» .اسلایدر » فعالیت‌های سیاسی را امنیتی نکنیم/ لزوم محدود نشدن نقد و آزادی در جامعه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ - ۱۰:۲۷

 کد خبر: 8770

در نشست سیاست امنیتی مطرح شد:

فعالیت‌های سیاسی را امنیتی نکنیم/ لزوم محدود نشدن نقد و آزادی در جامعه

گروه سیاست ـ ضرورت امنیتی نکردن فعالیت‌های سیاسی، محدود نکردن نقد و آزادی در جامعه، نبود ضمانت اجرایی برای قانون اساسی و ضرورت بازنگری آن، شفاف نبودن قانون، انتقاد به نبود دادگاهی برای رسیدگی به جرائم علیه حقوق ملت در کشور، توجه نشدن به عنصر پاسخگویی در کشور و...، از مباحثی بود که در نشست «سیاست امنیتی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

فعالیت‌های سیاسی را امنیتی نکنیم/ لزوم محدود نشدن نقد و آزادی در جامعه

به گزارش آتی‌نیوز، نشست «سیاست امنیتی»، با محوریت بررسی سیاست‌گذاری‌های کلان در مقوله امنیت، شنبه، ۲۱ اردیبهشت‌ماه در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد.

سیدجواد حسینی، معاون سابق سیاسی ـ امنیتی استاندار خراسان رضوی در این نشست با بیان اینکه باید امنیت فرهنگی و سیاسی ایجاد کنیم نه فرهنگ و سیاست امنیتی، گفت: اگر حساسیت‌های حوزه امنیت و سیاست دیده نشود، حقوق شهروندی مردم توسط صاحبان قدرت نادیده انگاشته می‌شود و امنیت سیاسی به سیاست امنیتی تبدیل می‌شود.

وی با تعریف آزادی اظهار کرد: آزادی یعنی من چقدر می‌توانم از حکومت انتقاد کنم. این خط قرمز باید کم و کمتر شود. یعنی همه بتوانند حرف بزنند. نه اینکه برخی هر چه می‌خواهند بگویند و دیگرانی هم اگر بخواهند حرفی بزنند، با آن‌ها برخورد شود.

حسینی با اشاره به خواسته اصلاح طلبان از صداوسیما بیان کرد: ما اصلاح‌طلبان می‌گوییم که صداوسیما باید ملی باشد و یک اصلاح‌طلب را هم در آن ببینند و به وی فرصت صحبت بدهند.

حسینی با بیان اینکه نباید نقد و آزادی را با اما و اگرها محدود کرد، گفت: قدرت از بعد نظری باید عمیقاً نقد شود، اگر نشده است، آزادی کم دارید. وقتی انتخابات می‌شود یک حزب از دو سال قبل از آن تبلیغات می‌کند و یک گروه هم در آخرین روزها هم می‌ترسد که تبلیغات کند.

وی با اشاره به لغو جلسه سخنرانی علی مطهری در مشهد، با بیان اینکه دستگاه‌های امنیتی و دولتی قادر به تغییر حکم دستگاه قضا نیستند، بیان کرد: این سخنرانی از ناحیه دستگاه دولتی، سیاسی، استانداری، شورای تأمین و نهادهای امنیتی مجاز بود ولی از سوی دادستان نامه آمد که سخنرانی در آن مکان لغو است.

عباس شیخ‌الاسلامی، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در ابتدای سخن خود با ابراز امیدواری از اینکه جای فعالان سیاسی در زندان‌ها نباشد و در فضای آرام جامعه حرفشان را بزنند، ابراز کرد: نصب دوربین در مکان‌‌های مختلف دانشگاه در قانون نیامده و یک چالش امنیتی و سیاسی در حوزه اجرا ایجاد می‌کند. البته همیشه چارچوب‌های قانونی مهم نیستند و گاهی ممکن است تفکر یک رئیس دانشگاه یا یک استاندار مهم‌تر باشد

وی با بیان اینکه فضای فعالیت‌های سیاسی را امنیتی نکنیم، بلکه باید امنیت قانونی، قضایی، اجرایی و مشارکتی برای فضاها ایجاد کنیم، اظهار کرد: قانون اساسی در تقسیم قوا مشکل دارد و نیاز به بازنگری دارد. حقوق ملت را گفته ولی ضمانت اجرایی لازم را ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با انتقاد به نبود دادگاهی برای رسیدگی به جرائم علیه حقوق ملت در کشور، ادامه داد: ما دیوان عدالت اداری داریم که بخشنامه‌های مبهم در آنجا ابطال می‌شود. البته گاهی خود دادگستری حقوق را نقض می‌کند.

وی با بیان اینکه باید ذهن قوه قضائیه در مورد آزادی‌ها مثبت شود و نماینده مردم باشد نه حاکمیت، اظهار کرد: به‌عنوان مثال، دادستان در شهرها را مردم انتخاب کنند تا وامدار مردم باشند نه حاکمیت. مسائل اجتماعی نیز باید با چکش اجتماعی حل شود. به عنوان مثال، آماری از مردم نداریم که به نظر آن‌ها داشتن آنتن ماهواره جرم است یا نه؟ اگر اکثر مردم گفتند نباشد، نظام خود را معطل نکند.

همچنین علی‌اصغر عنابستانی، معاون اسبق استانداری خراسان رضوی با اشاره به توجه نشدن به عنصر پاسخگویی در کشور، افزود: مجلس نه به خودش و نه به دیگران پاسخگو نیست. قوه قضائیه هم که اصلاً پاسخگو نیست. چه اشکالی دارد رئیس قوه قضائیه را رهبری تعیین کند ولی به جای دیگری هم پاسخ دهد؟

عنابستانی در خصوص جایگاه حراست در دستگاه‌ها بیان کرد: مبنای حراست از اعتبار و شخصیت دستگاه‌ها و نیروی انسانی آن ایجاد می‌شود، چیز بدی هم نیست اما سؤال این است که آیا حراست‌ها در جای خودشان مانده‌اند؟ بعید می‌دانم. باید برای اینکه حراست به سمت فساد نرود، برای آن کانال نظارتی قرار دهیم.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار