» .اسلایدر » «تمرکز در داخل، رهبری در خارج»؛ استراتژی شکست‌خورده حزب توده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۱۸:۰۷

 کد خبر: 10165

عضو شورای اجرایی حزب اراده ملت خراسان رضوی مطرح کرد:

«تمرکز در داخل، رهبری در خارج»؛ استراتژی شکست‌خورده حزب توده

گروه سیاست ـ سپندارمذ با بیان اینکه حزب توده در برهه‌ای، استراتژی تشکیلاتی «تمرکز در داخل، رهبری در خارج» دارد، گفت: در دهه ۴۰، نفوذ عناصر ساواک به سازمان‌های پیرامونی حزب وجود دارد که این امر، به دلیل خروج کامل کادر رهبری از کشور و حزبِ از هم پاشیده است زیرا عدم تمرکز در داخل، باعث عدم هماهنگی سازمان‌های حزب توده می‌شد.

«تمرکز در داخل، رهبری در خارج»؛ استراتژی شکست‌خورده حزب توده

به گزارش آتی نیوز، جلسه سوم از سلسه نشست‌های بررسی تجربه تحزب در ایران و جهان با محوریت «تجربه ایرانی؛ حزب توده»، یکشنبه ۲۳ تیرماه با ارائه علی سپندارمذ، روزنامه‌نگار‌ و از اعضای شورای اجرایی حزب اراده ملت مشهد در دفتر این حزب برگزار شد.

علی سپندارمذ، روزنامه‌نگار در این نشست ضمن ارائه خلاصه‌ای از اهداف حزب توده بیان کرد: حزب توده دو بحث مبنایی تحت عناوین بحث‌های «ایدئولوژیک» که شامل عقیده به مارکسیست لنینیستی می‌شود و «اینترناسیونالیسم پروتری» دارد. بر اساس این عقیده، مارکس می‌گوید که انقلابی قریب‌الوقوع قرار است اتفاق بیفتد و سرمایه‌داری صنعتی به غایت رشد خود برسد. همچنین در خصوص بحث طبقه پرولتاریا باید بگویم که پرولتاریا، شامل افراد طبقه کارگر صنعتی است که بالقوه انقلابی بوده و حالا بالفعل انقلابی شده است.

علی سپندارمذ: در اساسنامه حزب توده بعد از انقلاب، صراحتاً بیان شده که هدف اساسی حزب توده ایران، استقرار سوسیالیسم در ایران است و نخستین گام در راه این هدف را برقراری حکومت دموکراتیک می‌داند تا زمینه استقرار آزادی، استقلال، صلح و عدالت اجتماعی را فراهم آورد.

وی در خصوص هدف نهایی احزاب کمونیست در جهان، بیان کرد: هدف نهایی تمام احزاب کمونیست جهان از جمله حزب توده ایران، یورش به دژ سرمایه‌داری با تکیه بر گروه پیشاهنگان طبقه کارگر است. تمرکز حزب توده بر علنی بودن است چرا که این علنی بودن باعث پیشبرد امور می‌شود. در اساس‌نامه حزب توده بعد از انقلاب، صراحتاً بیان شده که هدف اساسی حزب توده ایران، استقرار سوسیالیسم در ایران است و نخستین گام در راه این هدف را برقراری حکومت دموکراتیک می‌داند تا زمینه استقرار آزادی، استقلال، صلح و عدالت اجتماعی را فراهم آورد. در اساسنامه حزب توده، به مثابه سایر احزاب کمونیسم، بندی با این مضمون وجود دارد که هدف نهایی حزب توده ایران، استقرار سوسیالیسم است اما این استقرار در هیچ کشور به تنهایی اتفاق نمی‌افتد.

وی همچنین در خصوص منافع طبقاتی در اینترناسیونالیسم پروتری، بیان کرد: در اینترناسیونالیسم پروتری اصل «طبقه» است و این طبقه را کل متشکلی در سرتاسر جهان می‌داند و منافع هر طبقه، بر سایر طبقات جهان می‌چربد. ما می‌دانیم که منافع طبقاتی در نهایت منافعی نیست که انسان‌ها را به کنش متحدالشکلی هدایت کند. آنچه در طول تاریخ عامل این اتحاد بوده، بیشتر «آرمان واحده» است.

سپندارمذ همچنین در خصوص مارکسیست لنینیستی این چنین اظهار کرد: مارکسیست لنینیستی در واقع یک فلسفه نیست و اساساً مارکسیسمه است. لنین پیرو مکتب مارکسیسم است ولی ابتکاراتی که لنین دارد، این است که در مرحله عمل، مارکسیسم بر چه روشی عمل کند. در روسیه، حزب سوسیال‌دموکرات کاری داریم که پلخانوف چهره مشهور آن است. وی معتقد است که باید طبقه کارگر صنعتی شکل بگیرد و‌ این طبقه به دلیل استثمار، خودبه‌خود به آگاهی طبقاتی برسد. لنین بحث جبر تاریخی برایش اهمیتی ندارد. چیستی بحث اینترناسیونالیسم پروتری که حزب توده به آن معتقد است و نمود این اینترناسیونالیسم پروتری، شکل گرفتن بین‌الملل‌ها هست. در زمان رهبری استالین، کشور در معرض دشمن خارجی، آلمان‌ها بوده است، استالین تعیین تکلیف می‌کند و همانند لنین که حاضر است برای جلوگیری از فروپاشی انقلاب نوپا با آلمان‌ها مصالحه کند، عمل نمی‌کرد. فرض آن این بود که تمام توده‌های روسی یک اقلیت هستند و اگر دچار جنگ خارجی شویم، توده‌های ما در بهترین حالت یک عده افراد خونسردی هستند که قلع و قمع شدنشان را تماشا می‌کنند.

وی همچنین در خصوص ساختار کمیته‌های مختلف حزب بیان کرد: ساختار کمیته مرکزی حزب توده به این شکل است که در شعب مرکزی تقسیم کار صورت می‌گیرد و هر شعبه دارای مسئول و هسته مسئول هستند. مسئول هرکدام از شعب از جانب هیئت دبیران معرفی می‌شود. در تشکیلات حزب توده، جوانان یک سازمان جدا تحت عنوان سازمان جوانان حزب توده دارند که این سازمان در بالادست و هم‌تراز با کمیته مرکزی به‌طور مستقل کار می‌کند.

در دهه ۴۰، نفوذ عناصر ساواک به سازمان‌های پیرامونی حزب وجود دارد که چهره‌های به نامی هم هستند که این امر به دلیل خروج کامل کادر رهبری از کشور و حزب از هم پاشیده است.

سپندارمذ با اشاره به استراتژی «تمرکز در داخل، رهبری در خارج» ادامه داد: حزب توده در برهه‌ای، تشکیلاتی «تمرکز در داخل، رهبری در خارج» دارد. در این نوع استراتژی، کادر رهبری به خارج از کشور می‌رود و می‌گوید حزب، آسیب‌پذیر و غیرقانونی است ما تمرکز فعالیت اجرایی را در داخل می‌گذاریم اما کادر رهبری را برای مصون ماندن، کلاً از کشور خارج می‌کنیم. در دهه ۴۰، نفوذ عناصر ساواک به سازمان‌های پیرامونی حزب وجود دارد که چهره‌های به نامی هم هستند که این امر به دلیل خروج کامل کادر رهبری از کشور و حزب از هم پاشیده است. عدم تمرکز در داخل، باعث عدم هماهنگی سازمان‌های حزب توده می‌شد. شعبه کل تشکیلات، فرج‌الله میرزایی است که مغز متفکر تشکیلاتی توده است ک در سال ۶۷ در زندان اعدام شد. این شعبه، دو بخش زیرمجموعه‌ای شامل کمیته ایالتی تهران و شعبه تشکیلات شهرستان‌ها و تشکیلات خارج از کشور دارد. شعبه مطبوعات نیز هیئت تحریریه نامه مردم است، نامه مردم، ارگان رسمی حزب توده است. شعبه اطلاعات مستقیماً زیر نظر کیانوری در هیئت دبیران می‌چرخید.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار