» .اسلایدر » ضرورت بازخوانی عرفان شریعتی/ نگاهی دوباره به ایده «عرفان، آزادی و عدالت» داشته باشیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۱۶:۵۰

 کد خبر: 9620

یک پژوهشگر:‌

ضرورت بازخوانی عرفان شریعتی/ نگاهی دوباره به ایده «عرفان، آزادی و عدالت» داشته باشیم

گروه فرهنگ و هنر ـ‌ علی طهماسبی بر ضرورت نگاه دوباره به «ایده عرفان، آزادی و برابری» تأکید کرد و گفت: قبول دارم که بعضی از حرف‌های شریعتی شاید امروز قابل قبول نباشد، اما باید به این ایده عرفان، آزادی و برابری نگاه دوباره‌ای داشته باشیم.

ضرورت بازخوانی عرفان شریعتی/ نگاهی دوباره به ایده «عرفان، آزادی و عدالت» داشته باشیم

به گزارش آتی نیوز، نشست از عرفان سنتی تا عرفان شریعتی، پنج‌شنبه، ۳۰ خردادماه در مشهد برگزار شد.

علی طهماسبی، پژوهشگر در این نشست با بیان اینکه شریعتی، شیعه علوی را از صفوی جدا کرده است، گفت: این داستان‌هایی که هنوز از حضرت علی (ع) نقل می‌شود، ادامه همان راه، شیعه صفوی است و بعد از این‌که شریعتی میان شیعه علوی و صفوی مرز کشید، باز می‌بینیم که وزنه شیعه صفوی در این دوره و زمانه قوی‌تر است.

وی به نبود آزادی و عدالت در عرفانسنتی اشاره کرد و افزود: شریعتی مثلث تازه‌ای را از عرفان، برابری و آزادی باز کرد. البته منظور از عرفان، عرفان سنتی نیست بلکه منظور، شناخت گوهر دین است، نه شریعت و صورت دین. شریعتی می‌گوید نجات آزادی انسان از منجلاب وقیح سرمایه‌داری و استثمار طبقاتی، نجات عدالت اجتماعی از چنگال دیکتاتوری مارکسیستی و نجات خدا از قبرستان تیره آخوندیسم.

طهماسبی با بیان اینکه دینی که شریعتی از آن صحبت می‌کند اصلا محدود به اسلام، مسیحیت یا یهود نیست، بلکه دینی انسانی است و به سرنوشت او می‌اندیشد، ابراز کرد: شریعتی عرفان انسان‌گرای خراسانی را بیشتر جذب کرده است. اما امام خمینی (ره) قائل به عرفان سنتی ابن عربی است لذا وقتی امام خمینی (ره) می‌گوید باید عرفان ابن عربی را گسترش بدهیم نتیجه‌اش این تجربه ۴۰ سال بعد از انقلاب می‌شود، یعنی یک نفر در آن بالا در مقام ولایت مطلق معنوی و مادی باشد و نتیجه‌اش را شما ببینید.

وی در ادامه بر ضرورت نگاه دوباره به «ایده عرفان، آزادی و برابری» تأکید کرد و گفت: قبول دارم که بعضی از حرف‌های شریعتی شاید امروز قابل قبول نباشد، اما باید به این ایده عرفان، آزادی و برابری نگاه دوباره‌ای داشته باشیم.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , ,
ارسال دیدگاه