» .اسلایدر » توانایی زندگی در دهکده جهانی را نداریم/ رنگ توسعه و رفاه را نخواهیم دید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۷:۴۲

 کد خبر: 9169

مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۴ مشهد:

توانایی زندگی در دهکده جهانی را نداریم/ رنگ توسعه و رفاه را نخواهیم دید

گروه جامعه ـ صفیه رکنی با بیان اینکه ما توانایی زندگی در دهکده جهانی را نداریم، گفت: در جامعه ما، هر آنچه که ثروت تولید شود و تکنولوژی و دانشمند وارد آن شود، خیلی رنگ توسعه و رفاه را نخواهد دید.

توانایی زندگی در دهکده جهانی را نداریم/ رنگ توسعه و رفاه را نخواهیم دید

به گزارش آتی نیوز، چهارمین نشست از سلسله نشست‌های تجربه‌نگاری زنان موفق، ۳۱ اردیبهشت‌ماه با حضور صفیه رکنی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۴ مشهد، ملیحه صفایی، قهرمان ملی و جهانی شطرنج بانوان کم‌بینا و نابینا برگزار شد.

در ادامه صفیه رکنی، مدیر ارشد آموزش و پرورش نیز بیان کرد: دوران پس از انقلاب فضای بسیار مثبتی برای تبادل آرا بود. عقیده‌ها و سلایق فرصت مطرح شدن داشتند. کم‌کم این فضا تغییر کرد. بعد از انتخابات سال ۷۶، حس می‌کردیم که جریان فکری پیش رو و توسعه‌گرایی شکل گرفته است. الان هر چه بیش‌تر پیش می‌رویم به صحت شعار آقای خاتمی تحت عنوان «توسعه سیاسی» پی می‌بریم.

وی با بیان اینکه در آموزش و پرورش فضای سختی داریم و این فضای کاری از سال ۸۸ سخت‌تر شده است، ادامه داد: فضای آموزش و پرورش نسبت به سایر نهادها متفاوت‌تر و محدودتر است.

رکنی با بیان اینکه فعالیت‌های اجتماعی برای یک زن در جامعه ما شیرینی و سختی خود را دارد، اظهار کرد: هر جامعه اگر بخواهد مسیر توسعه را طی کند، نیازمند نیروی انسانی توانمند است.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که ما داریم تأکید ما بر جدایی از جامعه جهانی است. دهکده کوچک جهانی که خیلی وقت پیش مطرح بود، الان به وقوع پیوسته است و ما چه بخواهیم چه نخواهیم، نسل ما و نسل آینده در این دهکده وجود داریم. ما توانایی زندگی در این دهکده را نداریم و هر آنچه در جامعه ما ثروت تولید شود و تکنولوژی و دانشمند وارد آن شود، خیلی رنگ توسعه و رفاه را نخواهد دید. افزایش آگاهی در هر جامعه‌ای باعث حرکت رو به رشد و توسعه شده است. این آگاهی نیز نباید از بالا به پایین باشد بلکه باید رشد آگاهی از پایین به بالا باشد. باید تلاشمان را بکنیم که آگاهی اجتماعی افزایش پیدا کند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۴ مشهد در ادامه با مثال زدن اروپا در قرون وسطی این چنین ادامه داد: اروپا در قرون وسطی شرایط اسفباری داشته است و در پایان این دوره، جرقه‌هایی از پیشرفت و تغییر زده می‌شود. این تغییر بر اساس همان مبنای درست یعنی حاکمیت عقلانیت به وجود آمد و تغییر مثبتی بود اما جنبه منفی آن نیز به پستو رفتن دین مسیحیت بود. ما نمی‌خواهیم این چنین رشدی داشته باشیم و قبل از چنین اتفاقی باید رشد سیاسی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه وقتی ما زنان در جایی فعالیت می‌کنیم انتظار حمایت‌هایی را داریم، افزود: اگر این حمایت اعمال شود، وضعیت مناسب‌تری داریم اما زمانی نیز وجود دارد که این حمایت اعمال نمی‌شود. بخشی از آن به فرهنگ مردسالارانه جامعه ما برمی‌گردد و بخشی از آن نیز به خود ما زنان برمی‌گردد. نمی‌شود که بنشینیم تا ساختارهای سیاسی و اجتماعی مطابق میل باشد و برای ما کاری کنند.

رکنی با اشاره به پروتکل سازمان ملل در خصوص اختصاص ۳۰ درصد از سهمیه نمایندگان پارلمان‌ها به زنان، گفت: این پروتکل در افغانستان اجرا شده اما متأسفانه در ایران اجرا نشده است و گویا قصد اجرا نیز ندارد.

سپس ملیحه صفایی، قهرمان ملی و جهانی شطرنج بانوان کم‌بینا و نابینا این چنین از ماجرای زندگی خود و کم‌بینا شدنش سخن گفت؛ وی بیان کرد: برای اولین بار در ایران به‌عنوان فرد کم‌بینا و نابینا وارد رشته ادبیات و زبان انگلیسی شدم. این رشته اصلاً بریل نشده بود اما من علاقه زیادی به آن داشتم. دوران دانشجویی خود را در دانشگاه آزاد قوچان گذراندم. الان نیز در مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی مشغول به تحصیل هستم.

صفایی در ادامه بیان کرد: بعد از کلی مطالعه و تلاش در زمینه شطرنج، خرداد ۷۸ برای اولین بار وارد مسابقات کشوری نابینایان شدم و مدال طلا گرفتم.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه