» .اسلایدر » خطر آلودگی آب‌های زیرزمینی شهرستان کلات/ کوتاهی کرده‌ایم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۴:۳۵

 کد خبر: 9461

یک فعال محیط زیست:

خطر آلودگی آب‌های زیرزمینی شهرستان کلات/ کوتاهی کرده‌ایم

گروه جامعه ـ مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد همیاران محیط زیست و حیوانات با اشاره به بازدید خود از شهرستان کلات، گفت: مکان‌هایی که در این شهرستان برای دفع زباله در نظر گرفته شده از نظر بهداشتی مناسب نیست زیرا این شهرستان رودخانه‌های زیرزمینی زیادی دارد و این نحوه دفع زباله، عامل نفوذ شیره زباله‌ها به آب‌های زیرزمینی می‌شود و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

خطر آلودگی آب‌های زیرزمینی شهرستان کلات/ کوتاهی کرده‌ایم

به گزارش آتی ‌نیوز، سیدمیثم علمداری، مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد همیاران محیط زیست و حیوانات، ۱۹ خردادماه در کلاس آموزش مبانی محیط زیست که در فرهنگسرای خانواده مشهد برگزار شد، گفت: متأسفانه محیط زیست در کشور ما جدی گرفته نشده است. مردم در کشورهای غربی هفته محیط زیست را به یکدیگر تبریک می‌گویند، حال آنکه در کشورمان تبریکی وجود ندارد. ما فعالان محیط زیست برای فرهنگ‌سازی بابت چه چیزی باید تبریک بگوییم، برای تخریب محیط زیست و از بین بردن آن و یا مشکلات فراوانی که داریم؟

وی گفت: هفته محیط زیست، هفته تبریک نیست چرا که خیلی از ما انسان‌ها فقط عاشق شعار دادن هستیم ولی در عمل هیچ کاری نمی‌کنیم. بیایید در این هفته بیشتر و بیشتر در جهت حفظ و نگهداری از زمین و منابع طبیعی خدادادی هم‌پیمان شویم، آموخته‌هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم و این راه را ادامه دهیم. البته ادامه این راه، یک تصمیم ساده نیست.

علمداری ادامه داد: همه می‌دانیم که بسیاری از دگرگونی‌های ناخوشایند طبیعت، ناشی از رفتارهای غلط انسان‌هاست و بهترین راه مقابله با این دگرگونی‌ها، آگاه و حساس کردن مردم نسبت به مسائل محیط زیست برای تغییر رفتار مخرب آن‌هاست. تغییر رفتار در بزرگسالان شاید کار مشکلی باشد اما برای جوانان و نوجوانان که شخصیت آنان در حال شکل‌گیری و نقش‌پذیری است، آسان‌تر و مهم‌تر است. وقت آن رسیده است که جوانان و نوجوانان امروز، وارثان و کارگزاران فردا، با حفظ و نگهداری از زمین و دیگر منابع محیط زیست برای فردایی بهتر قدم بردارند، برای فردایی که دیگر خودشان یک خانواده بزرگ‌تر تشکیل داده‌اند. یادمان باشد ما الگویی برای فرزندانمان هستیم، آینده آن‌ها دست ماست و می‌توانیم این هدیه را رایگان در اختیارشان قرار دهیم.

مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد همیاران محیط زیست و حیوانات با بیان اینکه فرهنگ حفاظت از محیط زیست باید نهادینه شود، بی‌توجهی به محیط زیست را فاجعه دانست و گفت: محیط زیست، زنده است و همه ما باید در مقابل اعمال و رفتار خود در خصوص محیط زیست پاسخگو باشیم. عدم توجه به بهداشت و محیط زیست، قتل تدریجی مرموز جمعی و عمومی است و فاجعه محسوب می‌شود.

این فعال محیط زیست در ادامه بر لزوم توجه به توسعه پایدار و فرهنگ‌سازی در زمینه حفاظت از محیط زیست تأکید کرد و افزود: سوء استفاده از منابع محیط زیستی، یکی از آسیب‌هایی است که محیط زیست  کشور را در معرض خطر قرار داده و باید جلوی آن گرفته شود. کشور ما رتبه‌دار منابع طبیعی و جانوری در کل دنیاست و زیبنده ایران نیست که فرساینده اول خاک و همچنین هدر دهنده اول آب در دنیا باشد.

علمداری، پایه‌های محیط زیست را منابع تجدیدشونده و طبیعی دانست و اضافه کرد: یکی از اصول توسعه پایدار حفظ حقوق نسل‌های آینده است، در حالی که ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم. سراسر استان دارای ظرفیت‌های زیست‌محیطی است که ضرورت دارد برای مدیریت این ثروت طبیعی بیش از پیش تلاش کنیم.

مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد همیاران محیط زیست و حیوانات متذکر شد: همه ما برای از بین رفتن محیط زیست مقصریم و در این مسیر کوتاهی کرده‌ایم، محیط زیست کاملاً زنده است. در قرآن کریم نیز بر این مسئله تأکید بسیاری شده است.

وی، محیط زیست و اهتمام به حقوق حیوانات را یکی از تأکیدات دین مبین اسلام دانست و گفت: در قرآن مجید و احادیث معصومین (ع)، اهمیت به محیط زیست و تمامی جانداران وجود دارد. بنابر تأکیدات دین، انسان وظیفه دارد از منابع طبیعی و تمامی مواهبی همچون جنگل، محیط زیست، خاک، آب و هوا، حیوانات و … به‌درستی استفاده کند، ضمن آنکه در حفظ بهداشت آنان و بهره‌برداری بهینه آن کوشا باشد.

این فعال محیط زیست با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) گفت: محیط زیست زنده است و نباید به حیات آن تعرض کرد. قطعاً همه ما در خصوص تعرض به زمین و محیط زیست مسئول هستیم.

علمداری، وضعیت محیط زیست را نامناسب و نگران‌کننده دانست و افزود: متأسفانه انسان‌ها با بی‌رحمی به جان محیط زیست افتاده و در حقیقت در حال از بین بردن حیات خود هستند.

وی در ادامه محیط زیست را هر موجود زنده‌ و غیر زنده‌ای که در جایی زندگی می‌کنند خواند و افزود: ما انسان‌ها تخریب‌های زیادی در بحث محیط زیست داشتیم. آلودگی‌های محیط ‌زیست، کیفیت را در چرخه محیط زیست پایین آورده و مشکلاتی را به وجود آورده است. استفاده از درخت باعث تکامل می‌شود لذا بهتر است از هر فضایی برای کاشت درخت به‌ویژه درختان میوه استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد همیاران محیط زیست و حیوانات در بخش دیگری از سخنان خود به میزان بالای تولید زباله اشاره کرد و گفت: ما همیشه در زندگی روزمره‌مان برخی چیزهایی را که به کارمان نمی‌آیند را دور می‌ریزیم، در حالی که می‌شود از آن‌ها مجدد استفاده کرد. به‌عنوان مثال می‌توانیم لباس‌هایی را که نیاز نداریم، دور نریزیم و به بقیه افراد دهیم. دورریزها در طبیعت تبدیل به زباله و در نتیجه عامل فرسایش خاک و فرسایش زمین می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به بازدید خود از شهرستان کلات، ابراز کرد: در شهرستان کلات ۵ مکان مختلف برای دفع زباله در نظر گرفته شده است که از نظر بهداشتی هیچکدام مناسب نیست چرا که این شهرستان رودخانه‌های زیرزمینی زیادی دارد و این نحوه دفع زباله، عامل نفوذ شیره زباله‌ها به آب‌های زیرزمینی می‌شود و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

علمداری با تأکید بر لزوم آموزش طبیعت‌گردی صحیح به افراد، کاهش مصرف آب، عدم استفاده از ظروف یک‌بار مصرف، تفکیک زباله، اجتناب از کنده‌کاری بر روی درختان را از جمله موارد مهمی خواند که طبیعت گردان باید به آن توجه کنند.

وی در پایان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، توجه به محیط زیست و کشاورزی را در کاهش مشکلات اقتصادی تأثیرگذار خواند و افزود: به‌طور مثال، پونه و زیره کوهی گیاهان دارویی ارزشمندی هستند که ما در هنگام چیدن آن‌ها باید توجه کافی را داشته باشیم و آن‌ها را از ریشه نکنیم و یا اینکه در مقابل منازلمان به جای کاشت درخت کاج که تنها به پاکیزگی هوا کمک می‌کند، می‌توانیم درختان میوه بکاریم تا هم از میوه آن استفاده کرده و هم به پاکیزگی هوا کمک کنیم.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه