» .اسلایدر » از تغییر ذائقه اجتماعی موسیقیایی مردم تا عمر کوتاه برخی هنرمندان و سلبریتی‌ها

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ - ۱۵:۲۶

 کد خبر: 9952

یک موسیقی‌دان مطرح کرد:

از تغییر ذائقه اجتماعی موسیقیایی مردم تا عمر کوتاه برخی هنرمندان و سلبریتی‌ها

گروه فرهنگ و هنر _ محمد حق‌گو، در برنامه رونمایی از کتاب «مشق پیلتان» گفت: ما شاهد انفجارهای روزانه رویش هنرمندان و سلبریتی‌ها هستیم که عمری کوتاه به مدت یک‌شب یا یک ماه یا نهایتاً یک سال دارند. اگر شهرت هنری برخاسته از هنری درست و هنری متکی به گذشته باشد چنین اتفاقی برای فرد نمی‌افتد.

از تغییر ذائقه اجتماعی موسیقیایی مردم تا عمر کوتاه برخی هنرمندان و سلبریتی‌ها

به‌ گزارش آتی‌نیوز، مراسم رونمایی از کتاب «مشق پیلتان» با موضوع مقام‌ها و روایت‌های موسیقی شرق خراسان تألیف استاد «عزیز تنها» با حضور جمعی از استادان موسیقی مقامی خراسان ۱۳ تیرماه در مجتمع امام رضا (ع) واقع در پارک ملت مشهد برگزار شد.

محمد حق‌گو، مدیر ارکستر سمفونیک رودکی بیان کرد: موسیقی مقامی بر آموزه‌های شفاهی استوار است و بدون تعارف باید بگویم که حال موسیقی ما خیلی خوب نیست. نه اینکه که به آن رسیدگی نمی‌شود بلکه مسئله فراتر از آن است. موسیقی مورد ابتلای سلیقه اجتماعی و ذائقه مخاطب است که این سلیقه و ذائقه به تدریج به سمت‌وسوی جدیدی رفته و اگر موسیقی مقامی را برای جوانان پخش کنید ممکن است احساس بیگانگی کنند.‌ سلیقه کلی متمایل به سمت نوع دیگری از موسیقی است و این موضوع در همه جای دنیا وجود دارد ولی وضعیت آن در کشور ما بدتر است.

 استاد عثمان محمدپرست نیز گفت: من ۹۱ سال عمرم است و با همین دوتار، آمریکا، ژاپن و مسکو رفته‌ام. من یک قران از کسی پول نگرفتم و همه در راه خدا بوده است. کسانی که از موسیقی بد می‌گویند آگاه نیستند و خبر ندارند. من ۶۹۰ مدرسه با موسیقی ساختم، البته من پولشان را ندادم بلکه مردم شریف ایران پول آن را دادند.

در انتهای این برنامه از کتاب مشق پیلتان رونمایی شد و عزیز تنها، نویسنده این کتاب بیان کرد: زمانی که قصد نگارش این کتاب را داشتم، می‌دانستم که ورود به موسیقی مقامی خراسان دشوار است و نیازمند درک لطایف و ظرایف موسیقی است که مستلزم سال‌ها پژوهش است. تحقیق و بررسی برای این کتاب دو دهه طول انجامید و اولین هدف این کتاب، ثبت مکتوب مقام‌های موسیقی شرق خراسان است.

مشروح این خبر در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , , , ,
ارسال دیدگاه