» .اسلایدر » نویسندگی به جسارت نیاز دارد/ سووشون؛ چشم‌اندازی از نقش زنان در تحولات اجتماعی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۵:۱۰

 کد خبر: 9464

در نشست ادبی «تصویر زن در اثر سووشون» مطرح شد:

نویسندگی به جسارت نیاز دارد/ سووشون؛ چشم‌اندازی از نقش زنان در تحولات اجتماعی

گروه فرهنگ و هنر ـ در نشست ادبی تصویر زن در اثر سووشون، این اثر رمانی زنانه عنوان شد که بیانگر چشم‌اندازی از نقش زنان در تحولات اجتماعی است؛ همچنین مطرح شد زنان در گذشته در سایه مردان کار انجام می‌دادند و جسارت لازم را برای نویسندگی نداشتند.

نویسندگی به جسارت نیاز دارد/ سووشون؛ چشم‌اندازی از نقش زنان در تحولات اجتماعی

به گزارش آتی نیوز، نشست تصویر زن در رمان معاصر ایران، ۲۰ خردادماه با حضور دکتر مرضیه داوودپور، پزشک و داستان‌نویس و فاطمه‌ کنعانی، کارشناس ارشد فلسفه و مجری این نشست در فرهنگسرای انتظار مشهد برگزار‌ شد.

در این نشست که با محوریت بررسی تصویر زن در اثر سووشون سیمین دانشور برگزار شد، مرضیه داوودپور، نویسنده کتاب زنان سرزمین آفتاب بیان کرد: تا قبل از اینکه دانشور وارد داستان‌نویسی شود، زن، چه به‌عنوان سوژه و چه نویسنده، نقش اساسی در داستان‌ها نداشت. البته فردی مثل ایران تیمور تاچ، دختر وزیر دربار شاهنشاهی هم بود که اولین داستان فارسی را در سال ۱۳۰۹ منتشر کرد. اما این داستان‌ها تأثیر زیادی نداشت و همچنان قلم دست مردان بود.

وی با بیان اینکه زنان در این دوره در سایه مردان کار انجام می‌دادند و هنوز جسارت لازم را نداشتند، اظهار کرد: جسارت یکی از مواردی است که نویسندگی به آن احتیاج دارد و مردان در این زمینه جسورتر بودند.

داوودنژاد با بیان اینکه سووشون یک رمان زنانه است، گفت: این رمان فقط از جهت اینکه احساسات یک زن را به‌خوبی به تصویر می‌کشد، یک رمان زنانه است اما مخاطب آن زن و مرد هستند و زنانه یا مردانه ‌بودن آن مطرح نیست.

وی اظهار کرد: ما هرچقدر هم که علم فمینیستی را بلند کنیم، باز هم باید ساختار و غریزه خود را حفظ کنیم. علی‌رغم تمام برابری‌های سیاسی و اجتماعی که باید برای زن و مرد وجود داشته ‌باشد، هر دو باید ساختار فیزیولوژیکی خود را حفظ کنند.

همچنین کنعانی، مجری نشست و کارشناس ارشد فلسفه، سووشون را چشم‌اندازی از آینده زنان و نقش آنان در تحولات اجتماعی دانست و بیان کرد: نویسنده در کتاب سووشون در پی انتقال این مضمون است که نسل یا نسل‌های آینده موفق به ادامه راه ظلم‌ستیزان و روشنفکران خواهند شد.

وی ادامه داد: سووشون با وجود علی‌رغم تلاش برای ارج نهادن به مقام زن، همچنان زن را در پیشبرد اهداف و تحولات سیاسی به تصویر می‌کشد.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه