» .اسلایدر » از «کور بوف» تا «چهار قطره خون»/ پیوند عاطفی یک شاعر با صادق هدایت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ - ۱۷:۳۵

 کد خبر: 8840

از «کور بوف» تا «چهار قطره خون»/ پیوند عاطفی یک شاعر با صادق هدایت

گروه فرهنگ و هنر ـ شاعر و ترانه‌سرای معاصر گفت: بهانه نوشتن شعر چهار قطره خون، ارتباط بی‌نظیری است که در من تبدیل به عقده شده بود. مطالعه کتاب سه قطره خون صادق هدایت در سال‌های خیلی دور و قدیم، در من گرهی ایجاد کرد و پس از آن، پیوند عاطفی بین آثار من و هدایت بود.

از «کور بوف» تا «چهار قطره خون»/ پیوند عاطفی یک شاعر با صادق هدایت

علیرضا آذر، شاعر و ترانه‌سرای معاصر، درباره تاثیرپذیری آثارش و آثار صادق هدایت و همچنین جو فرهنگی _ هنری جامعه در قیاس با گذشته، با آتی نیوز به گفت‌وگو نشست.

وجه‌تسمیه عنوان کتابش گفت: بهانه نوشتن شعر چهار قطره خون، ارتباط بی‌نظیری است که در من تبدیل به عقده شده بود. مطالعه کتاب سه قطره خون صادق هدایت در سال‌های خیلی دور و قدیم، در من گرهی ایجاد کرد و پس از آن، پیوند عاطفی بین آثار من و هدایت بود.

وی با بیان اینکه در دهه حاضر، شعر در حال بازیابی است، گفت: اگر بخواهیم نسل امروز را مورد بررسی قرار دهیم، به آینده شعر ایران بسیار امیدوارم و به نظرم، اصلاً بیراه نرفته‌ایم. تنها سرعتمان نسبت به دهه‌های پیشین کندتر شده است، مثلاً ما در دهه‌ ۷۰ حرکتی انفجاری در زمینه ادبیات داشتیم و شاعران زیادی معرفی شدند و اتفاقات زیادی افتاد، اما در دهه ۸۰ این روند کندتر شده و در دهه ۹۰ مقداری جان گرفته است.

آذر در ادامه گفت: نوشته‌های من ۹۹.۹۹ درصد آن چیزی بوده است که من زیست و تجربه‌اش کردم، یعنی اگر از فقر نوشتم؛ به‌تمام‌معنا لمسش کردم. اگر در مورد عدم امنیت حرف می‌زنم در دوره جنگ این را تجربه کردم که وضع بسیار خراب بود. همین‌طور اگر از عشق، ترس از مرگ و معمای مرگ می‌نویسم، تمام این‌ها دغدغه‌های من در دوره‌های مختلف بوده که بر من مستولی و چیره بوده‌اند.

این شاعر و ترانه‌سرای معاصر در پایان گفت: هر نویسنده‌ای وقتی شعرش را از حنجره کس دیگری، تنظیم‌شده ببیند لذت می‌برد، مگر اینکه طرف آن شعر را له‌ولورده کرده باشد که اتفاقاً من در برهه‌ای داشتم، غم نان باعث ‌و بانی شد که یکی از آثارم را به کسی بدهم که هزینه هنگفتی بابت آن شعر می‌خواست بکند و ما هم از پولش استفاده کردیم، اما شعر را لت‌وپار کرد، خدا را شکر هیچ‌کس نشنید و گذشت.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار