» سایر حوزه‌ها » مشهد قدیم، امنیت نداشت/ حاکمیت ناسیونالیسم ایرانی در دوره صفویه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ - ۱۸:۴۹

 کد خبر: 9409

در نشست شب‌های هویت مطرح شد:

مشهد قدیم، امنیت نداشت/ حاکمیت ناسیونالیسم ایرانی در دوره صفویه

گروه فرهنگ و هنر ـ در نشست شب‌های هویت مطرح شد: در دوره قدیم مشهد به دلیل وجود لات‌ها و چاقوکش‌ها، امنیت کافی در محل وجود نداشت، همچنین در این نشست بیان شد که سیاست سلاطین صفوی، ایجاد ناسیونالیسم ایرانی بود.

مشهد قدیم، امنیت نداشت/ حاکمیت ناسیونالیسم ایرانی در دوره صفویه

به گزارش آتی نیوز، چهارمین برنامه شب‌های هویت در ماه رمضان، اول خردادماه در فرهنگسرای غدیر مشهد برگزار شد.

برنامه با قرائت نیایش‌های دکتر علی شریعتی توسط جمعی از حضار شروع شد، سپس طبق روال هفته‌های گذشته، اعضای شرکت‌کننده در ابتدا، به شعرخوانی، اجرای فلوت، مناجات‌خوانی و بررسی تاریخ مشهد، محله‌ها و مشاغل قدیمی آن پرداختند.

مزینانی، از اهالی قدیم مشهد در این مراسم با اشاره به اینکه مشهد با سن کم ۱۲۰۰ ساله خود، شاهد حوادث پیچیده و برخوردهای زیادی بوده که شاید به چند صد فقره برسد، گفت: سن مشهد در مقایسه با بخارا، سمرقند، هرات و نیشابور، بسیار جوان است. هجوم مغول‌ها باعث از بین رفتن نیشابور و آسیب به بافت شهری مشهد شد.

وی با بیان اینکه سلاطین صفوی، توجه خاصی به مشهد داشتند و می‌خواستند خودشان را سادات بگویند، اظهار کرد: سیاست سلاطین صفوی به گونه‌ای بود که شیعیان را پر و بال می‌دادند و یک حالت ناسیونالیسم ایرانی درست می‌کردند.

همچنین در مستندی که در این مراسم پخش شد، راوی در خصوص وضعیت مشهد قدیم بیان می‌شود: ما از امنیت کافی در مسیر بازگشت به خانه از مدرسه، برخوردار نبودیم، همیشه شاهد دعوای چاقوکش‌ها و لات‌های محل که هیچ قانونی را تبعیت نمی‌کردند، بودیم.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه