» .مشروح خبر » مشروح خبر | اثربخشی کار فرهنگی بدون تبلیغات در سوریه/ برای مبارزه با تروریسم به این کشور رفتیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۴:۴۲

 کد خبر: 9157

یک وابسته نظامی ایران در سوریه مطرح کرد:

مشروح خبر | اثربخشی کار فرهنگی بدون تبلیغات در سوریه/ برای مبارزه با تروریسم به این کشور رفتیم

گروه سیاست – سردار علی‌نژاد با بیان اینکه کار فرهنگی ما در سوریه بدون تبلیغات بود اما تأثیر بسیاری داشت، گفت: ما برای مبارزه با تروریسم به سوریه رفتیم.

مشروح خبر | اثربخشی کار فرهنگی بدون تبلیغات در سوریه/ برای مبارزه با تروریسم به این کشور رفتیم

به گزارش آتی‌نیوز، نشست مقاومت در سوریه که با سخنرانی سردار ابوالقاسم علی‌نژاد همراه بود، سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه، در بیت نماینده ولی‌فقیه در کشور سوریه برگزار شد.

وی ضمن گرامیداشت هفته سالروز آزادسازی خرمشهر عنوان کرد: ۱۰ روز پس از پایان عملیات الی بیت‌المقدس و مذاکراتی که سپهبد صیاد شیرازی و سردار محسن رضایی با مسئولین سوریه انجام داده بودند، قرار بر این شد که دو تیپ از ارتش و یک تیپ از سپاه عازم سوریه شوند و اینگونه شد که سپاهیان به فرماندهی حاج احمد متوسلیان در پادگان زبدانی سوریه مستقر شدند تا اینکه امام خمینی (ع) فرمودند راه قدس از کربلا می‌گذرد.

سردار علی نژاد ضمن تمجید از شخصیت امام موسی صدر بیان کرد: امام موسی صدر نقطه عطفی برای شیعه در لبنان بود، همانطور که امام خمینی پیروزی انقلاب را نقطه عطفی در بیداری اسلامی می‌دانستند؛ بعد از عملیات الی بیت‌المقدس دشمن چون قصد داشت حواس ما را پرت کند، به همین منظور اسرائیل به جنوب لبنان حمله کرد و برای اولین بار نیروهای مردمی به‌طور خودجوش در برابر دشمن مقاومت کردند در این بین سربازانی به میدان آمدند که سربندهای یا فاطمه الزهرا (س) داشتند و اگر کسی از آن‌ها می‌پرسید که شما چه کسانی هستید می‌گفتند ما فرزندان خمینی هستیم و از اینجا بود که مقاومت به شکل رسمی در حال شکل‌گیری بود.

این وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در کشور سوریه اضافه کرد: در بین این درگیری‌های اشغالگران با مردم لبنان، گروهی بیرون آمد که در عملیات‌های علیه رژیم اشغالگر موفق عمل می‌کرد. آنجا بود که اولین گروه منسجم شیعه به نام حزب‌الله شکل گرفت؛ ما در طول تاریخ مراجع مختلفی را تجربه کردیم اما امام خمینی آمد و ما را با قیام خود آموزش داد و خاکی که بر روی دین ما نشسته بود را زدود و آیات قرآن را آنگونه که باید، تفسیر کرد. ما نیز به‌واسطه درسی که از امام آموخته بودیم پا در مسیر مقاومت گذاشتیم که البته در مواقعی هم این پیام‌ها را فراموش کردیم.

سردار علی نژاد با انتقاد از نقش حاکمان عرب در برخورد با جریان مقاومت، گفت: آیا زمانی که اسرائیل موجودیت خود را اعلام کرد، دولتمردان عربی مقاومتی از خود نشان دادند و تمهیداتی انجام دادند؟ می‌گفتند ارتش اسرائیل شکست‌ناپذیر است اما شما دیدید که چگونه چندین راکت رزمندگان مقاومت به سرزمین‌های اشغالی اصابت کرد. اگر دولتمردان عربی اجازه می‌دادند حتی نیروهای مردمی، تمام فلسطین را امروز آزاد می‌کردند.

وی گفت: زمانی که رژیم عراق به ما حمله کرد تنها کسانی که از ما حمایت کردند، رژیم و دولت سوریه بود، آیا ما هنگام حمله اشغالگران به سوریه نباید متعهد می‌شدیم و ادای دین می‌کردیم و به دفاع از سوریه می‌پرداختیم؟ دلیل دیگر ما برای حمایت از سوریه دعوت خود آن‌ها و کمک خواستن آن‌ها از ما بود؛ هنگام تعرض گروه‌های تکفیری به سوریه همه به معاندان این کشور کمک می‌کردند و کمک‌های اطلاعاتی و لجستیکی در اختیار مسلحین قرار می‌دادند. حضور ما و رزمندگان حزب‌الله اگر با مقاومت خود دولت سوریه نبود، کار به جایی نمی‌رسید؛ البته خودشان هم فکر نمی‌کردند این درگیری به این حد وسیع باشد.

سردار علی نژاد با تشریح اوضاع سوریه در ابتدای حمله معارضان ادامه داد: آن زمان عرصه بر سوری‌ها تنگ شده بود، حتی روس‌ها هم در دو، سه سال اول وارد درگیری نشدند؛ اوایل سال ۹۲ که ما در سوریه حاضر شدیم، شهید همدانی گفتند که حاج قاسم سلیمانی برای تشریح وضعیت کار در اینجا حاضر خواهند شد. سردار سلیمانی در استان حما آمدند و بین رزمندگان ایرانی سخنرانی کردند و گفتند انجام معرکه‌گیری ایرانی ممنوع است و شما حق تبلیغ شیعه را ندارید مردم اینجا همه سنی هستند. در این شرایط ما به جذب نیرو برای جریان مقاومت از بین مردم می‌پرداختیم که حدود ۷۸ درصد آن‌ها اهل سنت عرب و تعدادی هم کرد بودند، البته عده‌ای کمی از علویون و اسماعیلیون که حدود ۴۵۰ هزار نفر شیعه شدن نیز در آنجا حضور داشتند. پس از مدتی از مناطق مختلف سوریه ما را دعوت می‌کردند که بیاید و مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) را برگزار کنید، ما بدون تبلیغ افراد را جذب کرده بودیم اما هدف ما تبلیغ دین نبود.

این وابسته نظامی جمهوری اسلامی ایران در کشور سوریه اظهار کرد: رهبر انقلاب در جلسه به شهید همدانی گفته بودند که سعی کنید در دو طرف تلفات کمتری بدهید، آن‌ها هم مسلمان هستند و فریب خورده‌اند و واقعاً هم همین گونه بود؛ من دو سال در میدان نبرد حاضر بودم، شرایط مسلحین به رزمندگان خیلی نزدیک بود، آن‌ها خیلی چیزها را از رزمندگان مقاومت و حماس آموخته بودند. ما هر جا وارد می‌شدیم، قرآن می‌دیدیم. مکان نماز و عبادت آن‌ها کاملاً مشخص بود، آن‌ها جلسات قرآنی هم داشتند.

سردار علی نژاد گفت: پس از مدتی از فعالیت ما در مناطق مختلف سوریه، یکی از مسئولان آن‌ها می‌گفت «افتخار من این است که به زیارت امام رضا (ع) رفتم و با ولی امر مسلمین داشتم»، به ما می‌گفت «شما باید طلبه‌های اهل سنت را برای دیدن حوزه‌های علمیه به قم ببرید»، من هم به او گفتم مقلد امامی هستیم که جواز اقامه نماز به جماعت اهل سنت را صادر کرده و اشک می‌ریخت و می‌گفت اسلام ناب همین است.

وی ادامه داد: یکی از رزمندگان ما در حلب از قرارگاه خارج می‌شد که دید یک پدر و مادر با فرزند مریض خود با یک تراکتور کوچک در حال عبور هستند و نیاز به کمک دارند. این رزمنده به آن‌ها کمک کرده بود و مریض آن‌ها از مرگ نجات یافته بود، پس از مدتی آن‌ها از این رزمنده دعوت می‌کنند تا به روستایشان برود و این رزمنده با هشدارهایی که دوستان امنیتی ما در رابطه با آلودگی آن روستا داده بودند باز هم دعوت آن‌ها را پذیرفت و در روستای آن‌ها سخنرانی کرد. هنگام نماز همه پشت سر او ایستادند و نماز خواندند. این رزمنده به آن‌ها گفته بود که مذهب من جعفری است اما آن‌ها باز هم پشت سر او به نماز ایستاده بودند، در واقع این سیره و روش، خود آن‌ها را جذب کرده بود.

سردار علی نژاد با بیان اینکه اگر ما بگوییم می‌خواهیم انقلاب را صادر کنیم حرف اشتباهی زده‌ایم، بیان کرد: انقلاب یک کالا نیست که حالا ما به فکر صادر کردن آن باشیم، انقلاب خود صادر شده است؛ هم اکنون هم کمک‌های مردمی که هیچ ربطی به دولت هم ندارد، به سوریه می‌رود و آنجا تحت نظر یک سازمان ایجاد شده بدون تعصب دینی در سوریه به‌کارگیری می‌شود خدماتی مثل فضایی برای تصفیه آب و ساماندهی یتیم خانه‌های اهل سنت انجام می‌شود.

وی با اشاره به رفتار مردم درگیر جنگ در سوریه با رزمندگان مقاومت افزود: آن‌ها وضعیتی دارند که می‌گویند هرکس قدرت داشته باشد ما تابع آن هستیم اما وقتی رفتار بچه‌های مقاومت را می‌دیدند، می‌گفتند قطعاً شما بهتر هستید. ما برای انجام یک عملیات نظامی نیاز به بررسی و برآورد منطقه داریم. باید تناسبی بین وضعیت ما و دشمن وجود داشته باشد. ما در دوران دفاع مقدس وضعیت متناسبی با عراقی‌ها نداشتیم، در سوریه هم وضعیت به گونه‌ای بود که بسیاری از نظامی‌های حاضر در ارتش سوریه، سنی بودند و خانواده‌هایشان در مناطق تحت کنترل مسلحین قرار داشتند و همین باعث می‌شد که به همکاری با جریان مقاومت نپردازند و حتی در مواردی فرار کنند تا خود را به خانواده‌هایشان برسانند.

این وابسته نظامی در سوریه گفت: اقدامات نظامی ترک‌ها از یک سو و فعالیت کردها در برخی مناطق و خیلی از این درگیری‌های قوم، سوریه را به مجمع‌الجزایر تبدیل کرده بود. در اوایل به‌طور کلی قدرت ارتش سوریه تجزیه شده بود. مسلحین نیروهای آموزش دیده بودند که مدتی در اختیار حوزه‌های علمی و وهابی در سراسر جهان قرار گرفته بودند و پس از آن آموزش‌های نظامی و تجهیزات را شناخته بودند. در میان آن‌ها خیلی کار شده بود، فعالیت این افراد مسلح رعب و وحشت عجیبی ایجاد کرده بود. برای نمونه آن‌ها ۷۰۰ نفر را در جنوب شرقی رقه سر بریده بودند و هر سر را به سیم برقی آویزان کرده بودند و این صحنه‌ها ترس بسیار را در مردم ایجاد می‌کرد.

سردار علی نژاد افزود: امام به ما قدرت و عزت بخشید و ما آموختیم که در جایگاه یک مسلمان، اجازه نخواهیم داد که کفار بر ما مسلط شوند؛ ما در سوریه پیام‌آور اخوت و اخلاق بودیم. نظام حاکم آنجا یک نظام مسلمان لائیک بود، البته نظامیان آن‌ها اطلاعات قرآنی و حدیثی زیادی داشتند اما با این همه چیزی در رزمندگان ما دیدند که در رودخانه دیدند و اعتقاد زیادی به جمهوری اسلامی داشتند؛ صرف نظر از اینکه در آینده چه دولتی در سوریه حاکم می‌شود، می‌توان گفت تأثیر کار رزمندگان ما و شهدا در آینده سوریه بسیار بیشتر خواهد بود. حضور رزمندگان ما عاشقانه و ایثارگرایانه بود؛ به‌طوری که حتی یک مادر شهید بدون اینکه شهادت فرزند خود را به یاد بیاورد، می‌گفت جان من فدای جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: من با استاندار حما که صحبت می‌کردم به تاریخ ما بسیار مسلط بود. وقتی حضور ما در سوریه را می‌دید گریه می‌کرد و می‌گفت من باورم نمی‌شود که این میزان احساس در ایران وجود داشته باشد. مقصود من از بیان این خاطرات و جملات این بود که بگویم کار فرهنگی ما در سوریه بدون تبلیغات بود اما تأثیر بسیاری داشت، اقوام و طوایف زیادی در سوریه حضور دارند و برای فعالیت در چنین شرایطی باید بسیار با مراقبت رفتار کرد؛ با توجه به همین رفتار رزمندگان مقاومت امروز میان مردم سوریه اسم قاسم خیلی زیاد شده است. حتی در میان اهل سنت هم اسامی فرزندانشان را امیرعلی و اینگونه اسامی می‌گذارند.

سردار علی نژاد با تمجید از شخصیت نماینده ولی‌فقیه در سوریه گفت: ایشان ارتباط بسیار خوبی با مردم برقرار می‌کند و به خانواده‌های شهدا و رزمندگان سرمیزند، دید و بازدید در آنجا بسیار مؤثر است. مقاومت برای ما بسیار مهم است. تمام اهداف را برای ما ترسیم کردند. با نگاه به همین چهل سال گذشته می‌بینید که خیلی از اهداف ما فتح شده و البته باز هم فتح خواهد شد. ما برای دفاع از نظام سوریه نرفتیم، ما برای مبارزه با تروریسم رفتیم. برای آن رفتیم که امام فرمود تا ظلم هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست، ما هستیم و به یاری خدا ما به آن آرزوی امام خمینی (ره) که همان نیت اقامه نماز در بیت‌المقدس بود، خواهیم رسید و رزمندگان به نیابت از امام در آنجا نماز خواهند خواند و ما در این مسیر نباید به خود شک راه بدهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر می‌بینید که سید حسن نصرالله در لبنان چگونه عمل می‌کند، شما دیدید که لبنانی‌ها چند سال رئیس جمهور نداشتند اما هیچ اتفاقی برای کشور آن‌ها نیفتاد، شما فکر می‌کنید چرا آمریکایی‌ها در منطقه ما حضور پیدا می‌کنند چون که منافع آن‌ها این‌گونه ایجاب می‌کند. آیا به نظر شما منافع ما ایجاب نمی‌کند که از کیان اسلام دفاع کنیم؟ ما که قصد کشورگشایی نداشتیم؛ چون انقلاب بر دل مردم نشسته است. زور اسلحه و افزایش فشار تأثیر نخواهد داشت.

وی با اشاره به تهدیدات نظامی اخیر آمریکا علیه ایران اظهار کرد: آن‌ها گفتند ما ناو خود را به خلیج فارس می‌آوریم اما هنوز که ناو خود را نیاورده‌اند و همزمان با این گفته آن‌ها، نفتکش‌ها در خلیج فارس منفجر می‌شود و این نقشه الهی است که خود آن‌ها در این وقایع در مانده‌اند؛ ما نباید هیچ هراسی به خود راه بدهیم. حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است و این مهم با اطاعت از فرمایش رهبری محقق می‌شود و شک نکنید که هزینه آمریکا برای حضور در سطح جهان بسیار زیاد شده و با بودجه خود و رقم‌های سعودی هم نخواهند توانست به هدف خود برسند؛ البته همه این تحرکات نشان‌دهنده فروپاشی نظام آمریکا است، اما ما باید گوش به زنگ باشیم و این وظیفه ما را کم نمی‌کند. هر جا که ما قدرتمند بودیم آن‌ها عقب رفتند، ما باید آنچه مورد رضایت الهی و مدنظر رهبری است را انجام بدهیم، بدون تعارف باید بگوییم چند وقت دیگر انتخابات است و این مجلس امتحان خود را پس داده اما باید افرادی را انتخاب کنیم که قدرت داشته باشند و جلوی آمریکایی‌ها بایستند. ما باید اینگونه عمل کنیم تا بر مشکلات فائق آییم.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه