» .مشروح خبر » مشروح خبر | از اهانت معاون شهردار مشهد به خبرنگاران تا موافقت با استعفای وی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ - ۱۳:۱۴

 کد خبر: 10038

آتی نیوز گزارش می‌دهد؛

مشروح خبر | از اهانت معاون شهردار مشهد به خبرنگاران تا موافقت با استعفای وی

گروه جامعه ـ در نشست خبری شهردار مشهد با اصحاب رسانه و گلایه خبرنگاران از پاسخگو نبودن معاون فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری، کلایی پیشنهاد داد که با وی تماس بگیرند که مهدی زارعی پاسخ نداد. زارعی در پاسخ به تماس تلفنی کلایی در خصوص علت عدم ‌پاسخگویی، به خبرنگاران توهین کرد؛ وی روز گذشته استعفا داد و شهردار نیز، امروز این ستعفا را پذیرفت.

مشروح خبر | از اهانت معاون شهردار مشهد به خبرنگاران تا موافقت با استعفای وی

به گزارش آتی نیوز، نشست خبری محمدرضا کلایی، شهردار مشهد با اصحاب رسانه، ۱۸ تیرماه در ساختمان مرکزی شهرداری مشهد برگزار شد.

کلایی در ابتدای نشست بیان کرد: این سری نشست‌های خبری هر ۱۰۰ روز دایر است و ما به قولمان عمل کردیم و پس از ۱۰۰ روز مجدد خدمت رسیدیم. قرار بود این نشست در یکی از پروژه‌های عمرانی برگزار شود ولی به دلیل هوای گرم در این مکان برگزار کردیم.

در ادامه رهنما، مجری این نشست به ترتیب اسامی خبرنگارانی که سؤال داشتند را خواند و پرسش و پاسخ آغاز شد.

کلایی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اخبار نگران‌کننده اخیر مثل دستگیری چند تن از اعضای شورای شهر، بیان کرد: مشخص است که در روابط عمومی شورای اسلامی شهر به خوبی اطلاع‌رسانی نکرده‌اند؛ به این دلیل که این مسئله مربوط به شوراهای شهرستان مشهد است و این موضوع ربطی به شورای شهر مشهد ندارد. این طور مسائل (فساد مالی) در نظام‌های اجرایی و علی‌الخصوص نظام شورایی مطرح است. موضوع، فساد مالی است و پیچیدگی زیادی ندارد. کار اجرایی در این کشور سخت است و همیشه انجام کارها منوط به مدیریت حواشی است و من فکر می‌کنم در این ۲۰ سالی که فضای عمومی مشهد را رصد کردم، علی‌رغم سختی کار، اگر بخواهیم کاری بکنیم باید در همین دوره انجام دهیم که نهادها هماهنگی بیشتری دارند؛ البته همیشه حواشی و موضوعات بی‌ربط نیز وجود دارد.

وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های شهرداری در رابطه با کاهش فاصله طبقاتی، اظهار کرد: فاصله طبقاتی بحث خیلی بزرگی است‌. هر چیزی مثل فاصله طبقاتی که مفهوم اجتماعی و پیچیده‌ای است، ابعاد مختلف فرهنگی، کالبدی، اجتماعی و … دارد که تمامی این ابعاد باید در نظر گرفته شود. از چهار محور، فاصله بین نقاط برخوردار و نابرخوردار بررسی می‌شود؛ مسئله اول سیمای شهری در مناطق کم برخوردار و تغییر زیرساخت‌ها است. مسئله دوم، فضای کسب و کار که فکر می‌کنم آینده مناسبی پیش رو داریم. مسئله سوم قدرت خرید است که ملی است و خیلی دست ما نیست و مدیریت شهری خیلی نمی‌تواند اثرگذار باشد و مسئله آخر، خدمات اجتماعی و فرهنگی است. نکته اساسی این است که روندهای کشور این فاصله را تشدید می‌کند و ما فقط توان این را داریم که اقدامات محلی را در مسیری که واگرایی زیاد نباشد، انجام دهیم.

