» .برگزیده » غفلت از تاریخ دو هزار ساله شعر در کشور/ فقط حافظ، سعدی و مولانا را می‌شناسیم!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ۱۷:۳۱

 کد خبر: 8820

شاعر و ترانه‌سرا:

غفلت از تاریخ دو هزار ساله شعر در کشور/ فقط حافظ، سعدی و مولانا را می‌شناسیم!

گروه فرهنگ و هنر ـ علیرضا آذر گفت: در روزگار و کشوری که مسلح به دو الی سه هزار سال شعر فعال است، همه ما هر وقت نام شعر به میان می‌آید جز اینکه در نظر بگیریم ایران چه سرمایه‌هایی درگذشته داشته، نهایتاً فقط با نام حافظ، سعدی و مولانا آشنا هستیم. و اگر خیلی دقیق‌تر نگاه کنیم، عطار، فردوسی و رودکی را هم حساب می‌کنیم.

غفلت از تاریخ دو هزار ساله شعر در کشور/ فقط حافظ، سعدی و مولانا را می‌شناسیم!

به گزارش آتی نیوز، مراسم رونمایی و امضای آخرین اثر علیرضا آذر، کتاب «چهار قطره خون»، یکشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در کتاب‌فروشی «نشر چشمه دلشدگان» برگزار شده بود.

علیرضا آذر، شاعر و ترانه‌سرای معاصر در این مراسم، بهانه حضور خود در جمع اهالی مشهد را چاپ مجموعه جدیدش به نام «چهار قطره خون» عنوان کرد و افزود: این مجموعه، اسمش را از یکی از شعرهای داخل کتاب که دارای چهار غزل به‌هم‌پیوسته با نام چهار قطره خون است، وام گرفته. یک بیت حذف‌شده نیز در کتاب موجود است که فکر می‌کنم در شعر اول باشد. باورتان نمی‌شود من هنوز محض تورق هم کتاب را دست نگرفته‌ام ولی در جریان کاستی‌های فراوانش هستم، چون پروسه خیلی فشرده‌ای بود. ما خیلی دیر تصمیم به چاپ این مجموعه گرفتیم.

آذر در ادامه بیان کرد: انتشارات نیماژ سعی بر این داشت به هر قیمتی شده کار به نمایشگاه برسد، به همین خاطر مقداری برنامه‌ها در هم شد اما به لطف خدا جمع‌وجورش کردیم. سعی می‌کنیم تا یکی دو ماه آینده چنانچه کتاب، فروش رفته و مورد استقبال مردم قرار بگیرد، در چاپ‌های جدید کاستی‌های موجود را رفع کنیم. هرچند تا همین‌جایش هم از سر من زیاد است؛ فکر می‌کنم به چاپ ششم یا هفتم رسیده است و کفایت می‌کند.

وی ادامه داد: مگر ما از شعر چه می‌خواهیم و یک هنرمند چه انتظاری از شعر می‌تواند داشته باشد؟ در روزگار و کشوری که مسلح به بیش از دو هزار سال شعر فعال است، همه ما هر وقت نام شعر به میان می‌آید جز اینکه در نظر بگیریم ایران چه سرمایه‌هایی درگذشته داشته، نهایتاً فقط با نام حافظ، سعدی و مولانا آشنا هستیم. خیلی دقیق‌تر نگاه کنیم عطار و فردوسی و رودکی را هم حساب می‌کنیم.

این شاعر در مورد انتقاداتی که به کتابش شده است، گفت: من هم مثل هرکس دیگری که در یکی از زمینه‌های هنری اگر نگویم فعال هستم، لااقل تلاش و فعالیت می‌کنم، با موافقان و مخالفان عدیده‌ای روبرو هستم. به‌هیچ‌عنوان نه قصدش را دارم، نه می‌توانم و اجازه‌اش را دارم و نه صحیح است که بخواهم بگویم شعرم کم نقص است. خود من سرشار از نقص‌های کوچک و بزرگ هستم که به‌اضافه شاید اندکی هم نقصان سواد به شکل خیلی حرفه‌ای، در شعر بروز می‌کند و این طبیعی است. اگر مطالعه دقیقی در تاریخ ادبیات داشته باشید، می‌بینید حضرت حافظ هم مورد متوجه خیلی از منتقدان بوده و درگیری داشته است. به‌هرحال از منتقدین عزیزی که نقد کرده‌اند، بزرگوارانی که مخالفت داشته و با زبان منطق در این چند وقت با من صحبت کرده‌اند سراپا سپاسگزارم، همچنین از تمام موافقینی که به هر شکل با این اثر همراه بوده‌اند سپاس بیکران دارم.

در ادامه پارسا مجیدی شش ساله، نفر اول شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان ایران که مسابقاتش شنبه گذشته در مشهد برگزار شده بود، به خواندن شعری از شاهنامه پرداخته و به علیرضا آذر خوشامد گفت. آذر به وی پیشنهاد داد: زمانی که بزرگ شدی برای خود تخلصی انتخاب کن، مثل «کولاک».

آذر در ادامه شعری از کتاب خود را انتخاب و برای حضار خواند؛ انتهای مراسم نیز به تهیه عکس، خرید کتاب وی و امضا برای حضار گذشت.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار