» .اسلایدر » بودجه وزارت بهداشت، ۱۲۳ برابر بودجه محیط زیست!/ رئیسان جمهور به مناطق زندگی خود اهمیت می‌دهند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۵ - ۱۵:۱۶

 کد خبر: 10175

در نشست بررسی مخاطرات محیط زیستی مطرح شد:

بودجه وزارت بهداشت، ۱۲۳ برابر بودجه محیط زیست!/ رئیسان جمهور به مناطق زندگی خود اهمیت می‌دهند

گروه جامعه ـ در نشست بررسی مخاطرات زیست محیطی مطرح شد که وزارت بهداشت ۱۲۳ برابر بودجه محیط زیست، بودجه دریافت می‌کند. همچنین عنوان شد که بسیاری از مقامات مثل رئیسان جمهور کشورمان، برای بهادادن به مناطق خودشان تمام صنایع و کارخانه‌ها را به این مناطق آورده‌اند تا بتوانند باعث رشد آن شوند.

بودجه وزارت بهداشت، ۱۲۳ برابر بودجه محیط زیست!/ رئیسان جمهور به مناطق زندگی خود اهمیت می‌دهند

به گزارش آتی نیوز، نشست بررسی مخاطرات محیط زیستی شهر مشهد، دوشنبه ۲۴ تیرماه، با حضور محمد شیدایی، جانشین مدیریت بحران شهرداری مشهد و علی خزاعی، پژوهشگر مدیریت ریسک در دفتر حزب اراده ملت مشهد برگزار شد.

محمد شیدایی: زلزله‌ای که در شهر مشهد رخ داد بیشتر کسانی را که فراری داد، جامعه مهندسی ما بودند که از خانه‌های ساخته شده خود فرار کرده و به سمت ییلاقات رفتند. این به دلیل عدم باور ما به بحران و ایمنی قبل از بحران است.

محمد شیدایی، جانشین مدیریت بحران شهرداری مشهد اظهار کرد: مخاطرات طبیعی شاید در ظاهر یک طرفه باشد اما امروزه علاوه بر آلودگی‌های آب و هوا، صوتی‌ و..، آلودگی‌های دیگری تحت عناوین آلودگی نوری، بویایی، بصری، گرمایی و.. به وجود آورده‌ایم. تمامی حوادث طبیعی که ما از آن‌ها به عنوان بلایای طبیعی یاد می‌کنیم، به عملکرد خودمان همانند نوع ساخت و ساز، قطع درختان، تخریب جنگل‌ها و… برمی‌گردد. زلزله‌ای که در شهر مشهد رخ داد، بیشتر کسانی را که فراری داد، جامعه مهندسی ما بودند که از خانه‌های ساخته شده خود فرار کرده و به سمت ییلاقات رفتند. این به دلیل عدم باور ما به بحران و ایمنی قبل از بحران است.

وی در خصوص مناطقی که شغل افراد بر پایه کشاورزی و وابسته به زمین است، بیان کرد: در خصوص این افراد، فقط ساخت و ساز خانه کفایت نمی‌کند و باید محیط زیستشان را به آن‌ها بازگردانیم زیرا امرار معاش آن‌ها از این طریق است.

وی همچنین در خصوص بهداشت در دوران بحران اظهار کرد: ما برای تخلیه نخاله‌ها مکان و استراتژی مناسبی نداریم. کشوری مثل ژاپن، نخاله‌ها را به دریا می‌ریزد و به حجم زمین اضافه می‌کند. همچنین در خصوص نخاله‌های بیمارستانی، مکان مناسبی برای تخلیه نداریم و پیامد این امر مشکلات بهداشتی دیگر است. فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، فقر بی‌تدبیری، فقر باورهای دینی و اخلاقی و فقر فرهنگی برخی متخصصین عامل به وجود آمدن برخی موقعیت بحرانی است.

علی خزاعی، پژوهشگر مدیریت ریسک در این نشست بیان کرد: به لحاظ علمی، بحران سه ویژگی مقطعی بودن، غیرقابل پیش بینی دقیق و دینامیک و پویا بودن را دارد. اما به هر بلا و واقعه طبیعی و غیرطبیعی برچسب بحران می‌زنند. مثلاً وقتی می‌گویند بحران آب، در واقع ما بحران آب نداریم. چرا که بحران، یک زمان مقطعی و کوتاه است در حالی که ما تقریباً ۶۰ سال است که می‌گوییم بحران آب داریم. به نظر من چیزی که اهمیت دارد، پیشگیری است. یک مورد، آن است که باید برای بحران آماده باشیم و اقدامات لازم را از پیش تعیین کنیم. مثلاً در خصوص زباله‌ها، یک اقدام پیشگیرانه، تفکیک زباله از مبدأ است.