کلایی در پاسخ به این سؤال که «جایگزینی مدیران شهرداری کم بوده است و این به معنای عملکرد خوب مدیران است یا نه»، گفت: من معتقدم اگر زمینه مناسبی برای شکوفایی توانمندی نیروهای موجود در مدیریت شهری به وجود آوریم، حتماً عملکرد قابل توجهی خواهیم داشت و باید اعتراف کنم عملاً هنوز نتوانستیم آن فضای مناسبی را فراهم کنیم.

وی همچنین در خصوص پروژه میدان شهدا و میزان اعتبار لازم برای این پروژه، اظهار کرد: پروژه شهدا سه بخش دارد که شامل پلازهای اصلی شهری و معابر پیرامون، تراز زیر سطحی، ایستگاه‌های مترو و پروژه‌‌های میانی و احیای فضای میدان شهدا می‌شود.

وی در خصوص ایستگاه‌های مترو بیان کرد: ایستگاه‌های اضطراری خط دو راه افتاده و خط سه تا آخر سال ۹۹ بهره‌برداری می‌شود. در احیای فضای میدان شهدا، ما با سرمایه‌گذاران مختلف سروکار داریم و مجموعه این پروژه‌ها و موفقیتشان تابع شرایط عمومی کشور است.

همچنین کلایی در خصوص بهبود فضای کسب و کار بیان کرد: موضوع فضای کسب و کار و بهبود، از موضوعات جدی است. خودمان را متولی اقتصاد شهر مشهد می‌دانیم و معتقدیم در کلان‌شهرها، مدیریت شهری متولی رونق اقتصادی شهر است. یکی از زیرپروژه‌های مسئله رونق اقتصادی، کسب و کارهای مبتنی بر سوغات است. مجموعه اقدامات اجتماعی به اندازه کافی به جایی رسیده که نیازمند گام بعدی است. گام بعدی، به کارگیری یک هماهنگ‌کننده در موضوع گردشگری شهر مشهد است. طی صحبت‌های به عمل آمده با مجموعه‌های واجد دانش و انگیزه، تقریباً با مجموعه ماهان و شرکت‌های جانبی‌اش توافق نسبی به عمل آمده است.

کلایی در خصوص ترافیک اطراف حرم و اخذ عوارض، بیان کرد: علاقه‌مندی ما این است که فضای اطراف حرم امن و آرام باشد و برای کم‌توانان فضای مناسبی مهیا شود. بر اساس این راهبردها، وضع موجود، وضع مناسبی نیست و این وضعیت باید به وسیله چند نهاد شامل شورای همتا، راهنمای رانندگی، مدیریت شهری و آستان قدس رضوی حل شود و این نهادها به‌طور هماهنگ عمل کنند. درواقع گفتگوی مشترک بین این‌ها نبوده و مطالعات آن‌ها نیز جداجدا بوده است. بر اساس جلسه دیروز که با قائم مقام تولیت آستان قدس به عمل آمد، تا حدی نظرها را به هم نزدیک کرده و به چند توافق کلی شامل جداسازی افق بلندمدت از افق کوتاه‌مدت، محدودسازی همراه با برابری و اولویت قرار دادن راه حل‌های پیاده‌محور رسیدیم. مهم‌ترین توافق ما با آستان قدس رضوی و نیروی انتظامی بود که شامل مجهز کردن اطراف حرم به پارکینگ‌های ظرفیت بالا و مبدأ قرار دادن آنجا برای تشرف به حرم مطهر است. از جمله این پروژه‌ها به ترتیب پارکینگ شهدا، پارکینگ وحدت در خیابان نواب صفوی، زمینی در اطراف میدان بسیج و میدان شهید گمنام است.

شهردار مشهد در خصوص کنترل جمعیت اطراف شهر مشهد، بیان کرد: مشهد سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت و محدوده‌ای دارد. حدود ۷۰۰ هزار نفر به‌طور میانگین، جمعیت به آن اضافه می‌شود. اگر این دو را به هم اضافه کنیم متوجه می‌شویم موضوع متن و حاشیه نداریم بلکه موضوع طیفی از برخورداری‌ها و نابرخورداری است. چهار راهبرد اصلی در این قضیه مطرح است؛ راهبرد اول آن است که ما به دنبال توسعه مشهد هستیم و این توسعه، ایجاد زمینه لازم برای شکوفایی استعداد‌هاست. راهبرد دوم، شهر مشهد با اقتصاد قوی، پتانسیل قوی‌تر شدن دارد و باید رونق اقتصادی را تقویت کنیم. راهبرد سوم، زیرساخت‌های شهری و راهبرد چهارم، عدالت خدمات اجتماعی که شامل ارائه کالاهای عمومی می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به یکی از خبرنگاران در خصوص حمایت شهرداری از مجموعه باشگاه پدیده، بیان کرد: یکی از سرمایه‌های جدی که باید در شهر توسعه پیدا کند، سرمایه دموکراتیک است. در کنار سرمایه محیطی، مالی، فکری و فیزیکی سرمایه دموکراتیک است که شامل پاسخگویی، شفافیت و … می‌شود. ثمره آن، اعتماد به این است که مدیریت شهری، خواسته مردم را تا جایی که می‌تواند عملی می‌کند. مدیریت شهری، در موضوع ورزش در ابتدای کار، راهبردی جز راهبرد عمومی که شامل تأمین نشاط، شادی برای شهر و پاسخگویی به درخواست‌های مردم است، نداشته است. خواسته مردم این است که مدیریت شهری در ورزش قهرمانی به ارائه خدمت بپردازد. مردم فارغ از مطالبه نشاط و شادی، می‌خواستند سرمایه اجتماعی مشهد توسعه پیدا کند. مثلاً داشتن تیم فوتبال و والیبال مختص به شهر مشهد. پارسال در بازی پدیده با پرسپولیس، استرس این وجود داشت که پدیده به دلیل حمایت کم، آیا می‌تواند از پس این بازی دربیاید یا نه؟ و هیچ بخش خصوصی توانایی حمایت از پدیده را نداشت و ما حمایت کردیم. تا اینکه یک بخش خصوصی پیدا شد و توانایی حمایت را پیدا کرد و حمایت ما به‌طور غیرمستقیم اعمال شد.

وی در خصوص مطالبه مردم در خصوص سالن سرپوشیده در مشهد، بیان کرد: برنامه ما این بود که یک سالن ۶۰۰۰ نفری چندمنظوره با کیفیت مناسب احداث کنیم. ما از بخش‌هایی که دولت قصد سرمایه‌گذاری دارد، ناامید هستیم و فکر می‌کنم بعید است مجموعه چندمنظوره شاندیز به نتیجه برسد. در کنار این سالن ۶۰۰۰ نفری، پروژه مجموعه ورزشی برای جانبازان و معلولین و‌ کمپ ورزشی برای خدمات‌رسانی به تمامی تیم‌های کشور است که مشغول عملیات برنامه‌ریزی آن هستیم.

وی در ادامه بیان کرد: مدیریت شهری علاوه بر وظایف ذاتی (زیباسازی و پاکسازی شهر)، وظایف هماهنگ‌کننده دارد که باید سایر نهادها نیز در این مسئله همکاری کنند. معمولاً این کارها توسط نهادهای درون بخشی شهرداری به اندازه کافی انجام می‌شود ولی به اندازه کافی اثرگذار نیست. این موضوع، هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و قضایی را می‌طلبد و این فرایندی زمان‌بر است و به نظر من بدون رسانه‌ها نمی‌توانیم به سرعت لازم برسیم و همیشه از ایفای نقش رسانه‌ها استقبال می‌کنم.

یکی از خبرنگاران بیان کرد: شرکتی امور نمایشگاهی را انجام می‌دهد و عضویت شما و یکی از معاونین را سابقاً داشته و اخیراً شائبه‌هایی مطرح شده که رانت‌هایی بهره‌مند می‌شود، از جمله این رانت‌ها، برگزاری نمایشگاه‌هایی است که جدیداً افزایش یافته است. سؤال من این است آیا ارتباطی بین شما و این شرکت وجود دارد؟ بهره‌مندی از رانت وجود دارد یا نه؟ و اینکه برای شفافیت در امور این‌چنینی چگونه امکان‌پذیر است.

شهردار مشهد در پاسخ به این موضوع بیان کرد: من روی این موضوعات زیادی حساس هستم. هرکدام از ما از روز اول ممکن است کارمند، عضو هیئت علمی و … باشیم و مهم این است که در هر پست جدید که قرار می‌گیریم با پست‌های قبلی خداحافظی کرده باشیم که این موضوع از دو جهت ایجاد شائبه‌ها و بحث تمرکز اهمیت دارد. من قبلاً در این مجموعه کار می‌کردم و از وقتی که وارد شهرداری شدم، ارتباطم را با آن مجموعه قطع کردم و منافع آن مجموعه دیگر به من ارتباطی ندارد.

کلایی در پاسخ به خبرنگار در خصوص عملکرد ضعیف معاونت فرهنگی شهرداری، بیان کرد: من به دلیل اینکه از معاونت فرهنگی جدید سه کار بلندمدت خواستم، نمی‌دانم می‌توانیم عملکردشان را در این سه ماه که انتساب شده‌اند، قضاوت کنیم یا هنوز برای این قضاوت زود است. یکی از این خواسته‌های بلندمدت درخواست شده از وی، فرهنگ شهروندی است که شامل دو موضوع احترام به خط پیاده و تفکیک زباله از مبدأ می‌شود. هر دوی این خواسته‌ها به قدری اجتماعی و بلندمدت است که در حال حاضر نمی‌توان از روی نتیجه قضاوت کرد و عموم بزرگواران نتیجه را می‌بینند و بی‌خیال فرآیند می‌شوند. در حالی که من فرایند را در نظر دارم و از این فرایند ناراضی نیستم. خواسته دوم من از وی حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر، اندیشه و سازمان‌های مردم‌نهاد اجتماعی است. خواسته سوم من از وی توسعه فضاهای فرهنگی است.

یکی از خبرنگاران در پاسخ به این موضوع بیان کرد: مهدی زارعی، معاونت فرهنگی شهرداری تماس‌های ما را پاسخ نمی‌دهند و اغلب به روابط عمومی‌شان وصل می‌کنند و خیلی اهل صحبت نیست.

کلایی در خصوص حل مشکلات از طریق گفتمان بیان کرد: بدون گفتگو، انتظار حل مسائل مسیر نیست. گفتگو میان ما و استانداری خراسان رضوی، آستان قدس رضوی و وزارت راه و شهرسازی آغاز شد و خیلی هم سخت بود در شرایطی که همه به هم بدبین هستند و از هم شکایت کرده‌اند، نهادها را هماهنگ کنیم. ولی عملاً این اتفاق افتاد و در جلسه هفته پیش در دفتر تولیت محترم برگزار شد. تولیت محترم، معاونین آستان قدس رضوی، قائم مقام، وزیر راه و شهرسازی، معاون فنی استانداری گفتگو کردیم و این فرایند زمان‌بر است و چاره‌ای نداریم. نتیجه این صحبت‌ها، آن شد که وزارت راه و شهرسازی پذیرفته است با دانش گذشته و با همکاری تمامی این نهادها تا پایان این تابستان اصلاحات مربوطه را انجام دهد.

کلایی در ادامه در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر دادن و گرفتن پروژه‌هایی از سپاه بیان کرد: نه در زمان من و نه در دوره آقای تقی زاده چنین چیزی نبوده است و ما نه پروژه‌ای را از سپاه پس گرفته و نه به آن داده‌ایم و پروژه‌های زیرساختی مثل خط دو و سه قطار شهری پیمانکارش قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) است که تا حدی به مجموعه‌ای که شما گفتید مربوط است.

وی در خصوص کمربندی جنوبی شهر مشهد گفت: این مسیر مصوبات لازم را دارد ولی ملاحظات لازم دران صورت نگرفته است. در ستاد تدابیر ویژه، با محوریت آقای استاندار توافقی کردیم که مطالعات لازم برای رفع نگرانی‌ها و دغدغه‌ها انجام دهیم و حکم را نیز دانشگاه فردوسی قرار دادیم. جمع‌بندی ما اینگونه شد که مجموعه مطالعات را انجام دهیم و در اختیار دانشگاه فردوسی قرار دهیم و هر جمع‌بندی که حوزه فنی دانشگاه ارائه کند، ما هم آن را اجرا خواهیم کرد.

وی در خصوص حقوق معلولین، گفت: حقوق معلولین برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و اگر دیده نمی‌شود به دلیل ضعف اطلاع‌رسانی است. برای مثال برای معلولین امکان گزارشگری در نرم‌افزار «شهر من» صورت گرفته که در آن می‌توانند نواحی که ضعف و مشکل رفت و آمد دارند را با ذکر محدوده، گزارش دهند.

محمدرضا کلایی: ۱۵ دستگیری در شهرداری داشته‌ایم ولی کسی از آن مطلع نیست و این روند را در پنج مسیر پیگیری می‌کنیم. این پنج مسیر شامل حمایت از تکنولوژی و الکترونیکی کردن، حذف رابطه میان شهروندان و همکاران، گزارشگری فساد، موضوع اجتماعی و تلنگر، برخورد پیشگیرانه با موضوعات و برخورد قاطع می‌شود.

وی همچنین در خصوص فساد در شهرداری مشهد، بیان کرد: ما ۱۵ دستگیری داشته‌ایم ولی کسی از آن مطلع نیست و این روند را در پنج مسیر پیگیری می‌کنیم. این پنج مسیر شامل حمایت از تکنولوژی و الکترونیکی کردن، حذف رابطه میان شهروندان و همکاران، گزارشگری فساد، موضوع اجتماعی و تلنگر، برخورد پیشگیرانه با موضوعات و برخورد قاطع می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر ساخت و ساز فرهنگی و مخالفت آقای علم الهدی با چنین اموری و همچنین توقیف برخی فیلم‌ها از جانب وی، اظهار کرد: واقعاً آقای علم الهدی با فیلم و سینما مشکلی ندارند. با وجود بحث‌هایی که با ایشان داریم ولی باز هم خیلی نامردی است که چنین قضاوتی کنید.

معاون شهردار مشهد جواب خبرنگار را نداد و کلایی از تلفن شخصی خودش با وی تماس گرفت و روی اسپیکر گذاشت. وی از زارعی پرسید چرا جواب خبرنگاران را نمی‌دهی که چنین پاسخی دریافت کرد: «من در جلسه هستم و نمی‌توانم جواب بدهم. من جواب زن و بچه‌ام را نمی‌دهم، خبرنگار که جای خود دارد، …. لق خبرنگار».

شهردار مشهد در ادامه با اشاره به سخن یکی از خبرنگاران مبنی بر عدم پاسخگویی معاون فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری مشهد به خبرنگاران، بیان کرد: من فکر نمی‌کنم چنین چیزی امکان داشته باشد و اگر می‌خواهید الان تماس بگیرید.

در این نشست از جانب یکی از خبرنگاران شماره وی گرفته شد و وی پاسخ نداد و بلافاصله کلایی از تلفن شخصی خودش تماس گرفت و روی اسپیکر گذاشت و با بیان اینکه چرا جواب خبرنگاران را نمی‌دهی از سمت مهدی زارعی، معاون فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری مشهد چنین پاسخی دریافت کرد: من در جلسه هستم و نمی‌توانم جواب بدهم. من جواب زن و بچه‌ام را نمی‌دهم، خبرنگار که جای خود دارد، …. لق خبرنگار.

یکی از خبرنگاران اظهار کرد: ما به جد پیگیر این موضوع بوده و در انتظار جوابیه از جانب شما برای بی‌ادبی وی هستیم چرا که معاونت فرهنگی طبیعتاً باید الگویی برای افراد جامعه باشند.

دکتر کلایی در واکنش به این موضوع گفت: کار ‌وی اصلاً درست نبود اما خب فشار کاری این طور موقعیت‌ها آن‌قدر زیاد است که کمی حق دهید و من نباید گوشی را روی اسپیکر می‌گذاشتم و یا باید به وی می‌گفتم که روی اسپیکر است. من قطعاً وی را توجیه می‌کنم و خواستار توضیح در این باره خواهم شد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه