» .اسلایدر » قوی بودن ضرب‌المثل و کنایات در زبان کردی/ ایرانی بودن، عامل قوام جامعه ایرانی است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۱۵:۳۱

 کد خبر: 10065

در اختتامیه جشنواره شعر ملواری مطرح شد:

قوی بودن ضرب‌المثل و کنایات در زبان کردی/ ایرانی بودن، عامل قوام جامعه ایرانی است

گروه فرهنگ و هنر ـ قوی بودن ضرب‌المثل و کنایات در زبان کردی، محدودیت‌های شعر کردی، ویژگی شاعران، علت قوام جامعه ایرانی و.. از موضوعاتی بود که در اختتامیه نخستین جشنواره شعر ملواری مطرح شد.

قوی بودن ضرب‌المثل و کنایات در زبان کردی/ ایرانی بودن، عامل قوام جامعه ایرانی است

به گزارش آتی نیوز، مراسم پایانی نخستین دوره از جشنواره‌ شعری ملواری؛ جایزه‌ شعر کردی خراسان، ۱۹ تیرماه با حضور محمدصادق جوادی حصار، دبیر کل کانون دانشگاهیان خراسان، دکتر علی شفیعی گزکوهی، عضو شورای مرکزی کانون، غلامعباس ساعی، شاعر و منتقد ادبی و آقای فرهادی، نماینده هئیت داوران در کانون دانشگاهیان خراسان برگزار شد.

محمدصادق جوادی حصار: عامل قوام به جامعه ایرانی، فراتر از عقاید و سنت‌ها، ایرانی بودن ماست. پیش‌تر جدال‌های ایدئولوژیک خاصی را دنبال کردیم ولی امروز در جامعه سیاسی و بین‌الملل، عامل تمایز ایران از سایر نقاط جغرافیایی، ایرانی بودنش است.

محمدصادق جوادی حصار، دبیر کل کانون دانشگاهیان در این برنامه بیان کرد: عامل قوام  و انسجام گسست‌ناپذیر جامعه ایرانی، فراتر از عقاید و سنت‌ها، ایرانی بودن ماست. پیش‌تر جدال‌های ایدئولوژیک خاصی را دنبال کردیم ولی امروز در جامعه سیاسی و بین‌الملل، عامل تمایز ایران از سایر نقاط جغرافیایی، ایرانی بودنش است. عناصر شکلی و محتوایی برای دوام این امر، خردورزی ایرانی است. هویت ما هیچ‌وقت جدای از خردورزی نبوده ‌است و هر جا تقدیری بوده، حاصل آمیختگی ایرانی بودن با خرد بوده است.

عباس ساعی، شاعر و منتقد ادبی درباره خلاصه هنر و شعر چنین گفت: صحبت از بنیاد و بنیادگرایی است‌. بنیاد با حرکت سازگار نیست. بنیاد انسان را از تکاپو و تلاش وامی‌دارد. شاعران و هنرمندان همواره درصدد براندازی بنیادها هستند، بنیادهایی که مثل کالبدهای طولانی در جان ریشه می‌دواند و او را از تلاش و تکاپو وامی‌دارد. تنها شاعران هستند که از عادت فاصله دارند و همواره به دنبال برهم زدن نظم عادی هستند.

وی با بیان اینکه شاعر، نظم را برهم می‌زند و با این شکستگی‌ها ما را از عادت‌ها دور می‌کند، گفت: در‌ اشعار این شاعران، درهم شکستن را کمتر می‌بینم. قبل از اینکه شما را بررسی کنند، خودتان دست به بررسی خود بزنید. نگاه من به شما بزرگواران این است و ‌در برخی از اشعار شما اتفاقاتی افتاده که بررسی آن فقط مربوط به خودتان است. اینکه بگویید «صورتتان مثل ماه است» دیگر فایده ندارد، چراکه این را قبلاً فرد دیگری گفته، شما چه چیز جدیدی دارید؟

در ادامه محسن میرزازاده، خواننده کرمانج به اجرای خوانندگی و نوازندگی پرداخت و سپس فرهادی، نماینده هئیت داوران در خصوص مسابقه شعر کردی، بیان کرد: ادوار شعر کردی در خراسان را می‌توان به سه دوره، پیش از جعفرقلی که در این دوره وارث سه نوع قالب شعری تحت عناوین «سه خشتی»، «نو» و «چاروک» هستیم، دوره فتحعلی شاه قاجار و دوران پس از قاجار تقسیم کرد.

وی ادامه داد: یکی از مشخصه‌های ما برای داوری این است که چه میزان زبان معیار‌ ما (کردی) در آن لحاظ شده است. برخی از شاعران جوان ما هنوز در مرحله عروض و قافیه هستند که امیدواریم سال‌های آینده بهتر شوند. علاوه بر محدودیت‌های شعر کردی، زبان کردی به لحاظ ضرب‌المثل و کنایات بسیار قوی است.

علیرضا سپاهی لایین: ما کردها عاشق ایرانیم و اختلاف نظراتی که با دولت، حکومت و یا برخی مسئولین داریم، هیچ ربطی به بحث قومیتی ما ندارد. این‌ها موضع‌گیری‌های انسانی ما در قبال این موضوعات است ولی همه این‌ها را به حساب زبان و نژاد ما می‌گذارند.

علیرضا سپاهی لایین، شاعر و نویسنده خراسانی نیز در این مراسم بیان کرد: ما کردها عاشق ایرانیم و اختلاف نظراتی که با دولت، حکومت و یا برخی مسئولین داریم، هیچ ربطی به بحث قومیتی ما ندارد. این‌ها موضع‌گیری‌های انسانی ما در قبال این موضوعات است ولی همه این‌ها را به حساب زبان و نژاد ما می‌گذارند.

وی، یکی از اهداف برگزاری چنین نشست‌هایی را دیدار از نزدیک شاعران عنوان کرد و گفت: از جمله آفات فرهنگی ما این است که از دور همدیگر را می‌بینیم.

وی در ادامه اسامی‌ پنج نفر اول این مسابقه را این‌چنین بیان کرد: محبوبه سعادتمند، سعید رستمی،  عبدالله گوهری، شیرکوه پهلوانی و علیرضا رستگار به ترتیب مقام‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

به سه نفر برتر، به ترتیب یک میلیون تومان، پانصد هزار تومان و ۲۰۰ هزار تومان وجه نقد همراه لوح تقدیر داده شد.

همچنین محسن میرزازاده، خواننده کرمانج نیز به هر سه نفر اول، از جانب خود ۲۰۰ هزار تومان وجه نقد هدیه داد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه