» .مشروح خبر » مشروح خبر | دیپلماسی ضعیف وزارت خارجه در بحث مهاجران افغان/ ماندن در ایران برای اتباع نمی‌صرفد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ۱۵:۵۱

 کد خبر: 8806

مدیر مؤسسه فرهنگی مصاف:

مشروح خبر | دیپلماسی ضعیف وزارت خارجه در بحث مهاجران افغان/ ماندن در ایران برای اتباع نمی‌صرفد

گروه سیاست ـ علی‌اکبر رائفی‌پور با اشاره به صحبت‌های اخیر عراقچی در خصوص مهاجران افغان، گفت: وزارت خارجه استاد دیپلماتیک حرف زدن است اما نمی‌دانم چرا در این زمینه کم‌کاری کردند. آن مسئولی که تهدید به بیرون کردن افغانستانی‌ها از ایران و فرستادنشان به اروپا را می‌کند، اگر واقعا به این موضوع علاقه دارد، می‌تواند در امر کشف قاچاقچیان آدم دخالت نکند و جلوی قاچاق آن‌ها به سمت مرزهای اروپا را نگیرد.

مشروح خبر | دیپلماسی ضعیف وزارت خارجه در بحث مهاجران افغان/ ماندن در ایران برای اتباع نمی‌صرفد

به گزارش آتی‌نیوز، دومین نشست جنود عقل و جهل که با سخنرانی علی‌اکبر رائفی‌پور همراه بود، یکشنبه شب، ۲۲ اردیبهشت ماه، در مجتمع فرهنگی امیرالمؤمنین مشهد برگزار شد.

علی‌اکبر رائفی پور: تاکنون ایران در برابر عربستان معقولانه عمل کرده است، هرچند که برخی از دولتی‌ها خلاف این موضوع عمل کردند و در جایش نیز «توگوشی و کُری» را از جانب عربستان خوردند.

رائفی پور در این مراسم بیان کرد: آمریکا توانایی راه‌اندازی جنگ جدید ندارد. تمام رئیس‌جمهورهای سابق در این کشور اظهار کردند که آدم‌های قبل از ما اشتباه کردند. اوباما نیز با پس زدن و نفی جرج بوش رأی آورد و می‌گفت که اگر بیاید سربازانش را از خاورمیانه خالی می‌کند. حضور در خاورمیانه هزینه زیادی برای آن‌ها داشته است (چند هزار میلیارد دلاری) اما از جهتی هم نیابتا تمایل به ایجاد مشکل دارند. اما ما نباید آن‌ها را با نیروی نظامی خودمان مقایسه کنیم چرا که آن‌ها بسیار پر خرج و هزینه‌اند. آن‌ها به دنبال صدام جدید هستند و در پی آن هستند که اعراب را به جان ما بیندازند‌. دولت اوباما بلافاصله پس از قبول برجام چنین گفت که باید کشورهای عربی را متحد کرده و به جان ایران بیاندازیم. به‌مراتب حتی اسرائیل نسبت به آمریکا در زمینه تحریک اعراب پیشروی می‌کند. ایران در ارتباط با عربستان، مرز دریایی کاربردی که عملاً ندارد. از جهت مرز زمینی نیز مرزی با عربستان نداریم. در آخر مرز هوایی است که به‌شدت در حال تقویت کردن آن است. تاکنون ایران در برابر عربستان معقولانه عمل کرده است، هرچند که برخی از دولتی‌ها خلاف این موضوع عمل کردند و در جایش نیز «توگوشی و کُری» را از جانب عربستان خوردند.

وقتی بخواهیم برای عربستانی‌ها کُری بخوانیم می‌گوییم که «افغانستانی‌ها را بیرون می‌اندازیم تا به کشورتان بیایند». انشالله که هدف آن مسئول از این حرف این بوده است که ما تا چه زمانی باید برای امنیت اروپا هزینه بپردازیم؟ ما ۴۰۰۰ شهید برای مقابله با مواد مخدر داده‌ایم که جوان‌های اروپایی معتاد نشوند. وزارت خارجه استاد دیپلماتیک حرف زدن هستند اما نمی‌دانم چرا در این زمینه کم‌کاری کردند.

وی در ادامه‌ این چنین اظهار کرد: حشدالشعبی، بسیج عراق، خطر جدیدی برای عربستان محسوب شد. حشدالشعبی در عراق با عربستان مرز دارد. این گروه مردمی سریعاً می‌تواند عربستان را گرفته و تا ریاض پیش رود‌. وقتی در ماجرای سیل ایران، حشدالشعبی با لباس نظامی در خوزستان خدمت کرد، «برادری و برابری» ما را منعکس کرد. در همین اثنا، حشدالشعبی از جانب یک عده افراد چه در ایران و چه عراق مورد هجمه واقع شد و حتی در عراق به آن‌ها «خائن به وطن» می‌گفتند. همه این‌ها نشانگر این است که آن‌ها پیام اصلی این حرکت مشترک را دریافته‌اند. کمک و همیاری ما و آن‌ها متقابل است. بعد از حشد الشعبی فرصت به فاطمیون رسید. یکی از مسئولان حشدالشعبی در زمان جنگ ۸ ساله در ایران و جبهه ما بوده است و با عراقی‌های بعثی می‌جنگید. وقتی بخواهیم برای عربستانی‌ها کُری بخوانیم می‌گوییم که «افغانستانی‌ها را بیرون می‌اندازیم تا به کشورتان بیایند». انشالله که هدف آن مسئول از این حرف این بوده است که ما تا چه زمانی باید برای امنیت اروپا هزینه بپردازیم؟ ما ۴۰۰۰ شهید برای مقابله با مواد مخدر داده‌ایم که جوان‌های اروپایی معتاد نشوند. وزارت خارجه استاد دیپلماتیک حرف زدن هستند اما نمی‌دانم چرا در این زمینه کم‌کاری کردند. همچنین در بحث قاچاق انسان به اروپا، ایران کارکردهای بسیاری داشته است و مسیر اصلی در این عملکرد است. ایران نه تنها افغانستانی ها را از کشور بیرون نمی‌کند بلکه از قاچاق انسان به اروپا که هم از سمت افغانستان، پاکستان و هم از سمت ایران است جلوگیری و کشف می‌‎کند. آن مسئولی که تهدید به بیرون کردن افغانستانی‌ها از ایران و فرستادنشان به اروپا را می‌کند، اگر واقعا به این موضوع علاقه دارد می‌تواند در امر کشف قاچاقچیان آدم دخالت نکند و جلوی قاچاق آن ها به سمت مرزهای اروپا را نگیرد. با گندی که سر پول ملی زدید و خائنانه ارزش آن را پایین آوردید، کاری کردید که دیگر کار کردن در ایران برای افغانستانی‌ها نمی‌صرفد و خیلی از آن‌ها زودتر از بقیه راهی ترکیه شدند.

برخی که همیشه می‌گویند کاسبان تحریم و شما به آن‌ها بگویید کاسبان تسلیم، باید بدانند جنگ نمی‌شود، حالا چرا ما را می‌ترسانند؟ چون می‌خواهند همان‌گونه که برخی افراد هسته‌ای را دادند، موشکی را هم تقدیم کنند و دستمان خالی بماند و آن موقع بگویند حالا با چه بجنگیم. در آن‌وقت شروع به زدن می‌کنند و این خیانت است. این‌ها یک شبکه نفوذ است که از داخل به بیرون کشور پاس می‌دهد، این کار یک فرد نیست. این‌ها با برجام خیالشان راحت شد که توان ساخت بمب اتم را نداریم.

وی عنوان کرد: سرمایه‌های جبهه مقاومت یکی یکی ضربه می‌خورد. این طبیعی است، ما باید بدانیم اگر اینها نبودند ما بارها مورد ضربه قرار می‌گرفتیم. برخی که همیشه می‌گویند کاسبان تحریم و شما به آن‌ها بگویید کاسبان تسلیم، باید بدانند جنگ نمی‌شود، حالا چرا ما را می‌ترسانند؟ چون می‌خواهند همان‌گونه که برخی افراد هسته‌ای را دادند، موشکی را هم تقدیم کنند و دستمان خالی بماند و آن موقع بگویند حالا با چه بجنگیم. در آن‌وقت شروع به زدن می‌کنند و این خیانت است. این‌ها یک شبکه نفوذ است که از داخل به بیرون کشور پاس می‌دهد، این کار یک فرد نیست. این‌ها با برجام خیالشان راحت شد که توان ساخت بمب اتم را نداریم، البته به مردم اثبات شده که مذاکره فایده‌ای ندارد حتی به خود آقای روحانی هم اثبات شد اما چندی پیش برخی نمایندگان مجلس که جیبشان پر از تراول است و با شناسنامه خریدن رأی آوردند، گفتند برویم و ببینیم ترامپ چه می‌گوید.

در سال ۸۸  قشر مرفه جامعه بودند که به خیابان‌ها آمدند و اعتراض کردند. دشمن به این نتیجه رسید که باید قشر متوسط و ضعیف هم متأثر شود و این بود که معیشت، هدف آن‌ها شد.

وی با اشاره به تصمیمات جدید در رابطه با اجرای تعهدات برجام، گفت: دو ماه به اروپا وقت می‌دهیم دقیقاً به همان مقداری که عربستان برای جایگزینی نفت خود برای خریداران نفت ایران فرصت خواسته است. شش سال هم برجام کش داده شد تا تحریم‌ها مؤثرتر و هدفمندتر شود. در همین حال بحران اقتصادی در کشور ایجاد شد و ارزش پول ملی سقوط کرده بود. در سال ۸۸  قشر مرفه جامعه بودند که به خیابان‌ها آمدند و اعتراض کردند، دشمن به این نتیجه رسید که باید قشر متوسط و ضعیف هم متأثر شود و این بود که معیشت، هدف آن‌ها شد. با پایین آمدن ارزش پول قشر متوسط و ضعیف‌تر از آن آسیب‌پذیر می‌شود. این‌ها اگر بیرون بیایند خطرناک است در واقع نبردی که در شش سال گذشته انجام شد، نبرد عقول مردم بود. وقتی پشتوانه مردمی از دست رفت باید نگران جنگ بود. آمریکایی‌ها همین الان هم به دنبال جنگ اعراب با ما هستند. ترامپ به دنبال معامله قرن و به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط اعراب است و این رفتارهای اخیر نظامی‌اش نیز برای آن است که ما اقدامی برخلاف رفتارهای آن‌ها انجام ندهیم در واقع به دنبال زهر چشم گرفتن از ایران است. تا به حال هیچکس سفارت خود را به قدس نبرده بود اما ترامپ این کار را کرد و جولان را که خاک سوریه بود، به‌عنوان خاک اسرائیل به رسمیت شناخت تا در نهایت یک کشور بدون سلاح در کرانه باختری باقی بماند که آنان هم اسرائیل را به رسمیت بشناسند، همه این‌ها برای آن است که ذهن‌ها آماده شود تا با ترامپ مذاکره کنیم.

مؤسس جنبش فرهنگی مصاف ادامه داد: کاسبان ترس فکر می‌کنند جنگ ما با آمریکا جنگ با آرنولد و امثال این‌هاست اما در واقع سرباز آمریکایی همان است که وقتی ما در خلیج فارس آن‌ها را دستگیر کردیم، خودشان را خیس کرده بودند. انتصاب سردار سلامی به فرماندهی سپاه پاسداران یک پاسخ به دشمن از سمت رهبری بود، کسی فرمانده سپاه شد که می‌گوید سرب داغ در چشمتان می‌ریزیم. یک نظامی که نیروی ستادی نیست بلکه فردی برخاسته از نیروی زمینی و عملیاتی است، او کسی است که بسیار محکم بوده و البته حافظ قرآن و نهج‌البلاغه است و انسانی اخلاقی به شمار می‌رود، دشمن معنی این حرکت را به‌خوبی می‌فهمد.

وی با اشاره به شرح امام خمینی(ره) بر حدیث امام صادق(ع) در رابطه با جنود عقل و جنود جهل، افزود: ما باید سربازان عقل را تقویت کنیم. سربازانی که یکی از صفات آن‌ها رضایت است، امام صادق می‌فرمایند دوست هر کس عقل و دشمن او جهلش است ما از آنجا که دوست و دشمن را اشتباه می‌گیریم، ضربه می‌خوریم. نارضایتی که در مقابل مقام رضا قرار می‌گیرد، باعث بازی در زمین دشمن می‌‌شود. اینجا یک دلیل به‌عنوان ایراد در فهم جهان‌بینی انسان ذکر می‌شود، فرد ناراضی خدا را دشمن می‌داند و لذا او را منشأ خیر نمی‌بیند، خدا خودش می‌گوید چه‌بسا شما از چیزی که راحتی ندارید اما آن برای شما خیر است، هنر بندگی به این است که ندیده به خدا اعتماد داشته باشیم و در چنین حالتی است که اگر مصیبت هم به انسان برسد، فرد مؤمن آن را لطف می‌داند. مقام رضایت، مقامی بالاتر از بهشت است. امام خمینی (ره) مقام رضا را خشنودی انسان از مقدرات الهی معرفی می‌کند و اعلا مراتب آن را فوق مراتب تسلیم عنوان  می‌کند و این مقامی قبل از مقام فناست؛ خواجه عبدالله انصاری می‌گوید رضا یعنی فرد به مقامی می‌رسد که اراده خود را کنار بگذارد و هر چه اراده حق باشد، بپذیرد و در این حالت اراده بنده فانی در اراده خدا می‌شود. بنده حسن ظن به اراده الهی دارد. انسان‌هایی که چنین تربیت می‌شوند بن‌بست ندارند. هر تهدیدی را به فرصت درگیر می‌کنند و در واقع زمانی بنده از خدا راضی نیست که تسلیم باشد. شرط بندگی اعتماد به خداست، امام خمینی(ره) می‌گوید بنده برای این مقام باید خوشحال باشد و لازمه این خوشنودی، خوشنودی از خلق است. آنکه خدا را خیر می‌داند، مردم مدار است و از اینکه حوائج مردم را برطرف می‌کند احساس شادی دارد.

مؤسس جنبش فرهنگی مصاف ادامه داد: چند بار شنیدید که امام خمینی(ره) از جنگ بد بگوید؟ ایشان می‌گفت جنگ یک فرصت است تا ما وظیفه خود را انجام دهیم. در واقع هشت سال دفاع مقدس قصه‌های عاشورا را به زندگی ما آورد و هنوز هم راهیان نور بچه‌های ما را تربیت می‌کند و با یک شعاع نور آن حزب‌الله لبنان شده است. مشکلات کشور ما بعد از جنگ شروع شد. در دهه ۷۰ دزدی‌ها آغاز شد. انگار جنگ نوری بود که انسان‌ها را پاک می‌کرد و یکباره خاموش شد، در نسل فعلی ما هم شهید حججی داستان ابراهیم هادی را خواند و عاقبتش این شد و این یعنی باز هم آن فرهنگ شهادت آمد و اثر گذاشت؛ شهدا کجایند و ما کجاییم؟ کسی که لطف خدا را می‌بیند به جبهه‌ها شتاب می‌کند و این افراد همیشه زنده هستند، شهید ابراهیم هادی تا به حال چند نفر را زنده کرده است این‌ها نزد پروردگار زنده هستند و هنوز در زندگی‌ها اثر دارند. وقتی کسی خدا را هستی‌بخش می‌داند قلباً او را می‌بیند و دوست دارد، ذات ما انسان‌ها خدادوست است و حتی فرقه سازی‌های جدید هم به‌خاطر همین موضوع است که این ویژگی انسان ذاتی است؛ انسان عاشق خدا به‌صورت واقعی دغدغه‌مند محیط زیست می‌شود چرا که عاشق خدا و آثار خداست و البته بلاهایی هم که به انسان می‌رسد، کار خود اوست و خدا می‌خواهد ما را به خود نزدیک کند.

رائفی‌پور افزود: معنویت برای آن است که تو انسان شادی باشی. نمونه آن این است که پس از مجلس امام حسین(ع) که انسان گریه می‌کند باز هم شاد است. در واقع مؤمن غم ندارد و می‌داند وضعیتش به خیر منجر می‌شود، این سختی‌ها مثل همان داروی تلخی است که عاقبت خوب دارد. هر چیزی در هستی سر میزند چون وجود و ناشی از وجود خداست، خیر است و کسی که دچار نارضایتی شده خوبی را از غیر خدا می‌بیند در حالی که تو اگر محبوب دنیایی داری باید خدا را دوست داشته باشی چرا که اینها وسیله الهی است. اگر اینگونه باشد انسان با از بین رفتن این وسیله‌ها غمگین نمی‌شوند اما در طرف مقابل انسان ناراضی با از بین رفتن وسیله، خدا را مقصر می‌داند و اینها همه موقع جان دادن مشخص می‌شود. آن زمان اگر وابسته نباشی مرگ می‌شود احلی من العسل.

مؤسس جنبش فرهنگی مصاف اضافه کرد: اولین مرتبه و قدم رضا، رضایت به مربی بودن خداست و در مرحله بعد قبول برنامه خدا و سوم نیز خوشنودی در پذیرفتن اراده الهی است، امتحان الهی برای این است که راستی و صدق بنده در رضایت مشخص شود، رضایت خود را آنجایی باید جواب بدهی که ملک پروردگار پس از مرگ می‌پرسد پروردگار تو کیست؟ آنجاست که رضایت قلبی جواب می‌دهد؛ راضی بودن به اراده الهی انسان را رشد می‌دهد و وقتی انسان به این رشد می‌رسد تصورهای سابق خود از مصیبت را نقطه‌ضعف خود می‌بیند و وقتی تصور الهی پیدا می‌کند، به بی‌ارزش بودن دلبستگی‌ها پی می‌برد.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار