» .اسلایدر » روایتی از تنهایی انسان و مشکلات بانوان در تئاتر «شهرزاد ۱۰۰۱»

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۸ - ۱۸:۱۵

 کد خبر: 8954

روایتی از تنهایی انسان و مشکلات بانوان در تئاتر «شهرزاد ۱۰۰۱»

گروه فرهنگ و هنر ـ در نمایش شهرزاد ۱۰۰۱ به وضعیت بانوان در جامعه کنونی ایران و مشکلاتی که برای آن‌ها وجود دارد و سرانه پایین مطالعه کتاب در کشور اشاره شده‌ است. همچنین در قسمت‌هایی از این نمایش به‌تنهایی انسان در جامعه به‌خوبی پرداخته شده‌ است. انسانی که به‌رغم حضور در جمع ولی باز احساس تنهایی می‌کند.

روایتی از تنهایی انسان و مشکلات بانوان در تئاتر «شهرزاد ۱۰۰۱»

به گزارش آتی نیوز، نمایش شهرزاد ۱۰۰۱ در سالن اصلی تئاتر شهر به طراحی و کارگردانی حامد معمار تهرانی و نویسندگی آرش خیرآبادی از ۱۹ اردیبهشت‌ماه در سالن اصلی تئاتر شهر مشهد به روی صحنه رفت.

در این نمایش بازیگرانی چون سادن فرخی، کریم جشنی، حسین شجاعی، تکتم اخجوانی، سمانه پرتوی، علی ساعتی،  امیر احسان امیرپور، مینا صابرنژاد، محمود کریمی، زهرا بخش پور و نسرین ذبیحی به ایفای نقش پرداختند و همچنین گروه موسیقی نمایش را بیدل پورعطایی، علی پورعطایی، الیاس عاشوری و رحمان باطوری تشکیل دادند.

در این نمایش شهرزاد با همسرش قرار می‌گذارد که هزار و یک داستان بنویسد و هارون، مدیر انتشاراتی، داستان‌هایی را که می‌نویسد چاپ کند. در این نمایش لیلی و مجنون، حسن‌کچل و چهل‌گیس، خاله سوسکه و آقا موشه، فرخ لقا و امیرارسلان را داریم که با توجه به وضعیت کنونی جامعه داستان‌هایشان تغییر کرده است.

در این نمایش به وضعیت بانوان در جامعه کنونی ایران و مشکلاتی که برای آن‌ها وجود دارد و سرانه پایین مطالعه کتاب در کشور اشاره شده‌ است. همچنین در قسمت‌هایی از این نمایش به‌تنهایی انسان در جامعه به‌خوبی پرداخته شده‌ است. انسانی که به‌رغم حضور در جمع ولی باز احساس تنهایی می‌کند.

این نمایش تلاش داشته تا تأثیر نخواندن کتاب و تصمیم‌های هیجانی در افراد و جامعه در موضوعاتی همچون عشق، ثبات تفکر و خیانت را نشان دهد؛ افرادی که کتاب نمی‌خوانند، نمی‌توانند از روایت‌های گذشتگان درس بگیرند و تفکر آن‌ها سطحی می‌ماند که در این نمایش می‌بینیم سلیقه نقش‌های نمایش در طول نمایش تغییر می‌کند و به همسران خود خیانت می‌کنند.

نمایش شهرزاد ۱۰۰۱ با توجه به متن نمایش که داستان اسطوره‌های ایرانی است و موسیقی سنتی ایرانی که در این نمایش وجود دارد، یک اجرای کاملاً ایرانی است.

نشست خبری این نمایش که قرار بود در تاریخ سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت، برگزار شود کنسل شد که حامد معمار تهرانی، کارگردان این نمایش، علت کنسل شدن نشست خبری را به دستور معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی دانست. به گفته وی، نتیجه صحبت با معاونت هنری این بود که نمایش دوباره بازبینی شود.

در حالی از بازبینی این نمایش صحبت شده بود که مجوز نمایش شهرزاد ۱۰۰۱ در اسفندماه گذشته صادر شده بود و به گفته کارگردان این نمایش، بر همین اساس، سایت را باز کرده و بلیت فروخته شد.

در انتهای نمایش در ۲۷ اردیبهشت‌ماه یکی از بازیگران اعلام کرد که اگر شرایط مهیا باشد، هفته آینده نیز چند شب اجرا خواهیم شد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۶


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار