» .اسلایدر » لزوم بروز استقامت در عرصه فرهنگ/ کشور ما لبریز از جشنواره‌هاست

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ - ۱۵:۲۳

 کد خبر: 10127

در اختتامیه جشنواره امام رضا (ع) مطرح شد؛

لزوم بروز استقامت در عرصه فرهنگ/ کشور ما لبریز از جشنواره‌هاست

گروه فرهنگ و هنر ـ در اختتامیه جشنواره امام رضا (ع)، از دِین ما به امام هشتم و فرصت‌هایی که با حضور ایشان در اختیار ما قرار گرفت سخن به میان آمد، همچنین بر ضرورت استقامت در عرصه فرهنگ تأکید و ایران، کشوری لبریز از جشنواره‌ها مطرح شد.

لزوم بروز استقامت در عرصه فرهنگ/ کشور ما لبریز از جشنواره‌هاست

به گزارش آتی نیوز، اختتامیه هفدهمین جشنواره فرهنگی ـ هنری امام رضا (ع) با حضور مقامات عالی‌رتبه کشور و میهمانان بین‌المللی ۲۲ تیرماه در مجتمع سپید مشهد برگزار شد.

علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی ضمن تبریک میلاد باسعادت امام رضا (ع) و خوشامدگویی به میهمانان داخلی و خارجی بیان کرد: ایران به وجود شریف امام رضا (ع) که باعث توسعه و برکت فرهنگی شده است افتخار می‌کند. از همه مسئولان و کمیته‌های ۱۲گانه که در ۱۰ روز گذشته به‌خوبی مدیریت کردند تشکر می‌کنم. سیاست این دوره، این بود که جشن‌های مردمی برگزار شود و نقش دولت را کمرنگ کنیم، در روزگاری که فشارهای بین‌المللی و در رأس آن آمریکا بر گُرده اقتصاد ایران فشار آورده و به دنبال تضعیف پایه‌های مردمی نظام است. امروز رمز موفقیت ما همراهی و همدلی همگانی است و در گام دوم انقلاب نیازمند اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط و حفظ وحدت کلمه هستیم.

رئیس شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی دهه کرامت ضمن تشکر از حمایت‌های بی‌دریغ رئیس‌جمهور، دولت، وزیر کشور، روسای مجلس و قوه قضاییه از راهبرد اجرایی الگوی عملی اقتصاد مقاومتی در چهارچوب مثلث توسعه اقتصادی ـ فرهنگی استان خراسان رضوی، بیان کرد: از همه مسئولان در استان و در رأس آن‌ها نماینده ولی‌فقیه استان، ائمه جمعه سراسر استان و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی که در این مدت همراهی کردند سپاس‌گزاری می‌کنم.

رزم حسینی با تشکر از تولیت آستان قدس رضوی به دلیل استفاده از تمامی ظرفیت‌های غنی اقتصادی و فرهنگی کشور، بیان کرد: آستان قدس رضوی در جهت توانمندسازی مردم در این راهبرد همراهی می‌کند.

وی همچنین با اشاره به حفظ راه شهدا، بیان کرد: امروزه اگر می‌خواهیم راه شهدایی که در ۴۰ سال گذشته برای امنیت و تمامیت ارضی کشور به شهادت رسیده‌اند را استمرار بخشیم و منافع ملی‌مان را حفظ کنیم، جدا از تمامی سلیقه‌ها و گرایش‌های سیاسی راهی جز حفظ وحدت خود نداریم.

محمود رضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی ـ هنری امام رضا (ع) در این مراسم بیان کرد: طی ۲۰ ماه گذشته سیاست‌ها و اقداماتی در دستور کار قرار گرفت و پس از گسترش، فراگیری و تنوع برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی و هنری امام رضا (ع) در تمام استان‌های کشور و برخی سازمان‌ها و مجموعه‌های فرهنگی، ارزیابی‌هایی از اقدامات و جشنواره‌ها با هدف ارتقای کیفیت و اثربخشی آن‌ها توسط کارشناسان و صاحبنظران صورت گرفت و با ادغام، حذف و دوسالانه کردن برخی جشنواره‌ها، اکنون ۱۵ جشنواره تخصصی، ده‌ها برنامه فرهنگی و همایش علمی ـ پژوهشی در کشور برگزار می‌شود.

برازش عنوان کرد: برای عرضه آثار تولیدی فاخر و برگزیده جشنواره‌های رضوی در قالب نمایشگاه‌ها و ارائه آن‌ها در فضای مجازی برنامه‌ریزی‌شده است. امسال پویش حامیان رسانه‌ای جشنواره امام رضا (ع) با مشارکت رسانه ملی، روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی کشور ایجاد شده است. امیدواریم با این حرکت شایسته فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی کشور، شاهد فعالیت‌های گسترده و مستمر در زمینه ترویج فرهنگ رضوی باشیم. مشارکت و هم‌افزایی با سازمان‌ها و مجموعه‌های فرهنگی و نهادهای مردمی جزو سیاست‌های راهبردی بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) است. در این راستا همکاری‌های گسترده‌ای با آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و کلان‌شهرهای کشور و سایر مجموعه‌های فرهنگی آغاز شده است که قطعاً برکات آن در آینده آشکار خواهد شد. در حوزه بین‌الملل، از سفرای کشورهای دوست و همسایه، عراق، پاکستان، افغانستان و سایر مهمانان حاضر از وزارت خارجه و دیگر سازمان‌ها و نهادهای فعال در این حوزه تشکر کرده و امیدوارم که فعالیت‌ها و ارتباطات بین‌الملل با حمایت نهادها و مسئولان به‌خصوص سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی توسعه و رونق بیشتری پیدا کند.

برازش در ادامه گفت: انضباط و شفافیت مالی و استفاده بهینه از منابع، راهبردی است که در همه فعالیت‌های بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) جریان دارد. طبق گزارش بازرس و حسابرس قانونی، این بنیاد در زمینه انضباط و شفافیت مالی از مؤسسات و مجموعه‌های شاخص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

در بخش اول تقدیرها با حضور کار اندیش، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر، محمودرضا برازش، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی ـ هنری امام رضا (ع)، از دبیران تخصصی استان‌ها و مسئولین نهادهای برگزیده جشنواره‌های موضوعی تقدیر شد.

جمشید جعفرپور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم بیان کرد: اگر در بعد اقتصادی و نظامی تهدیداتی علیه ‌ما اعمال می‌شود، افسران و فرماندهانی هستند که وظیفه‌شان را انجام می‌دهند. اگر آمریکا می‌توانست، قطعاً به لحاظ نظامی مقابله می‌کرد. در حوزه فرهنگی هم باید به گونه‌ای عمل کنیم که استقامتمان آشکار شود.

وی در ادامه با اشاره به سخن امام رضا (ع) تحت عنوان «عبور از میان واقعیت‌ها به سمت آرمان‌ها» بیان کرد: اگر ما تمام چشم خود را صرفاً به آرمان‌ها بدوزیم و از واقعیت‌های میدان غفلت کنیم، در یک ایده‌آلیسم و رؤیاپردازی پرت خواهیم شد. هنر ما این است که با توجه به واقعیات، راهی به‌سوی آرمان‌ها پیدا کنیم و این چیزی است که باید در جبهه فرهنگی و به تبعیت از امام رضا (ع) آن را پیگیری کنیم.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم بیان کرد: ایرانیان هم در عرصه هنر و هم از زاویه همگرایی اجتماعی به امام هشتم مدیون هستند. در حرم رضوی یک دوره طولانی هنر ایرانی از دوره سلجوقیان تا دوران معاصر مشاهده می‌شود. هنری که بر گرد حریم امام هشتم (ع) قرار گرفته و بخش زیادی از آن، با وجود امام معنا و هویت پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صراحت بیان کرد: برخی از ائمه (ع) در تنگنا و اسارت بودند. برخی هم مانند امام باقر (ع) و امام صادق (ع) توانستند بیش از گذشته به تعالیم دینی و نبوی بپردازند. در دوران حکومت پنج‌ساله امام علی (ع) نیز مشکلات و درگیری زیادی بود. امام رضا (ع) در سه سال حضور در ایران، فارغ از دردسرهای حاکمیت و حکومت، از طریق گفتگو و پرسش و پاسخ‌ها توانست تفکر و معارف اهل‌بیت (ع) را هم در طول سفر و هم در مدت اقامت در این منطقه تعمیق بخشد.

وی با اشاره به اینکه شاعران انبوهی شعر درباره امام هشتم (ع) سروده‌اند، بیان کرد: ایرانیان از زاویه همگرایی اجتماعی نیز به ایشان مدیون هستند و فعالیت‌های این‌چنینی ما، پاسخی به این دین گسترده ملی و هویتی است و دهه کرامت فرصتی ارزشمند برای این ادای دین است.

صالحی با اشاره به اینکه امام، عالم آل محمد (ص) شناخته می‌شود، ابراز کرد: این توصیف مبالغه‌آمیزی نیست بلکه یک تجلی از اسماء الهی است که در ایشان تجلی ‌یافته و برای اینکه به لایه‌های عمیق‌تر برسیم راه بسیار است. باید لایه‌های معنایی علم و فرهنگ رضوی گسترش یابد

در اواسط این مراسم اجرایی زنده توسط مجید اخشابی، خواننده کشورمان صورت گرفت و در بخش پایانی تقدیرها، از خادمان فرهنگ رضوی، همچون علی کریمی قدوسی، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی، علی‌محمد برادران رفیعی، شیخ ابراهیم عیسی بنسی، نائب امام شیعیان غنام و از نخستین گرویدگان به شیعه، دکتر فائزه عظیم زاده اردبیلی، دانشیار دانشگاه امام صادق (ع)، داریوش ارجمند، بازیگر سینما و تئاتر، استاد محمدعلی مجاهدی، ادیب و شاعر معاصر و قاسم توکلی راد، هنرمند خوشنویس تقدیر و تجلیل شد.

داریوش ارجمند، بازیگر سینما و تئاتر در این مراسم با بیان تمایز کیفیت جشنواره امام رضا (ع) از سایر جشنواره‌ها گفت: هم‌اکنون، کشور ما لبریز از جشنواره‌هاست و دنیای ما دنیای بد و دنیای کمیت‌هاست. اما دین من، دین کیفی و امام رضای من، امام کیفی است. ما از چنین فرهنگی بیرون آمدیم و در چنین چاله‌ای افتادیم. در هنر ما، سینمای «هر کسی بیشتر بفروشد، محترم‌تر است» برقرار است و این موضوع در تئاتر ما نیز صدق می‌کند. فرهنگ ما می‌تواند کمیت‌ها را توسط کیفیت خودش بشکند؛ همان کیفیتی که ۷۲ نفر، جواب ۳۰ هزار نفر را می‌دهد. تاریخ این را نشان داده که ما استادِ تبدیل کمیت به کیفیت هستیم و جشنواره امام رضا (ع) کیفیتی‌ترین جشنواره‌ای است که من دیدم.

گفتنی است، سفرای کشورهای پاکستان، عراق، افغانستان، شهردار نجف، معاون شهردار کربلا، شهردار بعلبک لبنان و سایر افراد برجسته بین‌المللی از جمله میهمانان این اختتامیه بودند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار