» .اسلایدر » از تقدس‌گرایی در کتاب‌های دفاع مقدس تا مجوزی که دیر داده می‌شود!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ - ۱۷:۱۷

 کد خبر: 9404

در نشست ادبی شمس مطرح شد:

از تقدس‌گرایی در کتاب‌های دفاع مقدس تا مجوزی که دیر داده می‌شود!

گروه فرهنگ و هنر ـ تزریق تقدس‌گرایی و تقدس‌زدایی در کتاب‌های دفاع مقدس، دیر دادن مجوز برای چاپ این کتاب‌ها، وجود اشتباهات ویرایشی و املایی در کتاب تا نیمه راه، نبود روایت داستانی در متن این کتاب، از جمله مواردی بود که در نشست ادبی شمس مورد بحث قرار گرفت.

از تقدس‌گرایی در کتاب‌های دفاع مقدس تا مجوزی که دیر داده می‌شود!

به گزارش آتی نیوز، چهلمین نشست از سلسله نشست‌های شمس با موضوع نقد و بررسی کتاب «تا نیمه راه»، اثر ابوالقاسم علیزاده (آل یاسر) با حضور نویسنده و خدیجه میرشکار، قهرمان کتاب و اولین زن اسیر دفاع مقدس، نهم خردادماه در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی در بسط شیخ طوسی حرم مطهر رضوی برگزار شد.

سردار حسینعلی یوسف علیزاده، مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی در ابتدای این نشست ضمن بیان مطالعه کتاب «تا نیمه راه» گفت: این بانو در کتابش ما را با زندگی، ازدواج، مشکلات و فداکاری‌هایی که برای دفاع مقدس انجام داده، آشنا کرده است؛ فداکاری‌هایی از جنس زنانه و فراتر رفتن از حد امنیت و حیثیت زنانه خود. سازمان حفظ آثار، وظیفه‌اش مشخص است و آن هم حفظ آثار دفاع مقدس است. خدیجه میرشکار خود یک اثر دفاع مقدس است و دفاع مقدس امثال همین‌هاست.

در ادامه ابوالقاسم علیزاده، نویسنده کتاب «تا نیمه راه» با بیان چگونگی پیدا کردن این موضوع برای نوشتن کتابش، گفت: در سال ۸۹ جلسه‌ای برگزار شد تا خانم خدیجه میرشکار برای ما که راوی در سفرهای راهیان نور بودیم، خاطراتی از دوران جنگ را روایت کنند. در آن روز من متوجه شکستگی این بانو شدم. احساس کردم حرفی برای گفتن دارد که آنجا و در آن شرایط قادر به صحبتش نیست. به همین دلیل دخترم را برای مصاحبه با وی به منزلش فرستادم تا داستان زندگی‌اش را روایت کند. این اتفاق افتاد ولی باز هم خانم میرشکار از باز کردن خیلی مسائل مخصوصاً دوران شکنجه‌اش امتناع کرد. این اثر نهایی، علی‌رغم تمام کم‌وکاستی‌ها بضاعت بنده بوده است.

در ادامه این نشست مرضیه مختاری که به‌عنوان منتقد این کتاب پشت تریبون آمد، نظرات خود را درباره این اثر با ذکر صفحات این‌گونه بیان کرد: در این کتاب، ابهامات زیادی بود که برطرف نشده بود. زمان روایات به‌خوبی بیان نشده و زاویه دید مکرر تغییر می‌کرد. نحوه عوض کردن گفتار راوی و مصاحبه‌گر مناسب نیست. نویسنده در تلاش بوده با شکستن زاویه دید اثر را زیباتر کند اما چندان موفق نبوده است. چه بهتر بود که یک خانم این کتاب را تدوین می‌کرد. اثر آقای علیزاده بیشتر رنگ و لعاب شاعرانه دارد تا تدوینگری تاریخ شفاهی.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این کتاب به چاپ پنجم نیز رسیده است، بیان کرد: علی‌رغم اینکه این کتاب چاپ پنجم است اما پر از غلط‌های نگارشی و املایی است.

در ادامه این نشست خانم فاضل، داستان‌نویس ضمن اشاره به این موضوع که در حوزه دفاع مقدس آثار کمی نوشته و می‌بایست بیشتر خلق اثر شود، بیان کرد: من با وجود اینکه چند اثر درباره دفاع مقدس نوشته‌ام اما باز هم در مقابل فداکاری‌های امثال خانم میرشکار و رزمندگان اسلام آن چنان کار بزرگی نیست. من حتی اگر جای مادر شهیدی باشم، شاید نتوانم پسرم را به جبهه بفرستم و چنین جرأتی نداشته باشم. هنوز هم به این موضوع فکر می‌کنم که اگر در این زمان بخواهم پسرانم را به جبهه بفرستم، آیا جرأتشم را دارم؟

وی ضمن تأکید بر این موضوع که این محفل برای نقد فنی این اثر مناسب نیست، گفت: الان وقت این نیست که من نقد محتوایی کنم و اگر هم نقدی می‌شود به نحوه نگارش آن است و قطعاً محتوای مطلب درست است. فقط می‌توانم به پر حرفی راوی و عدم داستانی بودن این موضوع در این کتاب اشاره کنم.

