» .اسلایدر » «محله ما» یعنی حضور مردم در تصمیم‌سازی‌ها

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۰ - ۱۵:۵۴

 کد خبر: 9830

مهدی زارعی، معاون فرهنگی شهردار مشهد:

«محله ما» یعنی حضور مردم در تصمیم‌سازی‌ها

گروه جامعه ـ اتفاق زیبایی که در طرح «محله ما» افتاد، حضور و تحقق مشارکت مردم در تصمیمات و اقدامات شهرداری مشهد بود؛ ای طرح یک پل ارتباطی بین مدیریت شهری و مردم است.

«محله ما» یعنی حضور مردم در تصمیم‌سازی‌ها

به گزارش آتی‌نیوز، آیین افتتاح طرح ««محله ما»» با حضور محمدرضا کلایی، شهردار مشهد و سایر مدیران شهری و گروه‌های تسهیل‌گر، در ۹ تیر ۹۸ در فرهنگ‌سرای ترافیک شهر مشهد برگزار شد.

در ابتدا، کلیپی در ارتباط با نظرات شهروندان نسبت به طرح «محله ما» پخش شد.

سپس مجری برنامه گفت: امروز در جمع ما، افراد و گروه‌های مختلف و شهروندان گرامی حضور دارند. از مسئولین و مدیران شهری، شهردار مشهد، اعضای شورای شهر و شورای اجتماعی محلات، تا دانشجوها و گروه‌های تسهیل‌گری که قرار است با ما همکاری داشته باشند.

وی گفت: کلید شروع طرح «محله ما» به خانه بهار سال ۹۷ با یک بودجه محدود برمی‌گردد. در آن زمان ما یک کار جدید را با مشارکت و نظر مردم شروع کردیم. این طرح بعد از گذشت ۲ سال اکنون به مرحله‌ای از پختگی رسیده که امروز قرار است این طرح را در ۴۴ محله در سطح شهر شروع کنیم.

دکتر مهدی زارعی، معاون فرهنگی شهردار مشهد در ارتباط با اقداماتی که تاکنون در مورد طرح «محله ما» انجام شده است، گفت: طرح در مناطق محدودی از شهر اجرا شد و بازخوردهایی داشت که نظرسنجی‌ها و آمار منتج شده حاکی از رضایت همشهری‌ها در مناطقی بود که طرح به اجرا رسید، حضور مردمی که شاید تخصص ویژه‌ای نداشتند اما این طرح باید از جایی آغاز و سختی‌های کار در نقطه‌ای درهم شکسته می‌شد. زحمت همکاران ما در شورای اجتماعی محلات و مجریان پروژه، کار را به اینجا رساند که نتایج خوب، ملموس و قابل اعتنایی از این طرح گرفتیم.

زارعی در پایان گفت: امیدوارم این کار ارزشمند که حاصل خرد جمعی مدیران ارشد مشهد مقدس و مساعدت شورای اسلامی مشهد است برای شهر مشهد ماندگار و اثرگذار باشد و بتوانیم ابعاد کار را در ۱۷۰ محله شهر گسترش دهیم.

همچنین دکتر محمدهادی مهدی‌نیا، عضو شورای اسلامی مشهد مقدس در ارتباط با این طرح گفت: یکی از بحث‌های اصلی امروز شهرسازی دنیا، بحث پرداختن به اجتماعات محلی و توسعه آن است. کارها در حوزه واحد محله به عنوان کوچک‌ترین واحد تقسیمات شهری و با شاخصه مشارکت مردم اتفاق می‌افتد.

دکتر مهدی نیا با تشبیه شهر به یک موجود زنده افزود: این موجود زنده مانند همه موجودات زنده دیگر دچار فرسودگی و بیماری شده نیازمند درمان و مداوا است. این درمان هم می‌تواند روش‌های متفاوتی داشته باشد. برای درمان می‌شود از عمل جراحی استفاده کرد، یعنی یک بافته زنده را بی‌هوش کنیم که در این صورت خونریزی زیادی هم رخ خواهد داد، نقاهت طولانی خواهد داشت درحالی‌که اثر زخم هم برجای می‌ماند و در صورت داشتن بودجه کلان و پزشک حاذق ممکن است موفق شویم غده‌ای را در بدن شهر از بین ببریم. اما در قرن ۲۱ روش‌های دیگری نیز برای درمان بیماری‌های شهری ایجاد شده است که یکی از این روش‌ها طب سوزنی است، طب سوزنی که نام دیگر آن شهرسازی تاکتیکال است یکسری اقدامات کوتاه مدت، برای تغییرات بلندمدت است. اقداماتی کوچک اما وسیع در همه پیکره شهر صورت می‌گیرد؛ بدین منظور که یکسری تغییرات کلان اتفاق بیفتد.

در ادامه، دکتر احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی گفت: شهر مشهد منشأ حضور خودش را از وجود مبارک امام رضا (ع) به دست آورده است و این ماهیت وجود و سرچشمه شکل‌گیری شهر مشهد باید به همه جوانب تسری پیدا کند، نمی‌شود در شهر مشهد فعالیت‌هایی را داشت، شهر را مدیریت کرد و به این مسئله بی‌توجه بود.

اصولی ادامه داد: در عمل شورای اسلامی شهر مشهد در دوره پنجم بیشترین و نزدیک‌ترین رفتار را به دیدگاه و سیره امام رضا (ع) داشته است و آنچه ما امروز در فضای عملی شهر مشهد می‌بینیم نزدیک‌ترین فاصله را به سیره امام رضا (ع) و برگرفته از تعالیم و آموزه‌های ایشان دارد.

دکتر محمدرضا کلایی، شهردار مشهد در ارتباط با این طرح توضیح داد: من در خصوص طرح «محله ما» چهار نکته دارم. نکته اول مربوط به شعاری است که شورای دوره پنجم دارد یعنی تحقق شهر هوشمند و شهرداری هم در پی محقق شدن آن است، گرچه این موضوع کند پیش می‌رود اما در اجرای آن جدی هستیم. مجموعه دستاوردهای ما در حوزه شهر هوشمند فوق‌العاده نبوده اما قابل دفاع است. شهروندان و شهر به سمت هوشمندتر شدن حرکت می‌کنند. و در این مرحله است که تمرکز ما بر مفهوم محله و ارتباطاتی که افراد حول محله با یکدیگر دارند مهم‌تر می‌شود. مهم‌ترین مکمل شعار شهر هوشمند، ایجاد انسجام اجتماعی در محلات است.

وی افزود: نکته دوم این است که محصول طرح «محله ما» افزایش اعتماد، تعلق و مشارکت اجتماعی است، این عوامل باعث ظرافت طرح «محله ما» را بیش‌ازپیش برای ما برجسته می‌کنند و از همه مهم‌تر و بارزتر مسئله مشارکت اجتماعی است. نکته سوم دستاوردی است که طرح «محله ما» می‌تواند برای ما داشته باشد از رهگذر افزایش مشارکت اجتماعی که مشارکت اجتماعی محصول این طرح است و می‌تواند برای ما یک دستاورد مهم را داشته باشد.

مشروح این خبر در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه