» .اسلایدر » جوانان، مداحی را به‌عنوان شغل نگاه نکنند/ مداحی رسالت است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ - ۱۷:۱۷

 کد خبر: 8756

دبیر کانون مداحان مشهد:

جوانان، مداحی را به‌عنوان شغل نگاه نکنند/ مداحی رسالت است

گروه فرهنگ و هنر ـ کاظم اکبرزاده یزدی گفت: جوانان مداحی را به‌عنوان شغل نگاه نکنند، زیرا مداحی رسالتی است که به عهده آنان است؛ لذا اگر نگاه شغلی به آن داشته باشند، از مسیر اصلی خارج می‌شوند و این یک آسیب است.

جوانان، مداحی را به‌عنوان شغل نگاه نکنند/ مداحی رسالت است

کاظم اکبرزاده یزدی، دبیر کانون مداحان مشهد درباره معرفی کانون مداحان مشهد، فعالیت آنان و استقبال قشر جوان جامعه به عرصه مداحی و شورخوانی با آتی نیوز به گفت‌وگو نشست.

اکبرزاده یزدی با بیان اینکه استقبال از مداحی در جوانان قابل مقایسه با قبل نیست، با توجه به هیجانی که در نسل جوان و نوجوان امروزی وجود دارد، گفت: در این چند سال اخیر گرایش جوانان به شورخوانی و مجالس و سایر سبک‌ها زیاد شده است که قابل مقایسه با سال‌های اخیر نیست.

وی در خصوص ارتباط موسیقی، مداحی و استفاده جوانان از ادوات موسیقی بیان کرد: حوزه مداحی ارتباط چندانی با موسیقی ندارد، هرچند در برخی از مداحان صرف آشنایی با این ابزار، به‌تازگی گرایش‌هایی دیده شده است و تعداد محدودی به این سمت می‌روند.

با توجه به اتفاقات خوبی که در زمینه‌های مرثیه، تولد و مجالس در سطح کشور افتاده است، مداحی استقبال جوانان را در پی داشته است.

اکبرزاده یزدی بیان کرد: با توجه به اتفاقات خوبی که در زمینه‌های مرثیه، تولد و مجالس در سطح کشور افتاده است، مداحی استقبال جوانان را در پی داشته است و این علاقه‌مندی در مقایسه با موسیقی در چند سال اخیر قابل مقایسه نیست.

دبیر کانون مداحان مشهد اضافه کرد: ثبت‌نام مداحان و سطح‌بندی آنان از طریق سامانه طوبی که کشوری است انجام می‌شود. مداحان با ثبت‌نام در این سامانه سطح‌بندی می‌شوند. پس از فرایند ثبت در سامانه، دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود و به آن‌ها کارت شناسایی داده می‌شود که شامل سطح‌های یک، دو، سه، پیرغلامان، ستایشگران استانی و کشوری است. معیار این سطح‌بندی بر اساس آزمونی است که گرفته می‌شود و ثبت‌نامی که در سامانه انجام می‌دهند. با توجه به دستورالعملی که از مرکز داشتیم حدود ۱۴۰۰ نفر در مشهد ثبت‌نام کردند و حدود ۹۰۰ نفر را سطح‌بندی کرده‌ایم.

با توجه به بودجه اندک سازمان تبلیغات اسلامی که کانون مداحی زیرمجموعه آن است، متأسفانه در جذب جوانان کاری نکرده‌ایم و در این عرصه ضعیف هستیم.

اکبرزاده یزدی در خصوص برنامه‌های تشویقی کانون برای جذب جوانان در این حوزه بیان کرد: با توجه به بودجه اندک سازمان تبلیغات اسلامی که کانون مداحی زیرمجموعه آن است، متأسفانه کاری نکرده‌ایم و در این عرصه ضعیف هستیم.

وی موفقیت در این حوزه را منوط به داشتن بودجه لازم و برنامه‌ریزی خوب دانست، چراکه این دو مکمل هستند و بدو ن دیگری موفقیت حاصل نمی‌شود.

جوانان، مداحی را به‌عنوان شغل نگاه نکنند، زیرا مداحی رسالتی است که به عهده آنان است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: جوانان مداحی را به‌عنوان شغل نگاه نکنند، زیرا مداحی رسالتی است که به عهده آنان است؛ لذا اگر نگاه شغلی به آن داشته باشند، از مسیر اصلی خارج می‌شوند و این یک آسیب است که متأسفانه در جامعه مداحان این مسئله بروز پیدا کرده است. یک باب این قضیه هم برمی‌گردد به ما که به‌عنوان هیئت دار و بانی مجالس، مداحان را دعوت می‌کنیم. اگر خودمان رعایت کنیم و مداح را پرتوقع بار نیاوریم و هزینه‌های آن‌چنانی به مداح نپردازیم، این امکان میسر می‌شود که تا حدودی از این آسیب جلوگیری کرد، اما متأسفانه این روزها روی شهرت و برند بودن مداح تأکید می‌شود و حال اینکه کیفیت کار و بار علمی و اخلاص مداح به چه صورت است، مد نظر نیست و این همان آسیب است.

وی در خصوص انتخابات کانون مداحی گفت: انتخابات هر چهار سال یک بار در سطح استان خراسان رضوی به تناسب تعداد مداحی که در شهرستان‌ها وجود دارد برگزار می‌شود؛ بر این اساس ترکیب هیئت مدیره شکل می‌گیرد و هر شهرستان دارای نائب رئیس، دبیر و کار گروهایی که مشخص شده است، می‌شود.

اکبرزاده یزدی اضافه کرد: ملاک کاندید شدن در کانون، منوط به ثبت در سامانه، داشتن حداقل سطح یک و یا ذاکر بودن، مدرک کارشناسی، تعهد کاری، حسن شهرت و اعتقاد به مبانی انقلاب اسلامی است.

دبیر کانون مداحان مشهد در خصوص آموزش موسیقی و کنسرت‌های زیرزمینی گفت: شناختی نسبت به این نوع کنسرت‌ها ندارم. مشهد به‌عنوان پایگاه فرهنگی جهان اسلام، با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، باید خیلی از مسائل در آن لحاظ شود، هرچند در همه‌جا کنسرت برگزار می‌شود و موسیقی کار می‌کنند اما در این شهر با توجه به حضور علی بن موسی‌الرضا (ع) و پایتخت فرهنگی جهان اسلام، باید یکسری پارامترها و اصولی رعایت شود و نمی‌توان مشهد را با دیگر شهرهای کشور من‌جمله گیلان، مازندران و یا استان فارس مقایسه کرد.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار