» .اسلایدر » ضرورت توجه به منطق سیاسی حضرت علی (ع)/ خود را قربانی کرد و از قدرت دست کشید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۷ - ۱۵:۱۵

 کد خبر: 9287

یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

ضرورت توجه به منطق سیاسی حضرت علی (ع)/ خود را قربانی کرد و از قدرت دست کشید

گروه سیاست ـ بیژن عبدالکریمی، منطق سیاسی علی‌بن ابیطالب (ع) و تشیع را منطق لشکرکشی سیاسی دوستی عنوان کرد و گفت: نگاه شیعی و نگاه علی‌بن ابیطالب (ع) به ما نشان می‌دهد که در عرصه سیاست نباید اراده‌گر باشیم. مولا علی (ع) نه مردم را قربانی می‌کند و نه حقیقتی که به آن پی‌ برده را. او خودش را قربانی می‌کند و از قدرت دست می‌کشد.

ضرورت توجه به منطق سیاسی حضرت علی (ع)/ خود را قربانی کرد و از قدرت دست کشید

به گزارش آتی‌نیوز، مراسم آئین وحدت به مناسب شب شهادت حضرت با عنوان مراسمی با عنوان «حُکمِ امیر» همراه با مناجات و دعاخوانی و سخنرانی دکتر بیژن عبدالکریمی و با حضور مردم و فعالین سیاسی اصلاح‌طلب شهر مشهد، ۵ خردادماه برگزار شد.

بیژن عبدالکریمی، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی تهران و عضو هیئت مدیره انجمن فلسفه میان فرهنگی ایران گفت: جوانان ما به دلایل اجتماعی علاوه بر انقطاع و گسست تاریخی نسبت تاریخ، نوعی کینه و خودزنی هم نسبت به سنت تاریخی دارند که اجازه نمی‌دهد مفاهیمی مثل ولایت را تفسیر کرده یا نگاه دیگری را عرضه کنند.

وی با بیان اینکه بعد از انقلاب بسیار ساده‌اندیشانه فکر کردیم که اگر حکومت را بگیریم با چند حکم فقهی می‌توانیم به تأسیس یک حکومت دینی دست بزنیم، افزود: جامعه نمی‌تواند هر روز با یک تنش مواجه باشد و حوزه رسمی حرفی بزند که حوزه اجتماعی به آن تن نمی‌دهد؛ از مسئله حجاب گرفته تا موضوعات دیگر.

عبدالکریمی، منطق سیاسی علی‌بن ابیطالب (ع) و تشیع را منطق لشکرکشی سیاسی دوستی عنوان کرد و گفت: در تفکر شیعی، فرد نه حاضر است اعتقاد به حقیقت را به جامعه تحمیل کند و نه به‌خاطر خواست مردم از حقیقت دست بردارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نگاه شیعی و نگاه علی‌بن ابیطالب (ع) به ما نشان می‌دهد که در عرصه سیاست نباید اراده‌گر باشیم؛ یعنی چنین نیست که از اراده خودمان شروع کنیم و بکوشیم اراده خودمان را به هر قیمتی به جامعه تحمیل کنیم. مولا علی (ع) نه مردم را قربانی می‌کند و نه حقیقتی که به آن پی‌ برده را. او خودش را قربانی می‌کند و از قدرت دست می‌کشد. این کاری است که علی (ع) با وجود اینکه وصایت پیغمبر (ص) را داشت، انجام داد.

وی به دوقطبی شدن جامعه اشاره کرد و گفت: امروز نیروهای انقلابی، مدعی تفکر دینی هستند و جامعه دچار یک نوع تنش است. در زمانی که ما با دنیای مدرن ارتباط برقرار کردیم، جامعه ما شکاف برداشت و بخشی از جامعه ما نوگرا و بخشی سنت‌گرا شد. این را در تمام نمادها می‌بینیم. آنچنان که برخی در تعطیلات می‌روند عتبات عالیات و برخی آنتالیا. نوگرایان اختیارشان را از بی‌بی‌سی دریافت می‌کنند و سنت‌گرایان از صدا و سیمای جمهوری اسلامی.

عضو هیئت مدیره انجمن فلسفه میان فرهنگی ایران با بیان اینکه شاه تنها نوگرایان را دید، سنت‌گرایان را ندید و همین سنت‌گرایان سرنگونش کردند، افزود: امروز نظام سیاسی ما هم این اشتباه را می‌کند؛ چرا که فقط سنت‌گرایان را می‌بیند و نوگرایان را به رسمیت نمی‌شناسد. ما تا زمانی که به این سؤال خاتمه ندهیم، این کشور، کشور نمی‌شود.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه