» .اسلایدر » کنسرت برای رفع غم نیست/ دولت، بودجه‌ای برای شادی ندارد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ - ۱۸:۵۴

 کد خبر: 9965

یک نمایشنامه‌نویس مشهدی:

کنسرت برای رفع غم نیست/ دولت، بودجه‌ای برای شادی ندارد

گروه فرهنگ و هنر ـ حسین وحدتی با بیان اینکه کنسرت برای رفع غم نیست، گفت: دو سال یک پروژه که مربوط به شادی بود را پیگیری می‌کردم، نهایتاً به آقای جهانگیری رسیدم و به من گفتند «ما بودجه برای امر شادی نداریم». یعنی بودجه ندارد برای اینکه شما عنصر شادی را در جامعه به‌عنوان یک بالانس جدید بیاورید.

کنسرت برای رفع غم نیست/ دولت، بودجه‌ای برای شادی ندارد

به گزارش آتی نیوز، نشست آسیب‌شناسی ادبیات معاصر از سلسله جلسات «شهد شعر»، با موضوع چرا از اندوهگین بودن لذت می‌بریم؟ ۱۳ تیرماه در فرهنگسرای بهشت مشهد برگزار شد.

حسین وحدتی،  نمایشنامه‌نویس مشهدی در این جلسه در خصوص شادی گفت: حرمت‌گذاری خودش به ما کد می‌دهد. شما برای اینکه یکی از ائمه ما متولد می‌شود یک روز قبلش تعطیل نمی‌کنید، ولی اگر یکی از امام‌های ما با روایت‌های مختلف خبر شهادتش باشد از یک روز قبلش و حتی اگر بتوانید بیشتر تعطیل می‌کنید. چرا نباید برای شهدایی که ۸ سال جنگیدند، جشن تولد بگیریم؟ چرا همیشه باید جاهای مختلف غمکده درست کنیم؟ مگر شهدا یک روز با تولدشان شادی را به خانواده خود نیاوردند؟ در کالج‌های تحقیقاتی آمریکا می‌گویند اگر شما بیش از یک هفته برای عزیزترین کس خود عزاداری کنید بیمار هستید. حالا شما بگویید ۴۰ روز و گاهی یک سال. چرا؟ چون به ما گفته شده که غم، امر مقدسی است.

وحدتی با اشاره به برگزاری کنسرت و نقش آن در کم کردن غم‌ها، اظهار کرد: این حرف‌ها که کنسرت برویم تا غم‌هایمان کم شود غلط است و هر کس با این نیت می‌گوید، بدانید دارد آدرس‌های غلط می‌دهد. اجازه ندهید هر کس با پای کثیف وارد بنای معماری عاطفی شما شود و به عواطفتان امر و نهی کند.

وی با بیان اینکه عواطف شما جزئی از هویت شماست، ادامه داد: این امر به معنای ستیز با مذهب نیست. همه شما یک هوش معنوی دارید و هیچ‌کس نمی‌تواند این را از شما جدا کند، ولی شو و ادابازی را می‌شود.

این نمایشنامه‌نویس با اشاره به اینکه دولت بودجه‌ای برای شادی ندارد، اظهار کرد: دو سال است که دارم می‌دوم برای اینکه یک پروژه را که مربوط به شادی است راه بیندازم. تا اینکه رسیدم به آقای جهانگیری و به من گفتند «ما بودجه برای امر شادی نداریم». یعنی بودجه ندارد برای اینکه شما عنصر شادی را در جامعه به‌عنوان یک بالانس جدید بیاورید.

وی با بیان اینکه وقتی عنصر شادی را یک امر اخلاقی می‌دانیم، برای آن معنویت و قداست قائل می‌شویم، بیان کرد: الان در دورانی هستیم که شادی به‌عنوان یک جرم اجتماعی تعریف شده است نه رسماً ولی عملاً. به‌عنوان نمونه، یک نفر یک جشن کوچک برای خود در خیابان راه می‌اندازد و آب‌پاشی می‌کند، ببینید چه می‌کنند. تا به مرحله فهم دنیای دموکراسی نرسیم که خیلی تغییرات را در ما ایجاد خواهد کرد، فعلاً مجبور هستیم با عواطف فقهی کنار بیاییم یا با آن دچار چالش و نقد شویم. به نظرم در حوزه ادبیات باید به سمتی برویم که این‌ها را به چالش بکشیم و نقد کنیم.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه