» .اسلایدر » تبعیض در جو فرهنگی مشهد/ ادعا داریم پایتخت فرهنگی هستیم!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۱۵:۵۰

 کد خبر: 9999

یک فعال فرهنگی مطرح کرد:

تبعیض در جو فرهنگی مشهد/ ادعا داریم پایتخت فرهنگی هستیم!

گروه فرهنگ و هنر ـ ماشاالله جعفرنیا با انتقاد از جو فرهنگی مشهد، گفت: بعد از ۳۰ سال، مشهد جو فرهنگی خودی و نخودی دارد و تبعیض قائل می‌شوند و با این حال ادعا داریم که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام است.

تبعیض در جو فرهنگی مشهد/ ادعا داریم پایتخت فرهنگی هستیم!

به گزارش آتی نیوز، سلسله نشست‌های بررسی تجربه تحزب در ایران و جهان با موضوع «تجربه ایرانی؛ حزب توده» با حضور علی سپندارمذ، روزنامه‌نگار، ۱۶ تیرماه در دفتر حزب اراده ملت ایران (دفتر مشهد) برگزار شد.

در ابتدای این نشست به مناسبت روز قلم از ماشاالله جعفرنیا، از فعالان حوزه فرهنگ و ادب و از اعضای حزب اراده ملت با حضور علی صابری، مسئول حزب اراده ملت ایران شعبه خراسان رضوی و سیدمحسن ابوترابی، مسئول این حزب در مشهد با اهدای لوح تجلیل به عمل آمد.

در ادامه ماشاالله جعفرنیا با انتقاد از جو فرهنگی مشهد، گفت: بعد از ۳۰ سال، مشهد جو فرهنگی خودی و نخودی دارد و تبعیض قائل می‌شوند و با این حال ادعا داریم که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام است.

وی با تأکید بر تشکیل یک حزب قوی، افزود: اگر می‌خواهیم در آینده مشکلات، بحران‌ها و کارهای عقب‌مانده درست شود باید یک حزب قوی داشته باشیم تا بدانیم اگر آمریکا حمله کرد چه کنیم. در این حزب باید اساسنامه و مرام‌نامه‌ای برای مشکلات و بحران‌ها داشته باشیم. دنیا دارد نگاه می‌کند که با کدام حرف و عملمان می‌خواهیم مسیر تاریخ را عوض کنیم.

این فعال فرهنگی در ادامه از پایین بودن تیراژ کتاب در کشور انتقاد کرد و آن را باعث ناراحتی دانست.

در ادامه علی سپندارمذ، روزنامه‌نگار به ارائه توضیحاتی در مورد شکل‌گیری حزب توده در ایران پرداخت و ابراز کرد: حزب توده یک معما در تاریخ ایران است. اهل قضاوت خیلی داوری کردند و اهل سیاست از زاویه خود به این حزب پرداختند.

وی با بیان اینکه اشغال ایران توسط متفقین در سال ۱۳۲۰ به معنای اشغال توسط آمریکا نیست، گفت: چون ما از قدیم با روس‌ها دست به یقه بودیم و تصور ما این بود که آمریکا با ما کاری ندارد.

وی ادامه داد: در دهه ۳۰ آمریکا در ایران و به‌ویژه در میان ملی‌گرایان خوش‌نام بود، چون آمریکا سلطه انگلیس را تجربه و خودش نتیجه یک انقلاب و آزاد شده بود.

وی با بیان اینکه عده‌ای تصوری می‌کردند که شوروی می‌تواند کشور را از استعمار نجات دهد، توضیح داد: تصور برخی روشنفکران دوره مشروطه این بود که باید سر تا پا غربی شویم تا ما را نجات دهند. از طرفی نقش متفاوت آمریکا از شوروی و انگلیس که در ظاهر می‌کوشیدند ایران را میان خود تقسیم کنند، سبب توجه عده‌ای به آمریکا در دهه ۳۰ شده بود.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه