» .اسلایدر » فعالیت در حوزه ادبیات به شناخت سینما نیاز دارد/ لزوم تسلط به سبک‌های نویسندگی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۸ - ۱۹:۱۳

 کد خبر: 9342

یک مدرس ادبیات:

فعالیت در حوزه ادبیات به شناخت سینما نیاز دارد/ لزوم تسلط به سبک‌های نویسندگی

گروه فرهنگ و هنر ـ الهام میزبان با بیان اینکه به‌عنوان فردی که فعالانه کار ادبیات می‌کنید، باید سینما را بشناسید حتی اگر از بازیگر یا کارگردانی خوشتان نیاید، گفت: کسی که کار ادبیات را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کند، همیشه با لذت کاری را انجام نمی‌دهد و ممکن است از سبک نویسندگی فردی خوشش نیاید اما باید آن کتاب را بخواند و به آن مسلط باشد.

فعالیت در حوزه ادبیات به شناخت سینما نیاز دارد/ لزوم تسلط به سبک‌های نویسندگی

به گزارش آتی نیوز، کارگاه شعر با حضور الهام میزبان، شاعر و مدرس ادبیات هفتم خردادماه در فرهنگسرای خانواده مشهد برگزار شد.

در جلسه گذشته این کارگاه که هر هفته برگزار می‌شود، به بررسی هجا، ویژگی نثر فارسی و وزن عروض پرداخته شد. در ابتدای این جلسه نیز علائم هجاها و تقطیع ارکان به حاضران آموزش داده شد و دانش‌آموزان برای جلسه بعد موظف شدند که روزی ۵۰ بیت از اشعار کلاسیک را تقطیع کنند.

الهام میزبان از فراگیران این کلاس خواست که هر کدام آخرین کتاب و فیلمی که خوانده و دیده‌اند را معرفی کنند؛ وی در پاسخ به یکی از حاضران که گفته بود فیلم سرگرم‌کننده دیده است، اظهار کرد: چرا وقت خود را برای فیلمی که صرفاً سرگرمی است، هدر داده‌ای.

یکی دیگر از فراگیران حاضر در جلسه، آثار حسین منزوی را برای مطالعه پیشنهاد داد و گفت: حسین منزوی، غزل‌سرای معاصر است و شعر کلاسیک می‌گوید و مضامین اشعارش، بیشتر اجتماعی و عاشقانه است. گویا این دانش‌آموز در بیان اطلاعاتش کم کاری کرده بود که الهام میزبان خطاب به او پرسید که فرق اینجا با مدرسه چیست؟ و دانش‌آموز پاسخ داد که جذاب است.

الهام میزبان نیز خطاب به او این‌گونه بیان کرد: فرق اساسی اینجا با مدرسه این است که معلمان در مدارس حقوق دریافت می‌کنند و دانش‌آموزان نیز مجبورند که سر کلاس حضور داشته باشند، بنابراین معلمتان به اینکه شاید گوش ندهید حق می‌دهد و ممکن است درسی برایتان جذاب نباشد، اما اینجا ما بر اساس علاقه آمده‌ایم. من برای این کلاس حقوقی نمی‌گیرم و شما را نیز کسی مجبور نکرده است. من انتظار دارم بر این اساس همه گوش دهیم. امشب نیز شما از اشعار این شاعر بخوانید تا متوجه شوید چه شاعر جذابی است.

میزبان همچنین این نکته را افزود: به‌عنوان فردی که فعالانه کار ادبیات می‌کنید، باید سینما را بشناسید حتی اگر از بازیگر یا کارگردانی خوشتان نیاید.

وی در ادامه گفت: کسی که کار ادبیات را به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کند، همیشه با لذت کاری را انجام نمی‌دهد و ممکن است از سبک نویسندگی فردی خوشش نیاید اما باید آن کتاب را بخواند و به آن مسلط باشد. سلیقه ساختنی است. من این کار را بر روی همسرم نیز امتحان کردم و او از یک فرد پلوخور و رسمی به فردی نون پنیر خور تبدیل شد.

میزبان در ادامه با تشویق حاضران به نوشتن بیان کرد: وقتی شما نظرتان را درباره چرایی خوب یا بد بودن موضوعی بنویسید قدرت تحلیلتان بالاتر می‌رود. مثلاً وقتی کتابی یا فیلمی می‌خوانید و می‌بینید، می‌توانید نظرتان را درباره خوب یا بد بودن آن یادداشت کنید.

در این جلسه فیلم‌های تلقین، مسیر سبز، بازگشته و وسترن و کتاب‌های جنگ و صلح، اثر لئو تولستوی و قلندر و قلعه، اثر سید یحیی یثربی توسط حاضران معرفی شد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه