» .برگزیده » نویسندگان گمنام، محکوم به فراموشی‌‌اند/ انتظار نویسندگان جدید پشت درهای چاپ

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۱۴:۵۹

 کد خبر: 10046

یک نویسنده مشهدی مطرح کرد:

نویسندگان گمنام، محکوم به فراموشی‌‌اند/ انتظار نویسندگان جدید پشت درهای چاپ

گروه فرهنگ و هنر ـ سعید تشکری گفت: در بازار کنونی نشر، نویسنده‌های گمنام محکوم به فراموشی‌ می‌شوند و نویسندگان جدید مجبور هستند که روزها و سال‌ها پشت درهای چاپ و انتشار بمانند.

نویسندگان گمنام، محکوم به فراموشی‌‌اند/ انتظار نویسندگان جدید پشت درهای چاپ

به گزارش آتی نیوز، پنجاه و دومین نشست ادبی شمس و اولین نشست سلسله نشست‌های پابوس به مناسبت ایام دهه کرامت، یکشنبه ۱۶ تیرماه در فروشگاه به نشر مشهد برگزار شد.

کتاب «به صرف عصرانه»، مجموعه داستان‌های کوتاه از ۲۲ نویسنده با محوریت امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی، در این جلسه مورد نقد و بررسی قرار گرفت. این مجموعه توسط انتشارات به نشر و به سرپرستی انتشارات آستان قدس در سال ۹۷ چاپ شد.

سعید تشکری، نویسنده مشهدی در این مراسم، به آینده درخشان نویسندگان «به صرف عصرانه» تأکید کرد و گفت: در بازار کنونی، نویسنده‌های گمنام محکوم به فراموشی‌ می‌شوند و نویسنده‌های جدید مجبور هستند که روزها و سال‌ها پشت درهای چاپ و انتشار بمانند.

وی در خصوص این جلسه اظهار کرد: من نمی‌دانم این جلسه نقد است یا بررسی، معرفی و یا پرسش و پاسخ، اما مهم این است که این فضا در جای دیگری اتفاق نیفتاده است و می‌شود مکتبی به نام ادبیات رضوی به وجود آورد.

در ادامه، علیرضا مهرداد، چهره ملی داستان‌نویسی ایران و کارشناس چاپ انتشارات به نشر، با اشاره به منحصر به فرد بودن به داستان‌های مجموعه کتاب «به صرف عصرانه»، بیان کرد: زمانی که ۱۰ یا ۲۰ نویسنده با یک استاد برای چندین جلسه می‌نشینند، تکه کلام‌ها، دایره واژگان و لغات به اشتراک گذاشته می‌شوند. معمولاً خطر تشابه و تکرار بیش از حد وجود دارد اما خوشبختانه چنین خطری متوجه این مجموعه نیست و اشتراکات و شباهت خسته‌کننده در این مجموعه دیده نشده است.

علی براتی کجوان، نویسنده و منتقد ادبی نیز در این نشست اظهار کرد: رشد کردن با یک نگاه، به یک شکل و با یک استاد نمی‌تواند یک نویسنده‌ جامع و کامل شکل بدهد، بلکه نگاه‌های متفاوت می‌تواند یک اثر و هنرمند را انسجام دهد. من همیشه به شاگردهای خودم توصیه می‌کنم کلاس‌ استادهای دیگر را هم بروند و داستان‌هایشان را به بقیه‌ اساتید حوزه‌ داستان‌نویسی نشان بدهند.

به گفته براتی، «به صرف عصرانه» خالی از نقد نیست، برخی از نویسنده‌ها تجربه‌ زیستی غنی داشتند، برخی‌ها هم نداشتند و این در داستان‌ها خود را نمایان می‌کرد.

وی ضمن توصیه‌ای به نویسنده‌های جمع، گفت: در چهار، پنج سال اول به هیچ‌وجه در مورد شخصیت جنس مخالف ننویسید زیرا اطلاعات کافی از روحیات آن‌ها ندارید.


برچسب ها :
ارسال دیدگاه