آقای انوریان، منتقد ادبی نیز نظر خود را درباره کتاب این‌گونه بیان کرد: اگر این زحمت کشیده نمی‌شد، چنین سندی را نداشتیم. من نقد فنی را به عهده دوستان می‌گذارم. امیدوارم نقاط ضعف در ویرایش‌های بعدی اصلاح شود. حساسیت ناشران باید دوچندان باشد، مخصوصاً که چنین آثاری، تاریخ جنگ هستند.

یکی از حاضران: تمامی کتاب‌های دفاع مقدس، محتوای یکسانی دارند و نوعی تقدس‌گرایی و تقدس‌زدایی در آن تزریق می‌شود.

در ادامه یکی از افراد حاضر در جلسه به‌عنوان منتقد این داستان در خصوص تزریق تقدس‌گرایی در این کتاب‌ها، بیان کرد: در حوزه دفاع مقدس اگر جلد کتاب‌ها را فاکتور بگیریم، تمامی آن‌ها محتوای یکسانی دارند و نوعی تقدس‌گرایی و تقدس‌زدایی در آن تزریق می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه کتاب باید به‌گونه‌ای نوشته شود که جوانان آن را زمین نگذارند، گفت: ما حماسه داریم اما نمی‌توانیم آن را درست بیان کنیم. این نوع کتاب‌ها باید به‌گونه‌ای نوشته شوند که برای جوانان جذابیت داشته باشند و کتاب را زمین نگذارند. آن‌ها جنگ را از زاویه تلویزیون دیده‌اند و قطعاً احتیاج به آثار شفافی دارند. ما کتاب را برای نسلی که جنگ را ندیده‌اند، می‌نویسیم.

این منتقد در ادامه با بیان اینکه عده‌ای جنگ را از آن خود می‌دانند، گفت: متأسفانه کتاب‌هایی که از زندگی شهیدان نوشته می‌شود، آن چنان که باید تمام ظرایف زندگی آن‌ها را توصیف نمی‌کند و کمتر اثر موفقی در این حوزه می‌توان پیدا کرد. متأسفانه عده‌ای جنگ را از خود می‌دانند و شهدا را محاصره کرده‌اند.

وی در ادامه ضمن بازنویسی بخشی از کتاب بیان کرد: قسمت‌هایی از داستان که اضافات است، می‌تواند با اجازه راوی حذف شود تا خواننده خودش بیشتر تصویرسازی کند.

مرضیه میرشکار، قهرمان این کتاب و اولین زن اسیر دفاع مقدس در انتهای جلسه این‌گونه، اظهار کرد: وقتی به گذشته نگاه می‌کنم از خودم می‌پرسم آیا خودم بودم که چنین وضعیتی را پشت سر گذاشتم؟ شب و روز چادر را گره می‌زدم و کار می‌کردم. وقتی که در انفرادی بودم، فقط یک لیوان آب داشتم که با آن، هم روزه و هم وضو می‌گرفتم و حتی کوچک‌ترین چیز نیز از عراقی‌ها درخواست نمی‌کردم تا حدی که حتی خودشان هم تعجب کرده بودند. وقتی برمی‌گردم به گذشته، احساس می‌کنم خودم نبودم. انسان برخی اوقات مجبور است و وقتی در شرایط قرار می‌گیرد، می‌فهمد که باید مورد این امتحان قرار بگیرد.

محسن حاجی‌یاری: جنگ را ۲۰ ساله‌ها بردند و شهید شدند، ادبیاتش را نیز بگذارید ۲۰ ساله‌ها به دوش بکشند.

در ادامه یکی حاضران خود را محسن حاجی یاری، داستان‌نویس معرفی کرد و پشت تریبون آمد و علی‌رغم جلوگیری حاضران از صحبت کردنش، سخنان خود را این‌گونه بیان کرد: آفت ادبیات دفاع مقدس، نقد است. از کارگردان نمایش تئاتری در حوزه هنری ساخته شد که ضد آزادگان بود و از آزاده‌ها یک بیمار جنسی ساخته بود، پرسیدم چقدر طول کشید که مجوز بگیری و او گفت سه ماه اما برای کتاب ادبیات دفاع مقدس یک سال طول کشید تا مجوز گرفته شود. چون یک عده فقط می‌خواهند نقد کنند. من کتابی نوشتم و یک سال و نیم است که می‌گویند کتابت بد است درحالی که مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری و آقای گلعلی بابایی، نویسنده دفاع مقدس گفتند که عالی است. جنگ را ۲۰ ساله‌ها بردند و شهید شدند، ادبیاتش را نیز بگذارید ۲۰ ساله‌ها به دوش بکشند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه