» .اسلایدر » برجام، گره چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران را باز کرد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۷:۱۲

 کد خبر: 9474

دبیر کل کانون دانشگاهیان خراسان رضوی:

برجام، گره چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران را باز کرد

گروه سیاست ـ جوادی حصار با بیان اینکه نباید دستاوردهای این دولت را نادیده بگیریم، گفت: برجامی که اتفاق افتاد، گره چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران را باز کرد.

برجام، گره چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران را باز کرد

به گزارش آتی‌نیوز، دوشنبه‌های سیاست با موضوع تحلیل سیاسی هفته، ۲۰ خردادماه در کانون دانشگاهیان خراسان رضوی برگزار شد.

در آغاز این نشست مهدی نجف‌زاده، دانشیار علوم سیاسی دانشگاه فردوسی و عضو کانون دانشگاهیان خراسان رضوی با اشاره به حضور سه قطب اصلاح‌طلب، اصولگرا و مخالفان نظام در انتخابات، گفت: این سه قطب نمی‌توانند یکدیگر را هم‌پوشانی کنند. البته با توجه به تعداد بالای مخالفان نظام، سخت است که این طیف را به فراموشی بسپاریم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، موضوعات خرد و روزمره تبدیل به ایدئولوژی شده‌اند که این امر برای حاکمیت خطرناک است، اظهار کرد: در شرایط فعلی، عرصه ایدئولوژی فراتر رفته و در چنین وضعیتی، خاتمی نمی‌تواند چیزی بگوید و باید سکوت کند، چون نمی‌داند چه واکنشی نشان دهد.

این استاد دانشگاه، ایران را پر از معضل و مشکل دانست و اظهار کرد: خیلی از موضوعاتی که در ایران رواج دارد، بعد از انقلاب مشروطیت حل نشده است. این انقلاب، معضلات ما را چند برابر کرده و موضوعاتی توسط انقلاب مشروطیت به ما تحمیل شده که موضوعات ما نیستند.

وی با بیان اینکه ای کاش به جای مجلس شورای ملی، عدالت‌خانه داشتیم، اظهار کرد: مشکل بزرگ ما، مجلس شورای ملی نیست بلکه حقوق شهروندی است، مجلس شورای ملی که معلوم نیست چه چیزی هست، در دوره پهلوی یا جمهوری اسلامی هیچ کارکرد مطلوبی نداشته است.

نجف‌زاده، مشکل اصلاح‌طلبان را زیرآب‌زنی عنوان کرد و گفت: خاتمی می‌تواند در عرصه گفتمانی وارد شود اما دیگر عرصه بازی تغییر کرده و زمان عرصه گفتمان‌ها گذشته است که در این عرصه، خاتمی دیگر حرفی برای گفتن ندارد.

وی در ادامه پیشنهاد کرد که اصلاح‌طلب‌ها با اصولگراها ائتلاف کنند زیرا خطر براندازان بسیار زیاد است. از همین رو، برای نجات جمهوری اسلامی باید این اتفاق بیفتد.

همچنین مهرپویان، یک فعال سیاسی با بیان اینکه در شرایطی فعلی دفاعی از دولت ندارم، در خصوص انتصاب سیدجواد حسینی، به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش، گفت: به نظر من دکتر حسینی، اصلاً صلاحیت این کار را ندارند. مسئولان می‌توانستند یک نظرسنجی انجام دهند و از فرهنگیان استان بپرسند که در مدت مدیرکلی حسینی آیا او توانسته تغییر و تحولی ایجاد کند یا خیر.

وی با بیان اینکه خاتمی بعد از دوره ریاست جمهوری چیزی برای گفتن نداشت، افزود: شرایط روزبه‌روز بدتر و مشکلات اقتصادی هم روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود و تمام آن به پای اصلاحات نوشته شد، از سیاست لذتی نمی‌برم چون بسیار با دروغ آمیخته شده است.

در ادامه محمدصادق جوادی‌حصار، دبیر کل کانون دانشگاهیان خراسان رضوی به شکل‌گیری جریان سومی از ترکیب اصلاح‌طلب و اصولگرا اشاره کرد و ادامه داد: اگر فکر می‌کنید جامعه از اصلاح‌طلبان رد می‌شود و به سمت اصولگراها می‌رود، کاملاً اشتباه می‌کنید. ممکن است جریان سومی به وجود آید که اگر بیاید، ترکیبی از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی است. چندین سال قبل قالیباف عنوان کرد حزبی می‌سازم که ترکیبی از اصلاح‌طلب و اصولگرا باشد. این اتفاق رخ می‌دهد اما نه دست قالیباف.

جوادی حصار، سهم‌خواهی از قدرت را آفت دولت عنوان کرد و افزود: هر که در ستاد کاری انجام داد، توقع داشت که به پست و مقام بالایی برسد، همان افرادی که پست گرفتند، بدگوی اصلاحات شدند.

وی با بیان اینکه امروز روحانی به مردم دروغ نمی‌گوید بلکه نمی‌تواند همه حقایق را بازگو کند، افزود: موجی را اصولگراهای افراطی راه انداختند که «اگر نمی‌توانی کار کنی چرا کنار نمی‌روی»،.سال گذشته ۱۳ نفر پیش رهبری رفتند تا خواستار استعفای روحانی شوند اما رهبر با این امر موافقت نکردند.

جوادی حصار با بیان اینکه نباید دستاوردهای این دولت را نادیده بگیریم، اظهار کرد: برجامی که اتفاق افتاد، گره چهل‌ساله جمهوری اسلامی ایران را باز کرد.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه