» .مشروح خبر » مشروح خبر | امکان ائتلاف اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۱۶:۰۸

 کد خبر: 10055

یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

مشروح خبر | امکان ائتلاف اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس

گروه سیاست ـ مهدی نجف‌زاده با اشاره به ائتلاف احتمالی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان، گفت: این دو جناح، به‌دلیل کم بودن اختلافات ائتلاف خواهند کرد چرا که دیگر مانند گذشته اختلاف و درگیری ندارند؛ همچنین به دلیل قدرت نگرفتن جریان سومی در عرصه سیاست ایران، نیازمند ائتلاف هستند بنابراین ممکن است در یک لیست مشترک حضور داشته باشند.

مشروح خبر | امکان ائتلاف اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس

به گزارش آتی نیوز، نشست «تحولات جدید در خصوص برجام: آیا فرجام فرو می‌پاشد؟»، به همت کانون دانشگاهیان خراسان، ۱۷ تیرماه در مشهد برگزار شد.

دکتر مهدی نجف‌زاده، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست گفت: در قرارداد برجام، ایران متعهد شد ساز و کار رآکتور اراک را عوض کند تا نتواند پلوتونیوم را که چاشنی بمب اتم است، تولید کند. همچنین ایران متعهد شد تا اندوخته اورانیوم از ۳۰۰ کیلو تجاوز نکند. در دوران ریاست ‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد، شورای امنیت مدام جلسه برگزار می‌کرد و قطعنامه صادر می‌نمود. بر اساس آن تحریم‌ها، ایران با تحریم‌هایی از جمله خرید نفت، مبادلات بانکی و مالی علیه ایران اعمال شد. این تحریم‌ها با دخالت کشورهایی مانند استرالیا، ژاپن، آمریکا و اتحادیه اروپا انجام شد. بعد از برجام این تحریم‌ها توسط آقای اوباما خودبه‌خود تعلیق شد، همچنین ژاپن، استرالیا و اتحادیه اروپا نیز این تحریم‌ها را تعلیق کردند. ایران در زمینه‌هایی از جمله اینکه اورانیوم را در زیر ۴ درصد نگه خواهد داشت، متعهد شد. سپس بازرسان آژانس مشغول بازرسی و سرکشی از نیروگاه‌های ایران شدند و پس از آن اذعان داشتند که ایران هیچ تخطی از برجام نداشته است. لازم به ذکر است که در قرارداد برجام راجع به مسئله موشکی ایران صحبتی به میان نیامده است و از نظر آقای ترامپ این یک «باگ» در قرارداد بوده است که اوباما آن را ایجاد کرده است.

استادیار دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: احتمالاً اوباما قصد داشته پس از حل کردن مورد هسته‌ای ایران، وارد مذاکره درباره موشک‌های ایران بشود اما با روی کار آمدن ترامپ، وی از برجام خارج شد. بعد از خروج آمریکا از برجام شرایط هم برای ایران و هم برای اروپایی‌ها بد شد. اما ایران به اروپا یک فرصت ۶۰ روزه داد تا ایران بتواند درباره مسئله مالی مهمی مانند فروش نفت مراودات مالی با جهان داشته باشد. همچنین لازم به ذکر است که فروش نفت ایران بسیار پایین آمده است. همچنین هفته گذشته پس از آنکه انگلیسی‌ها از آزاد شدن «نازنین زاغری» توسط ایران ناامید شدند، نفتکش ایرانی را که به گفته آن‌ها به سوریه می‌رفت، توقف کردند. در این میان اما فرانسوی‌ها بیشتر از سایرین مایل به ماندن در برجام هستند. در حال حاضر مهلت ۶۰ روزه ایران به سر رسیده و حالا مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که ذخایر اورانیوم از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده است و غنی‌سازی کشور از مرز ۴ درصد عبور کرده و در حال حرکت به سمت ۲۰ درصد است. این رفتار ایران با واکنش اروپایی‌ها روبرو شد که ایران را متعهد به رفتار و عمل کردن در چارچوب برجام کرده و همچنین آمریکا، ایران را به ماندن در برجام توصیه کرده است.

وی همچنین اذعان کرد: ایران از اروپا این مطالبه را دارد که در همه زمینه‌های مالی بتواند مشکلات را برطرف کنند اما اروپا تنها در زمینه کالاهای اساسی و دارو اعلام آمادگی کرده است. البته باید گفت که ما در این اقلام تحریم نیستیم و تنها با چالش خرید آن‌ها مواجه هستیم که بعضاً توسط آمریکایی‌ها ایجاد می‌شود. لازم به ذکر است که بر اساس منشور سازمان ملل متحد هیچ کشوری که عضو سازمان ملل باشد، در زمینه غذا و دارو تحریم نیست چرا که با جان انسان‌ها روبرو است. البته ممکن است برخی از کالاها به خاطر استفاده دوگانه دچار خللی برای دسترسی باشد. اروپایی‌ها قادر به کمک به ایران نیستند چرا که شرکت‌هایی که با ایران مبادله مالی داشته باشند، توسط آمریکا تحریم خواهند شد. از طرفی اروپایی‌ها دلخوشی از آقای ترامپ ندارند و به کار کردن با ایران تمایل دارند؛ لذا محتمل است که ایران و اروپا بازی را شروع کرده باشند تا زمان بخرند یعنی به‌گونه‌ای باشد که هردو طرف از این وضعیت بغرنج خارج شوند. در مورد برجام نیز آمریکایی‌ها بدشان نمی‌آید که ایران از برجام خارج شود چون بر اساس سیستم ماشه که در برجام قرار دارد، اروپایی‌ها می‌توانند برخورد تندی را با ایران داشته باشند. چرا که با خروج ایران از برجام تحریم‌ها دوباره بازخواهد گشت.

نجف‌زاده در ادامه تصریح کرد: در صورتی که ایران به غنی‌سازی بالای ۴ درصد دست یابد بازرسان سازمان ملل به شورای حکام گزارش می‌دهند و آن‌ها نیز هر سه ماه یک‌بار جلسه برگزار می‌کنند. سپس در آنجا اگر قانع شوند که ایران به تعهدات خود پایبند است، بحث همان‌جا تمام خواهد شد ولی اگر آن‌ها معتقد باشند ایران تخطی کرده، پرونده به شورای امنیت خواهد رفت. در آنجا نیز احتمالاً رأی کشورهایی مانند چین، روسیه و فرانسه به نفع ایران خواهد بود و همچنین این پروسه حدود ۶ یا ۸ ماه زمان خواهد برد. درصورتی‌که تمام اتفاقات فوق بیفتد، می‌توان گفت که احتمالاً برجام فرو خواهد پاشید اما خیلی سخت است که این اتفاق بیفتد. حالت دیگری که وجود دارد، این است که فرانسه تاکنون سعی کرده است تا نقش میانجی را داشته باشد اما انگلیس خیلی تند برخورد کرده و حتی اعلام کرده که در صورت جنگ در کنار آمریکا خواهد بود. اما در صورتی که ایران بخواهد به سمت اورانیوم بالای ۲۰ درصد پیش برود، احتمالاً با برخورد اروپایی‌ها مواجه خواهد شد چراکه برای آن‌ها این کار به‌منزله اقدامات نامتعارف است. باید در نظر داشت که نتایج سیاسی زمان‌بر است و بلافاصله اتفاق نمی‌افتد و نیازمند زمان است. همچنین در آینده مشخص نیست که ترامپ در پست و مقام خود باشد چراکه نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پست اعلام کرده‌اند که محبوبیت وی یکسان بوده، مانند سابق است و تغییری نکرده است. از همین رو ما نمی‌دانیم که با روی کار آمدن دموکرات‌ها و یا جمهوری‌خواهان چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا آن‌ها به برجام برمی‌گردند با خیر؟ اگر برگردند احتمالاً با مسئله موشکی ایران به‌صورت جدی برخورد خواهند کرد.

یکی از حاضران در ادامه گفت: به نظر من مسئله اصلی در حال حاضر مسئله انتخابات نیست بلکه این است که فشارهای خارجی یا ایران را منفجر می‌کند یا ایران را به تعادل می‌رساند. بنابراین ایران نیز در حال حاضر با انجام کارهایی که در این اواخر انجام داده، به دنبال همان شعار «ما می‌توانیم» زمان آقای احمدی‌نژاد است. همچنین به نظر بنده ترامپ می‌خواهد از این ابزار در انتخابات استفاده کند، ابزاری مانند اینکه ایران می‌گوید می‌تواند به سوخت بالای ۴ درصد دست پیدا کند. از طرفی اوباما نیز مدعی بود قراردادی را بسته که ایران را برای انجام این کار محدود کرده است. به نظر بنده دولتمردان ما باید مصدق را سرلوحه خود قرار دهند، چرا که وی در زمانی که با تحریم مواجه شد و نتوانست نفت را بفروشد، به تولیدات و مسائل داخلی کشور پرداخت. همین نفت فروختن نیز خودش نقطه ضعف ما است.

مهدی نجف‌زاده: باید در نظر داشت که این بار مذاکره بر سر موشک‌های ایران و توان نظامی ما است و با قرارداد برجام متفاوت است لذا کمی باید سختی‌ها را تحمل کرد.

نجف‌زاده در ادامه تصریح کرد: مسئله ما تنها فروش نفت نیست، بلکه مسئله ما مبادلات بانکی، سیستم بانکی و نحوه دریافت وجه نفت است. مشکل دیگر این است که تمام کشورها به هم وابسته شده‌اند، حتی کشوری مانند چین به آن بزرگی. اگر کشورهایی مانند چین و آمریکا یا اروپا را با مشکلاتی در زمینه بانکی مواجه کنند آن‌ها نیز دچار خلل خواهند شد. این مشکل در درازمدت به ما ضربه می‌زند. باید در نظر داشت که این بار مذاکره بر سر موشک‌های ایران و توان نظامی ما است و با قرارداد برجام متفاوت است لذا کمی باید سختی‌ها را تحمل کرد.

وی در ادامه افزود: آستانه تحمل‌پذیری ما حدود یک سال است. من در تحلیلی که از ترامپ می‌خواندم وی را «بازیگر دیوانه» خطاب کرده بودند. ظاهراً رفتار وی اینگونه است که او دچار دیوانگی است اما این یک رفتار معقول است که در درازمدت انجام می‌شود.

یکی از بانوان حاضر در جلسه نیز گفت: در کشور ما نیز هردو جناح سیاسی بر مقاومت و ایستادگی تأکید دارند.

بدترین حالت برای ایران در اسفند امسال اتفاق می‌افتد و ما در آن زمان با تحریم روبرو خواهیم شد.

نجف‌زاده نیز بیان کرد: دلیلش این است که ما نمی‌دانیم در مذاکرات بعد از برجام چه اتفاقی خواهد افتاد، بنابراین شک نداشته باشید که ایران در ۶ ماه آینده مقاومت خواهد داشت. ما وارد مسیری شده‌ایم به نام «صبر و انتظار» چه در تصمیم‌گیری فردی و چه در تصمیم‌گیری دولتی. تصمیم‌گیری شخصی یعنی صبر و انتظار برای خرید ماشین یا خانه. تصمیم‌گیری دولتی نیز مانند همین است. ضمن اینکه باید گفت بدترین حالت برای ایران در اسفند امسال اتفاق می‌افتد و ما در آن زمان با تحریم روبرو خواهیم شد.

یکی از حاضران نیز گفت: با توجه به لشگر کشی امریکا در منطقه، همچنین رویارویی جدی هر دو کشور آمریکا و ایران با همدیگر، با توجه به هدف قرار دادن پهپاد توسط ایران که حق ما بود، اگر ترامپ ایران را هدف قرار داده بود الان چه اتفاقی افتاده بود؟

نجف‌زاده در پاسخ گفت: مشاوران ترامپ به وی گفتند چرا می‌خواهی ایران را هدف قرار بدهی. برای هر عمل سیاسی باید فکر کرد. فرض کنیم آمریکا جنگ را شروع کند اما پایان آن جنگ مشخص نیست. کسی نمی‌داند که چه زمانی جنگ تمام می‌شود. مگر جنگ عراق پس از گذشت سال‌ها تمام شده است؟ به نظر من این تصمیم عاقلانه بوده است. چون با درگیری ایران و آمریکا منطقه به هم خواهد خورد. اتفاقاً آمریکایی‌ها به‌دنبال این هستند که ایران را عصبانی کنند زیرا این کار، آن‌ها را خوشحال خواهد کرد. جنگ ایران و آمریکا، شبیه جنگ آمریکا و عراق خواهد بود. اما ایران هرگز چنین اشتباهی را مرتکب نمی‌شود که بخواهد پای آمریکایی‌ها را به جنگ باز کند.

در ادامه یکی از حاضران گفت: آقای روحانی چند مدت پیش گفت که در صورتی که شش ماه صبر و مقاومت کنید، وضع بهتر خواهد شد.

دولت نمی‌تواند واقعیت را به مردم بگوید و اگر می‌گوید شش ماه صبر کنید یعنی ۲ سال صبر کنید.

نجف‌زاده در ادامه گفت: دولت نمی‌تواند واقعیت را به مردم بگوید و اگر می‌گوید شش ماه صبر کنید یعنی ۲ سال صبر کنید.

یکی از حاضرین نیز گفت: نظام جمهوری اسلامی تا به‌حال که ۴۰ سال از عمرش می‌گذرد و موفق نیز بوده است، بر اساس یک ایدئولوژی است. ایران به‌عنوان یک وزنه در مناطقی مانند یمن، سوریه و عراق وجود دارد، برای خودش هویتی ایجاد کرده است و می‌خواهد از آن دفاع کند. ایران توانمندی‌هایی دارد مثل تأمین ارزاق و کالاهای اساسی. اگر این کار ادامه داشته است یعنی عقلانی بوده است. بازیگر غیر عقلانی نمی‌تواند در درازمدت ادامه بدهد. حال باید پرسید که چه کسی می‌توانست اسرائیل را به عربستان نزدیک کند غیر از ایران. در واقع از بازیگری ایران استفاده شده و معامله قرن شکل گرفته است. این اتفاق به نفع آمریکا و اسرائیل است. بازی ایران باعث شد تا آمریکا به عربستان سلاح بفروشد و این اتفاق برای دنیا نیز سود دارد. از این حالت می‌توان نتیجه گرفت که بازی ایران غیرعقلانی نیست. آنچه که در این زمینه اهمیت دارد، این است که ایران از بازیگری به بازی‌سازی رسیده است. به نظر من ایران چه در زمان پهلوی دوم و چه در زمان حاضر در حال پیشرفت و رفتن به سمت «بازی‌سازی» است. این همان چیزی است که برای سایرین مشکل‌ساز شده است. همچنین از نظر بنده، در زمینه استراتژیک و بازی‌سازی ایران نباید به سمت روسیه برود، چون در درازمدت به نفع ایران نیست. در حال حاضر نیز روابط ایران و روسیه در حد سیاست ورزی است و هنوز به سمت استراتژیک نرفته است، همان کاری که شاه در دهه ۵۰ انجام داد. این نشان‌دهنده این است که ما وارد وجه‌المصالحه بازی بزرگان نمی‌شویم. در صورتی که ایران دوربین‌های آژانس را از کار بیندازد و یا بازرسان را از کشور اخراج کند، ممکن است علیه ایران و اینکه ایران از برجام خارج شده، رأی صادر شود. اما ایران بازیگر زرنگی است.  

چند راهکار پیشنهاد می‌دهم از جمله خوب بخوابید، کمتر خبر ببینید، سعی کنید به‌دنبال لذت‌های کم‌خرج باشید تا این فاصله ۶ ماهه تا تحریم‌ها تمام شود. البته این نکته را باید در نظر داشت که این دولت طبق رأیی که ما بدان داده‌ایم، عمل می‌کند. در واقع رفتار دولت و شخصی مانند «ظریف» کاملاً عقلانی است.

نجف‌زاده در ادامه بیان کرد: ایران و عراق وارد یک جنگ ۸ ساله شدند و دو سال به دو سال استراتژی‌های آمریکا تغییر کرد، اما ما نمی‌دیدیم. آن زمان ما متوجه می‌شدیم و بعدها طبق ارزیابی به این نتیجه رسیدیم که در واقع آمریکا در حال کنترل کردن بوده است. آمریکا در واقع در حال ضعیف کردن هر دو قدرت بزرگ منطقه بوده است. من چند راهکار پیشنهاد می‌دهم از جمله خوب بخوابید، کمتر خبر ببینید، سعی کنید به‌دنبال لذت‌های کم‌خرج باشید تا این فاصله ۶ ماهه تا تحریم‌ها تمام شود. البته این نکته را باید در نظر داشت که این دولت طبق رأیی که ما بدان داده‌ایم، عمل می‌کند. در واقع رفتار دولت و شخصی مانند «ظریف» کاملاً عقلانی است.

احتمالاً اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با هم به دلیل کم بودن اختلافات ائتلاف خواهند کرد چرا که دیگر مانند گذشته اختلاف و درگیری ندارند، همچنین به دلیل قدرت نگرفتن جریان سومی در عرصه سیاست ایران، نیازمند ائتلاف هستند بنابراین ممکن است در یک لیست مشترک حضور داشته باشند.

نجف‌زاده همچنین درباره انتخابات پیش‌رو در ایران نیز گفت: فعل و انفعالاتی شکل نگرفته تا باعث جناح راست شود که همین‌طور آرام بماند. احتمالاً اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با هم به دلیل کم بودن اختلافات ائتلاف خواهند کرد چرا که دیگر مانند گذشته اختلاف و درگیری ندارند، همچنین به دلیل قدرت نگرفتن جریان سومی در عرصه سیاست ایران، نیازمند ائتلاف هستند بنابراین ممکن است در یک لیست مشترک حضور داشته باشند.

انتهای پیام/ ۱۰۱۰


برچسب ها :
ارسال دیدگاه