وی ادامه داد: بحث مدیریت ریسک، در واقع ریشه در موقعیت پیشگیری دارد. باید ریشه‌ای فکر کنیم و اگر هزینه اولیه‌ای را به جهت پیشگیری انجام دهیم، هزینه‌های پس از آن کاهش می‌یابد. متاسفانه در پروژه‌های ساختمانی ما دید مدیریت ریسک وجود ندارد.

شیدایی بیان کرد: کشور ما کشور خشکی است، قدیمی‌ها برای ارتباط مسالمت‌آمیز با این وضعیت قنات می‌زدند، در کشورهای پیشرفته نیز، در مناطقی که بارش برف زیاد است، شرایط زندگی با برف مطرح شده است در حالی که در کشور ما «مقابله با برف» تعیین می‌شود.

بسیاری از مقامات مثل رئیسان جمهور ما همچون رفسنجانی، خاتمی و.. متعلق به مناطق کویری هستند و برای بهادادن به مناطق خودشان تمام صنایع و کارخانه‌ها را به این مناطق آورده‌اند تا بتوانند باعث رشد آن شوند.

وی همچنین در خصوص عدم انتخاب صحیح مکان مناسب برای صنایع آب‌بَر، بیان کرد: ما صنایع آب‌بَر را در نقاط خشک احداث کرده‌ایم. در حالی که می‌توانستیم در شهرهایی مثل نقاط شمالی کشور یا منطقه خلیج فارس احداث کنیم که هم مشکل آب نداشته باشیم و هم جمعیت به آن شهرها کشانده شود و هم اشتغال‌زایی شود. اگر دقت کنید بسیاری از مقامات مثل رئیسان جمهور ما همچون رفسنجانی، خاتمی و.. متعلق به مناطق کویری هستند و برای بها دادن به مناطق خودشان، تمام صنایع و کارخانه‌ها را به این مناطق آورده‌اند تا بتوانند باعث رشد آن شوند.

خزاعی بیان کرد: برای کاهش بحران آب، باید مصرف را کاهش دهیم. اما به دنبال کاهش مصرف نیستیم و تنها به افزایش بهره کشی می‌پردازیم. مدیریت بحران فقط در شرایط خاص است و اگر کارکرد مدیریت بحران مشخص شود، در زمان بحران برای مردم سوءتفاهم در کم کاری سازمان مدیریت بحران به وجود نمی‌آید.

علی خزاعی: بودجه محیط زیست نسبت به وزارت بهداشت خیلی کمتر است و وزارت بهداشت ۱۲۳ برابر بودجه محیط زیست، بودجه دریافت می‌کند. این موضوع، جمله «پیشگیری بهتر از درمان است» را زیر سؤال می‌برد.

خزاعی با اشاره به تخصیص بودجه وزارتخانه‌ها بیان کرد: یکی از وزارتخانه‌هایی که بیشترین بودجه را به خود اختصاص می‌دهد، وزارت بهداشت و درمان است. بودجه محیط زیست نسبت به وزارت بهداشت خیلی کمتر است و وزارت بهداشت ۱۲۳ برابر بودجه محیط زیست، بودجه دریافت می‌کند. این موضوع، جمله «پیشگیری بهتر از درمان است» را زیر سؤال می‌برد. برای جلوگیری از بحران و تقویت مدیریت بحران بایستی ساختارها تغییر کنند و ساختار قدرتمند ایجاد کنیم.

وی در ادامه به نقل از یکی از مشاوران وزارت نیرو بیان کرد: ۸۳ درصد از پروژه‌های بالادست دریاچه ارومیه که باعث خشکی دریاچه شده، پیوست محیط زیستی داشته است و فاجعه اینجاست که پروژه مرتبط با محیط زیست، عامل تخریب آن شده است و این نشانگر عدم وجود ساختار و یا ساختار ضعیف است.

شیدایی در خصوص فقر فرهنگ سازی با ارائه مصداقی بیان کرد: در زمان سیل، سهم چادر هر نفر ۱ چادر است. در حالی‌که من دیدم یکی از افراد ۱۷ چادر گرفت و این نشانه فقر فرهنگ‌سازی ماست که باعث می‌شود حقوق شخصی دیگران را زیر سؤال ببریم. دشمن در خصوص زلزله کرمانشاه، خیلی هوشمندانه عمل کرد و نوعی جنگ نرم ایجاد کرد.

وی در خصوص پروژه خیابان شیرازی، بیان کرد: کارشناس این پروژه شناخت کافی از موقعیت شهر مشهد و زائرخیز بودن آن نداشته و فقط خواسته که نشان دهد این پروژه در زمان وی به نتیجه رسیده است. ما باید مسئولینمان را آموزش دهیم تا از بسیاری از مسائل پیشگیری شود.

خزاعی در راستای آموزش مسئولان بیان کرد: ارکان اصلی یک جامعه، مسئولین، مردم، رسانه و دانشگاه‌ها هستند و آموزش مسئولان، مهم‌ترین بخش است که در این زمینه احزاب سیاسی می‌توانند از طریق ارتباطاتشان کمک بسزایی بکنند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار