» .اسلایدر » در سه سال اخیر هر سه روز یکبار در کنگره آمریکا به مسئله ایران پرداخته شده است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۲ - ۱۶:۰۴

 کد خبر: 9893

محمدعلی شیخ‌الاسلامی، پژوهشگر حقوق بین الملل:

در سه سال اخیر هر سه روز یکبار در کنگره آمریکا به مسئله ایران پرداخته شده است

گروه سیاست ـ محمدعلی شیخ‌الاسلامی: در سه سال اخیر هر سه روز یکبار در کنگره آمریکا به مسئله ایران پرداخته شده است.

در سه سال اخیر هر سه روز یکبار در کنگره آمریکا به مسئله ایران پرداخته شده است

به گزارش آتی‌نیوز، سلسله جلسات گفتار عصر با موضوع نبرد پارلمان‌ها در ۱۱ تیر ۹۸ در حسینیه هنر مشهد برگزار شد.

دکتر محمد‌علی شیخ‌الاسلامی، پژوهشگر حوزه بین‌الملل در ابتدای این نشست گفت: فرآیند تبدیل شدن یک طرح به قانون در آمریکا این است که هردو مجلس سنا و مجلس نمایندگان باید به آن رأی بدهند و سپس آن طرح به تأیید رئیس‌جمهور برسد. از زمان انقلاب تاکنون ۱۲۰۸ طرح ضد ایرانی در کنگره امریکا وجود داشته است. همچنین ۸۱۸ قطعنامه و ۱۲۳ اصلاحیه قانونی. در سه سال اخیر تقریباً هر سه روز در کنگره آمریکا به مسئله ایران پرداخته شده است.

شیخ‌الاسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: اکثر طرح‌های کنگره آمریکا در زمان‌های خاص و به‌موقع بوده است. مثلاً تحریم سپاه در روز پاسدار. جلوگیری از حضور ایران و حزب‌الله در غرب نیز یکی دیگر از طرح‌های کنگره است. کاهش آسیب‌پذیری شبکه‌های اینترنتی نسبت به تهدیدات خارجی یکی دیگر از طرح‌ها می‌باشد که طبق این طرح باید شبکه‌های اینترنتی خود را سالم‌سازی کنند، به طوری که مورد حمله سایبری دیگر کشورها قرار نگیرد. در این طرح از سه کشور ایران، چین و روسیه نام برده شده است. ابراز نگرانی برای اتحاد آمریکا و ترکیه یکی دیگر از طرح‌های ضد ایرانی است. دلیل آن‌هم این است نزدیکی روابط ایران و ترکیه، ممکن است بر روابط ترکیه با آمریکا اثر بگذارد.

وی در ادامه گفت: متأسفانه هم‌زمان با پذیرفتن برجام قانون «کاتسا» علیه ایران اجرا شد که از آن به‌عنوان مادر تحریم‌ها نیز یاد می‌شود، این قطعنامه علیه موشک‌های بالستیک، علیه انرژی هسته‌ای و علیه اقدامات سپاه پاسداران بوده است. مثلاً هر شرکت یا موسسه‌ای که با سپاه تراکنش مالی داشته باشد را تحریم می‌کنند، همچنین تحریم حزب‌الله لبنان است که آن را به ایران ربطش داده‌اند. همچنین یکی دیگر از تحریم‌ها و طرح‌ها تحریم آب‌سنگین ایران است. کاری که دولت پس از ۵/۱ سال انجام داد این است که اعلام کرد: ما کشورهای دیگر را از آب‌سنگین خود تحریم می‌کنیم، درحالی‌که قبل از آن آب‌سنگین ما را تحریم کرده بودند.

شیخ‌الاسلامی در ادامه تصریح کرد: در مقابل با کنگره ۱۱۵ و ۱۱۶ آمریکا، مجلس دهم ایران قرار دارد، در این دو کنگره درمجموع ۳۱۲ طرح ضد ایرانی تصویب شده است. اما در مقابل در مجلس ایران تنها ۵ طرح ضدآمریکایی تصویب شده است که چهار مورد آن پس از عتاب رهبری صورت گرفته است. تنها طرح مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا در منطقه به قانون تبدیل شده است. بعضاً برخی طرح‌ها در یک روز مطرح شده است که هردو آن‌ها توسط آقای پژمان‌فر نماینده مجلس بوده است.

در ادامه این نشست مجید شعرباف تبریزی گفت: همان‌گونه که آمریکا در روزها و مناسبت‌های مختلف ایران را تحریم می‌کند ای‌کاش ما نیز در روزهایی مانند ۲۸ مرداد و غیره اقدام مقابله به مثلی با اقدامات آمریکا انجام می‌دادیم. اما متأسفانه کارنامه مجلس شورای اسلامی قابل دفاع نیست و حتی زمانی که رهبر جامعه به آن‌ها عتاب می‌کند بازهم آن‌ها کاری را پیش نبردند. متأسفانه نسل جوان را از نزدیک شدن به ادبیات مجلس پرهیز می‌دهند و آن‌ها را در فضایی فرسایشی دچار می‌کنند. اما خوشبختانه طرحی آماده شده و در مجلس وصول شده است که اقداماتی از این دست در آن پیش‌بینی و ارزیابی شده است.

مجید شعرباف تبریزی: طرح اول این اقدامات حمایت از امنیت آب‌های سرزمینی ایران است. طرح دوم الزام دولت به اقدام مقتضی علیه کشورهای همسایه یا میزبان است و طرح سوم مسئله شرکت‌هایی بوده است که تا الان بر اساس تحریم‌های آمریکا قراردادهایشان را فسخ کرده‌اند و فاصله گرفته‌اند

وی همچنین بیان داشت: طرح دهم در این حوزه، طرح مقابله با تحریم‌های آمریکا از طریق جایگزینی کالا و خدمات است. مثلاً برخی از کالاهای آمریکایی وجود دارد که به‌صورت غیرمستقیم وارد کشور می‌شود. این طرح‌های گفته شده خوشبختانه در مجلس اعلام وصول شده است. اما مثلاً طبق جلسه‌ای که با مسئولان آموزش‌وپرورش داشتیم متوجه شدیم که آن‌ها نه تنها اقدامی انجام نداده بلکه اهتمامی به انجام کار نیز ندارند.

در ادامه این نشست، مصطفی فارویی فیروزی، روزنامه‌نگار و منتقد به دلیل سفر به تهران از طریق کلیپ تصویری ضبط شده، ارائه خود را انجام داد. این ارائه بانام مجلس و سناریوی بازگشت آمریکا به برجام نام داشت.

فارویی در ابتدا گفت: برای پیش‌بینی و آینده‌نگری نسبت به عمل بازگشت آمریکا به برجام نیازمند یک متدلوژی هستیم که به نظر من متدلوژی که رهبر انقلاب در گام دوم انقلاب بدان اشاره کرده است و آن‌هم عبرت گرفتن از تاریخ است. نکته دیگر حجم اطلاعات است. افراد باید حوزه اطلاعاتی خود را در زمینه آمریکا گسترده کنند چرا که این کشور یک ابرقدرت خاص در تمام طول تاریخ بشریت است. اگر بخواهیم درباره زوال و افول آمریکا نظر بدهیم در ابتدا باید این پیکره عظیم را بشناسیم. در اواخر قرن بیستم با آمریکایی روبرو هستیم که در جنگ ویتنام ناکام شده است. سپس با کشوری مانند شوروی سابق رودررو شد و حالا با پدیده جمهوری اسلامی مواجه است که نه غرب را قبول دارد و نه شرق را. ایران ‌هم اندیشه‌های عدالت‌طلبانه دارد و هم اندیشه‌‌های مردم‌سالارانه.

فارویی در ادامه افزود: آمریکایی‌ها بر اساس سرمایه‌گذاری هنگفتی که انجام دادند رئیس‌جمهوری را بر روی کار آوردند که آمریکا را “کدخدا” نامید. همچنین وزیر امور خارجه‌ای را مقابل خود می‌بینند که آماده هرگونه مذاکره‌ای است. یکی از بدترین اتفاقات در این زمینه مصاحبه آقای ظریف بود و صحبت‌های ایشان، وی گفته بود: ما آماده مذاکره با آمریکا هستیم به شرطی که آمریکا به برجام برگردد.

وی در ادامه تصریح کرد: همچنین باید گفت که جمهوری اسلامی ایران و هرکدام از این کلمات تعابیری را در نزد اذهان عمومی جهان دارد. جمهوریت را در حادثه فتنه زدند، بحث اسلام را با راه‌اندازی داعش در منطقه زدند و ایران را با برجام نشانه گرفتند. البته آمریکایی‌ها با بازرسی از کشور ما دچار خسران شدند چراکه ما ثابت کردیم که به دنبال سلاح کشتارجمعی و هسته‌ای نیستیم. اما نکته مثبتی که آمریکایی‌ها با برجام به دست آوردند این بود که دست‌شان دور گردن جمهوری اسلامی ایران است. یعنی برجام راهی است برای شروع مذاکرات بعدی که طرف ایرانی نیز این مورد را پذیرفته است.

مشروح این خبر در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه