاع مالی مناسبی ندارند، از طرف سازمان بین‌الملل کمک می‌شوند و آیین‌نامه‌ای نوشته شده و در دست دولت است تا به‌صورت مشترک، سهم‌هایی مشخص شود و سالی ۳۰۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گیرند. هنوز این آیین‌نامه تصویب نشده است ولی طبق تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت کشور هست، اتباع بیمه می‌شوند.

وی در مورد نسخه‌نویسی الکترونیکی گفت: ما باید تا پایان امسال، ۳۰ درصد شهرستان‌ها را تحت پوشش قرار دهیم؛ البته اقبال عمومی ایجاد شده که این را، هم فرصت می‌دانیم و هم نگرانیم. باید در شهر، این پوشش افزایش یابد. تا الان در ۱۲۷ شهرستان، نسخه الکترونیکی راه‌اندازی شده و ۶۷۰ هزار نسخه نیز نوشته شده است.

وی در مورد چگونگی مدیریت منابع در سازمان سلامت نیز بیان کرد: هنوز خیلی‌ها در کشور، محدودیت منابع را باور نکردند. سخن رییس‌جمهور که گفتند من رییس ستاد قرارگاه خاتم بودم و شهادت می‌دهم امروز از شرایط جنگ دشوارتر است، نشان دهنده این است که توجه کافی را به شرایط امروز نداریم، بعضی دوستان هنوز درک نکردند و همچنان به دنبال توسعه هستند، اما بهترین راه این است که هم راهنمای بالینی را اجرایی کرده و هم به سمت الکترونیکی کردن حرکت کنیم؛ زیرا در مدیریت منابع بسیار کمک‌کننده است البته ای کاش به سمت دولت الکترونیک برویم. ما به دنبال کم کردن هزینه که خدمات را کاهش دهد، نیستیم بلکه به دنبال منطقی کردن رفتار هستیم، نباید سفره‌ای به اسم محرومین پهن شود و همه باشند غیر از محرومین. یکی از سرمایه‌دارها گفته چرا جلوی بیمه سلامت را در بخش خصوصی نمی‌گیرید؟ اگر فردی نمی‌تواند مبلغ ماهیانه را بدهد ولی ما به اینها متعرضیم. ما در اینکه افرادی که توان مالی دارند هم بیایند از بیمه سلامت استفاده کنند، مشکل داریم.

خانم محمدی،‌ خبرنگار روزنامه قدس و مجری برنامه سلامت باشید، در ذیل پیشنهادی، گفت: قبل از اینکه کارکنان و مردم در جریان قرار بگیرند، مدیران بیمارستان آگاه شوند. مدیران بیمارستان های دولتی می‌دانند خیرین این پول را می‌دهند لذا داروهایی را برای یکسال مطرح می‌کنند، مگر بیمار می‌داند برای یکسال باید این دارو را مصرف کند!؟ ، خیر پول می‌دهد برای اینکه از مالیات دور شود. همه آنها اینگونه اند پول های زیادی می‌دهند که باعث شده است، بیمارستان متحول و عالی شود اما هزینه ای که صرف می‌شود، حیف است، چرا این هزینه صرف داروهای خارجی شده و از کشور خارج می‌شود؟.

موهبتی در ارتباط با کاهش سطح خدمات پیرامون داروهایی که نایاب شده‌اند، گفت: ما به‌عنوان بیمه نمی‌توانیم هیچ دارویی را از سبد خدماتی خود کم کنیم، ۲۴۵۰ قلم دارو که سال گذشته، تعهد ما بوده، امسال هم تعهد داریم. در مورد خدمات هم ۴۷۰۰ خدمت همچنان ادامه دارد. همچنین تجهیزات پزشکی ۵۰ هزار قلم کالا در تعهدات ما استمرار دارد اما آنچه رخ می‌دهد، نسخه‌نویسی خارج از فارماکوپه است که تخلف محسوب می‌شود. یا استفاده از داروهای برند که طبق برنامه ششم توسعه عدم حمایت ما را دارد، در این حال در بیماری‌های خاص از برندهای قبلی که وجود داشته، سلب نشده است، حتی دکتر نمکی که در حوزه دارو صاحب‌نظر هستند، برای عزیزان خود از داروهای ایرانی استفاده می‌کنند؛ باید همانطور که به تیم‌های فوتبال تعصب داریم، به تولیدات داخلی هم، این تعصبات را داشته باشیم و از محصول ایرانی استفاده کنیم؛ البته مصرف‌کننده اینجا موضوعیت ندارد بلکه تجویزکننده باید در این زمینه توجیه شود.

موهبتی: کمک کنید دعواها کم شود. روزنامه‌ها به دنبال تیترهای دعوا درست‌کن هستند البته درست هم می‌گویند. این چند مدت ـ که وضعیت بودجه‌ای خوب نیست ـ را تحمل کنید، حتی اگر مدیری بی‌عقلی کرد و حرفی زد، شما منعکس نکنید تا ادامه پیدا نکند.

وی در پایان این نشست خطاب به خبرنگاران افزود: به نشاط مردم و حل مشکلات آن‌ها کمک کنید. کمک کنید دعواها کم شود. روزنامه‌ها به دنبال تیترهای دعوا درست‌کن هستند البته درست هم می‌گویند. این چند مدت ـ که وضعیت بودجه‌ای خوب نیست ـ را تحمل کنید، حتی اگر مدیری بی‌عقلی کرد و حرفی زد، شما منعکس نکنید تا ادامه پیدا نکند.

مرتضی وجدان، مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی عنوان کرد: در خراسان رضوی با ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، ۳ میلیون و ۵۵۱ هزار نفر، جزء بیمه‌شدگان سازمان هستند. درآمدهای حاصله اداره کل بیمه سلامت استان خراسان رضوی، در سال، ۳۰۰ میلیارد تومان است که مبلغ قابل وصول سه ماهه، ۷۵ میلیارد را استحصال کردیم. در سال جاری اعتبارات، فروردین و اردیبهشت‌ماه کاملا و ۷۰ درصد اعتبارات خردادماه پرداخت شده است.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار