» .برگزیده » از دین فقط دغدغه حجاب داریم/ جریان‌های انقلابی به عدالت اجتماعی توجه ندارند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۱۸:۳۱

 کد خبر: 9433

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی

از دین فقط دغدغه حجاب داریم/ جریان‌های انقلابی به عدالت اجتماعی توجه ندارند

گروه سیاست ـ دکتر میثم ظهوریان با بیان اینکه یکی از مسائل در عرصه فرهنگ، بخشی دیدن دین است، گفت: ما از مسئله دین فقط دغدغه حجاب را داریم. خیلی از جریان‌های انقلابی توجه به عدالت اجتماعی ندارند، در حالی که ضریب موضوعی مانند عدالت خیلی بیشتر از دیگر موضوعات است.

از دین فقط دغدغه حجاب داریم/ جریان‌های انقلابی به عدالت اجتماعی توجه ندارند

به گزارش آتی‌نیوز، نشست «آسیب شناسی فعالیت‌های فرهنگی» با حضور دکتر میثم ظهوریان، مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی، پنجشنبه، ۹ خردادماه در مسجد جامع نیشابور برگزار شد.

در این نشست ظهوریان ابراز کرد: بخشی از جامعه حزب‌اللهی تعبیر غلطی از جذب حداکثری پیدا کردند و دچار وادادگی در عرصه فرهنگ شدند. این افراد جذب حداکثری را به معنای کنار گذاشتن آرمان‌ها تلقی می‌کنند، اما شما در جذب حداکثری مخاطبی دارید که از وضعیت مطلوب فاصله دارد، لذا جذب حداکثری یعنی مخاطب خود را به سمت آن آرمان بالا بکشید. مثلاً برخی می‌گویند که حجاب مهم نیست آن را کنار بگذاریم تا بتوانیم جامعه خاکستری را هم جذب کنیم.

وی افزود: برخی به‌جای نوآوری در قالب و روش و بیان، می‌گویند ببینیم که طرف چه دوست دارد ما هم همان را به او بدهیم؛ یعنی اگر او می‌گوید حجاب خوب نیست ما هم بگوییم، خوب نیست تا در ابتدا جذب شود.

ظهوریان بیان کرد: گاهی در فضای فرهنگی کمرنگ هستیم، ولی در فضای سیاسی خیلی پررنگ حضور داریم و تمرکز ما بر انتخابات و رأی جمع کردن قرار گرفته است و آرمان‌های انقلاب را کنار گذاشتیم. مثلاً در انتخابات سال ۷۶ برای رأی جمع کردن، طرف اصولگرا با رادیو بی‌بی‌سی هم مصاحبه کرد. یا یکی از افراد جناح دیگر با یک رادیوی بیگانه دیگر حرف زد. در انتخابات سال ۹۲ هم دیدید که یکی از کاندیداهای اصولگرا با بیان خوبی می‌گفت برویم مذاکره کنیم. فکر می‌کردند با این حرف‌ها رأی می‌آورند. مردم هم دیدند که همه کاندیداهای اصولگرا و اصلاح‌طلب می‌گویند مشکل ما آمریکاست و باید آن را حل کنیم، پس احتمالاً حرف خوبی است، لذا به کسی رأی دادند که در این کار از همه قوی‌تر بوده و تجربه بیشتری دارد لذا حسن روحانی رأی آورد.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی ادامه داد: سیاست‌زدگی هم در جریان فعالان فرهنگی ما پررنگ است، مثلاً می‌گویند اگر فساد از جناح ما سر زد، نباید خیلی صدایش را دربیاورید ولی اگر از جناح مقابل بود آن را بزنید. خیلی اوقات مستقیم‌گویی در کار فرهنگی ممکن است تأثیر عکس داشته باشد.

ظهوریان گفت: در عین حال مباحثی به نام زدگی از تشکیلات هم داریم که برخی اعتقادی به چارچوب کار جمعی ندارند و می‌خواهند به تنهایی و یا در جمع‌های اندک کار کنند و خیلی نمی‌توانند دیدگاه‌های دیگر را تحمل کنند. جشنی را در یک پایگاه بسیج دیدم که با اجرای خانمی باحجاب نامناسب و آرایش برگزار شده بود. دلیل سپردن این کار را به این خانم، جذب حداکثری بیان کردند؛ بنابراین نه بی‌تعصبی و نه تحجر مورد قبول نیست.

وی تشریح کرد: کار تشکیلاتی ما باید جنس توسعه لایه به لایه داشته باشد، یعنی از لایه هم فکران و همگنان آغاز شود و بعد هم لایه‌های جدید را اطراف خودمان جمع کنیم. ما از مسئله دین فقط دغدغه حجاب را داریم و خیلی از جریان‌های انقلابی توجه به عدالت اجتماعی ندارند.

وی ادامه داد: بخشی از وجود روحیه یاس و ناامیدی نسبت به آینده در جامعه به‌واسطه وجود مشکلات اقتصادی در دهه اخیر و همچنین نوستالژی‌های غیرواقعی است که می‌سازند و مثلاً می‌گویند که دهه شصت این طوری بود و حالا طور دیگری است.

مدیر توسعه و تحول آستان قدس رضوی ابراز کرد: در تحلیل‌های خود همه شرایط را با هم ببینید، وگرنه دچار محافظه‌کاری می‌شوید که می‌گوید هیچ مشکلی نیست و اگر انتقاد از فلان مسئول کنید، ضدیت با انقلاب تلقی می‌شود. از طرفی، عده دیگری هم می‌گویند که همه چیز سیاه است، همه دزدیدند و بردند و خوردند.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , , , ,
ارسال دیدگاه