» .اسلایدر » معماری ایرانی توانسته به نیاز انسان پاسخ دهد/ نفوذ معماری وارداتی در بناهای کشور

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ - ۱۷:۵۷

 کد خبر: 8759

یک معمار:

معماری ایرانی توانسته به نیاز انسان پاسخ دهد/ نفوذ معماری وارداتی در بناهای کشور

گروه فرهنگ و هنر ـ گلکار با بیان اینکه معماری ایرانی بیش از هر معماری توانسته به نیاز پاسخ بدهد و نمونه‌های تاریخی آن در یزد، کاشان و اصفهان وجود دارد، گفت: متأسفانه در مشهد همه این معماری‌ها تخریب شده و تنها تک‌بنایی مانند خانه داروغه باقی مانده است.

معماری ایرانی توانسته به نیاز انسان پاسخ دهد/ نفوذ معماری وارداتی در بناهای کشور

به گزارش آتی‌نیوز، نشست یک‌جا نشینی از فردیت تا احترام به جمع، ۱۹ اردیبهشت‌ماه در نشرچشمه دلشدگان برگزار شد.

در آغاز این نشست بهاره گلکار، معمار مشهدی با بیان اینکه معماری ایرانی بیش از هر معماری توانسته به نیاز پاسخ بدهد و نمونه‌های تاریخی آن در یزد، کاشان و اصفهان وجود دارد، اظهار کرد: متأسفانه در مشهد همه این معماری‌ها تخریب شده و تنها تک‌بنایی مانند خانه داروغه باقی مانده است. اینکه کل کوچه را تخریب کردند و تنها تک بنا مانده خیلی بدتر است چون آن بافت شهری را از ما گرفته‌اند.

وی، برج باران در مشهد را یک نوع تحمیل از معماری غرب دانست و گفت: ‌برج باران یک نمونه از خانه ایرانی است که نشان‌دهنده نفوذ معماری غربی و وارداتی به کشور است.

گلکار با بیان اینکه چین تمدن خود را بهتر از ما حفظ کرده اما در ایران تنها در بعضی از مکان‌های خاص می‌توانید این تمدن را ببینید، ابراز کرد: مسیری که معماری اروپایی رفت و مدرن نام گرفت ما هم می‌توانستیم پیش ببریم. تا دوره پهلوی این مسیر را رفتیم و از آن موقع به بعد هیچ حرکتی نداشت. تمام تلاش دانشگاه‌ها روی همین امر است که دانشجویان را به سمت معماری تمدن ایران سوق دهد.

همچنین علیرضا محولاتی، منتقد گروه تئاتر اگزیت نیز در این مراسم گفت: من احساس می‌کنم فکر کردن به تمدن و معماری ایرانی، ما را دوباره به یکسان سازی می‌رساند و در حقیقت ما دنبال این هستیم که جلوی تمامی گفتمان‌ها و نظرها را بگیریم که تمدن معماری ایرانی حفظ شود.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار