» .اسلایدر » مذهب و ملیت می‌توانند کنار هم باشند/ دموکراسی؛ ‌راه حل اختلافات

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ - ۱۹:۱۵

 کد خبر: 9095

مدیرشانه‌چی:

مذهب و ملیت می‌توانند کنار هم باشند/ دموکراسی؛ ‌راه حل اختلافات

گروه فرهنگ و هنر ـ یک استاد دانشگاه بیان کرد: کنار هم بودن مذهب و ملیت مثل شرکت در عاشورا و سینه‌زنی در کنار پاسداشت آیین نوروز و چهارشنبه‌سوری منافاتی با یکدیگر ندارند. این‌ها با یکدیگر در تضاد نیستند و می‌توانند کنار هم بیایند.

مذهب و ملیت می‌توانند کنار هم باشند/ دموکراسی؛ ‌راه حل اختلافات

به گزارش آتی نیوز، نشست نگاهی به مولفه‌های هویت ملی ایران، ۲۸ اردیبهشت‌ماه به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مؤسسه فردای پارس مشهد برگزار شد.

محسن مدیرشانه‌چی، استاد دانشگاه و پژوهشگر در این نشست گفت: ایران می‌تواند قطبی برای جهان اسلام و زبان فارسی باشد چراکه با زبان فارسی می‌توان با بیشتر کشورها ارتباط گرفت و از طرفی اسلام دین اصلی ما ایرانیان و بیشتر کشورهای دنیا است.

وی با بیان اینکه ایران حداقل در مشرق‌زمین چه خاورمیانه و چه سراسر آسیا، اولین کشوری بود که تجربه دموکراسی، تحصن و قانون‌گذاری را داشت، ادامه داد: حالا کشورهایی که قدمت آن‌ها به ۵۰ سال هم نمی‌رسد به این حقوق دست ‌یافته‌اند در حالی که ما قبل‌تر توسعه سیاسی، تحصن، مشورت و …را داشتیم. اینکه ما بخشی از این‌ها را بپذیریم و ادامه دهیم و بعضی‌ها را حذف کنیم، بخشی از هویت ما است.

مدیرشانه‌چی در ادامه دموکراسی را راه حل مشکلات و اختلافات بیان کرد و افزود:‌ آقای علم‌الهدی و شجریان که با هم اختلاف دارند، باید با هم صحبت کنند و سخنانشان را بگویند و نظراتشان را مطرح کنند اما کسی آن یکی را حذف نکند.

وی با بیان اینکه جدای از قومیت من به‌عنوان یک فرد هم دوست دارم در عاشورا سینه بزنم و در عید فطر و عید قربان جشن بگیرم و شادی کنم و در نوروز نیز جشن بگیرم و در چهارشنبه‌سوری هم شرکت کنم، اظهار کرد: این‌ها با یکدیگر در تضاد نیست و می‌توانند در کنار هم بیایند. اگر من واقعاً سرگشته شدم آن موقع باید سبک و سنگین کنم و بپرسم کدام درست است. اگر همه این‌ها در کنار هم باشند اما قدرت حاکم به نفع یا ضرر یکی حکم صادر نکند این‌ها می‌توانند در کنار هم باشند. در این بین رسانه‌ها و حکومت باید بی‌طرف باشند و بگذارند همه‌چیز به یک هم‌جوشی مسالمت‌آمیز برسد که در این صورت، مشکلی نخواهد داشت. این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه باید منافع فردی و قومی در چهارچوب منافع ملی باشد تا به پیشرفت برسیم، بیان کرد: در هر جامعه‌ای زمانی منافع ملی به خطر افتاده که منافع فردی در اولویت بوده و منافع فردی به مدد برخی اختلافات

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه