» جامعه » تغییرات ساختاری و اجتماعی هویت‌های جنسی به امر سیاسی تبدیل شوند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۸:۵۱

 کد خبر: 9174

یک استاد دانشگاه:

تغییرات ساختاری و اجتماعی هویت‌های جنسی به امر سیاسی تبدیل شوند

گروه جامعه ـ ادریس راموز با بیان اینکه زیست جنسی در جامعه ایران وجود دارد و در حال تشدید شدن است، گفت: روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حقوقدانان باید با این نگرش مواجه آگاهانه داشته باشند که ما امروزه با این موضوع درگیر نشویم که هویت‌های جنسی برای تغییرات ساختاری و اجتماعی تبدیل به امر سیاسی شوند.

تغییرات ساختاری و اجتماعی هویت‌های جنسی به امر سیاسی تبدیل شوند

به گزارش آتی نیوز، نشست علمی «میوه ممنوعه» با موضوع بازیابی الگوهای هویت جنسی و کاتالیزورهای بروز انقلاب جنسی در ایران با حضور دکتر ادریس راموز، سیده‌اشم فیروزی و امیرحسین شراهی، سه‌شنبه ۳۱ خردادماه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این نشست دکتر سیدهاشم فیروزی بیان کرد: مطالعات و برنامه ریزی جنسی، جامعه امروز ایران متأثر از برنامه‌ریزی‌ها، تهاجم‌ها، پیشرفت‌ها و تغییرات متنوع جهانی با تحولات فرهنگی و اجتماعی گوناگونی به‌ویژه در لایه‌های درونی مواجه است که بررسی و تعیین سهم عاملی هر یک از منابع مولد تأثیر و تغییر مستلزم رصد، مطالعه و برنامه ریزی منسجم و انجام اقدامات دارای اولویت است.

فیروزی گفت: جریان خاصی در قالب جبهه معارض وجود دارد که در خارج از کشور به دنبال پدیدآوری هویت جنسی جدید در جامعه زنان است و برای انقلاب جنسی بر زنان تأکید دارند، زیرا یکی از بسترهای انقلاب جنسی در آمریکا، انقلاب‌های زنانه بود.

در ادامه دکتر امیرحسین شراهی، معاون رصد مؤسسه سلامت جنسی ایران در این مراسم با بیان اینکه عده‌ای معتقدند در ایران انقلاب جنسی رخ داده و از آن عبور کرده‌ایم، گفت: ویلهلم رایش، روانکاو و فیلسوف اتریشی معتقد است افرادی که از حوزه محدودیت‌های جنسیتی عبور کرده‌اند، می‌توانند پایه تمام انقلاب‌‎ها و جنبش‌ها باشند.

وی با اشاره به نقش واژه‌ها و الفاظ در ایجاد حساسیت در این موضوع، بیان کرد: مسئله همجنس‌گرایی، مخصوصاً در تفکر مسیحی گناه محسوب می‌شد، اما با پشتیبانی علمی آن را از مرتبه گناه‌انگاری تنزل درجه دادند و فقط با نگرش حقوقی به آن پرداختند؛ یعنی گناه کنار گذاشته می‌شود و به جرم تبدیل می‌شود و در مرتبه بعد که البته این فرآیندها در دانش روانشناسی بسیار حمایت شده، آن را به اختلال تبدیل کردند. مشابه این موضوع را در مورد اعتیاد طی کرده‌ایم. در مورد زنا نیز بحث ازدواج سفید مطرح می‌شود. لذا هر چه از الفاظی که تبادل نظر معنایی اصلی را دارد، دور شویم، ضریب حساسیت کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: یکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را، نقض حقوق اقلیت‌های جنسی می‌دانند که البته در حال حاضر تلاش می‌کنند ایران آن بپذیرد.

معاون رصد مؤسسه سلامت جنسی ایران با بیان اینکه تحولات در حوزه مناسبات جنسیتی، سرعت رشد بسیار بالایی دارد، اظهار کرد: اگر تدبیری برای این موضوع نداشته باشیم بسیاری از روابطی که جزء حدود شرعی ما هستند، در کشور ما پذیرفته می‌شود، کما اینکه بسیاری از این اتفاقات در کشور ما پذیرفته می‌شوند؛ مثلاً در مورد تن‌فروشی مستندی درست کردیم و اسم آن را فقر و فحشا گذاشتیم. وقتی عنوان فقر در کنار فحشا قرار می‌گیرد یک معنایی را می‌رساند و با توجه به اینکه فقر برای مردم مهم‌تر از فحشا است، وزن کلمه اول، کلمه دوم را توجیه می‌کند و می‌گوییم حتماً افرادی که تن‌فروشی می‌کنند، فقیر و نادار هستند. در حالی که در مطالعات بهزیستی مشخص شده اکثر این افرد نیاز مالی ندارند. البته هستند افرادی که به‌واسطه فقر به این موضوع مبتلا شده باشند.

در پایان دکتر ادریس راموز، استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه فردوسی مشهد، تکثر جنسی را نوعی تباهی با نام آزادی برشمرد که از سوی غرب به‌ویژه آمریکا به کشورمان تحمیل شده است و افزود: در آمریکا با آن همه کوبیدن بر طبل آزادی مشاهده می‌کنیم که دارند به سراغ پاکدامنی می‌روند در حالی که آزادی از نوع تباهی را برای کشورهای دیگر به ارمغان آوردند. تکثر جنسی، یک نوع تباهی به نام آزادی است. در واقع می‌توان گفت آن‌ها به دنبال پدید آوردن یک هویت جنسی جدید با رویکرد ولنگاری فرهنگی در کشورمان هستند. وی با بیان اینکه زیست جنسی در جامعه ایران وجود دارد و در حال تشدید شدن است، گفت: روان‌شناسان، جامعه‌شناسان و حقوقدانان باید با این نگرش مواجه آگاهانه داشته باشند که ما امروزه با این موضوع درگیر نشویم که هویت‌های جنسی برای تغییرات ساختاری و اجتماعی تبدیل به امر سیاسی شوند.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه