» .اسلایدر » تربت حیدریه | معضل کتاب‌فروشی‌‌ها در شهرستان‌؛ عدم همکاری ناشران، پخش‌کنندگان و گرانی کتاب

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ - ۱۸:۰۸

 کد خبر: 8760

مدیر کتاب‌فروشی میعاد مطرح کرد

تربت حیدریه | معضل کتاب‌فروشی‌‌ها در شهرستان‌؛ عدم همکاری ناشران، پخش‌کنندگان و گرانی کتاب

گروه فرهنگ و هنر ـ محمد خنده‌رو گفت: ناشران آن‌گونه که باید با ما در شهرستان ‌همکاری نمی‌کنند و بیشتر با مراکز استان‌ها ارتباط دارند. از طرفی، انتشارات کتاب‌ها را با تخفیف بیشتری به پخش‌کنندگان می‌دهند، ولی آن‌ها با تخفیف کمتر به ما تحویل می‌دهند؛ این کار باعث می‌شود که کتاب چند دست بچرخد و وقتی به دست ما می‌رسد گران می‌شود.

تربت حیدریه | معضل کتاب‌فروشی‌‌ها در شهرستان‌؛ عدم همکاری ناشران، پخش‌کنندگان و گرانی کتاب

محمد خنده‌رو سیم‌چی، مدیر کتاب‌فروشی میعاد در شهرستان تربت حیدریه در مورد معضلات کتاب‌فروشی، وضعیت فروش و مطالعه کتاب در این شهرستان با آتی نیوز به گفت‌وگو نشست.

خنده‌رو در مورد ویژگی‌های این کتاب‌فروشی گفت: در این فروشگاه علاوه بر کتاب‌های کمک‌درسی و کنکور، بیشتر کتاب‌ها در حوزه عمومی مانند کتاب‌های کودک، زبان انگلیسی، روانشناسی و ادعیه و مذهبی است که حدود سه هزار عنوان را شامل می‌شود. میزان فروش کتاب‌های کودک و کمک‌آموزشی و کنکور خوب است؛ البته، در همین موضوعات هم قبلاً فروش بیشتر بود، ولی امسال به خاطر گرانی کتاب، افزایش فروش اینترنتی کتاب و گسترش استفاده از فضای مجازی و کتابخانه‌های آنلاین جهت مطالعه که به‌راحتی در تلفن‌های همراه هم قابل دسترس است، این کاهش چشمگیرتر بوده است.

بهترین اقدام برای جذب مردم به کتاب‌خوانی، کنترل قیمت کتاب است.

وی با بیان اینکه بیشتر مخاطبان ما بانوان و جوانان هستند، توضیح داد: وضعیت فروش کتاب از ابتدای امسال نسبت به گذشته هم کمتر شده است و شاید بتوان گفت که سال‌های قبل کمی بهتر بود. علت اصلی آن‌هم همان گرانی کاغذ و بالا بودن قیمت کتاب است. از جمله بهترین اقدامات برای جذب مردم به کتاب‌خوانی کنترل قیمت کتاب است. از طرفی به نظر من بهتر است مردم به جای مراجعه به سایت‌ها و مطالعه کتاب در کتابخانه‌های مجازی، مستقیماً کتاب تهیه کنند و بخوانند.

حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کتاب‌های ما کمک‌آموزشی است، در آن ۳۰ درصد باقی مانده هم بیشتر مردم از کتاب‌های روانشناسی استقبال می‌کنند.

مدیر کتاب‌فروشی میعاد با بیان اینکه طی سال‌های گذشته ذائقه مردم در کتاب‌خوانی تغییر کرده است، اضافه کرد: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کتاب‌های ما کمک‌آموزشی است. در آن ۳۰ درصد باقی مانده هم بیشتر مردم از کتاب‌های روانشناسی استقبال می‌کنند؛ علت آن‌هم وجود مشکلات و درگیری‌های ذهنی در جامعه است، لذا بیشتر به این نوع آثار تمایل نشان می‌دهند.

کتاب‌فروشی‌ها در شهرستان تربت‌حیدریه با صنف تایپ و تکثیر کار می‌کنند و جزو این صنف هستند، در حالی که فضا و شرایط فعالیت ما متفاوت است.

وی ابراز کرد: تعداد کتاب‌فروشان در این شهرستان کم است و صنف هم ندارند. ما با صنف تایپ و تکثیر کار می‌کنیم و جزو این صنف هستیم؛ در حالی که فضا و شرایط فعالیتمان متفاوت است. داشتن صنف مستقل به بهبود شرایط ما خیلی کمک می‌کند، چون می‌توانیم برای رفع مشکلاتمان ‌همفکری داشته باشیم. در حال حاضر، در شهرستان تربت‌حیدریه حدود سه چهار انتشارات در حال فعالیت هستند که به چاپ کتاب اقدام می‌کنند، ولی چاپ کتابشان ضعیف است. اگر انتشارات در مشهد و یا تهران باشد، بهتر است، زیرا متأسفانه، شهرستانی‌ها از کتاب‌هایی که در خود شهرستان چاپ می‌شود، حتی اگر مطالب خوبی هم داشته باشد، استقبال نمی‌کنند.

خنده‌رو در مورد فضای فرهنگی در تربت‌حیدریه گفت: مردم این شهرستان اهل کتاب خواندن هستند. کتابخانه عمومی هم وجود دارد، ولی زیاد استقبال نمی‌شود چون کتاب‌های خوب و به روز کم دارد، منابع زیادی در دسترس نیست و تقویت نشده است.

از دیگر مشکلات فروشندگان شهرستانی این است که ناشران آن‌گونه که باید با ما همکاری نمی‌کنند و بیشتر با مراکز استان‌ها ارتباط دارند.

وی ادامه داد: مشکل دیگر این است که ناشران آنگونه که باید با ما در شهرستان ‌همکاری نمی‌کنند و بیشتر با مراکز استان‌ها ارتباط دارند. به ما می‌گویند تیراژ بیشتری سفارش بدهید، در حالی که ما در شهرستان این‌قدر نیاز نداریم؛ لذا وقتی سفارش می‌دهیم به جهت تعداد کم، سفارش‌ها را قبول نمی‌کنند و کتاب‌ها را به یک پخش‌کننده می‌دهند. این کار باعث می‌شود که کتاب چند دست بچرخد و وقتی به دست ما می‌رسد گران می‌شود؛ این وضعیت برای ما معضل شده است. از طرفی، انتشارات کتاب‌ها را با تخفیف بیشتری به پخش‌کنندگان می‌دهند، ولی آن‌ها با تخفیف کمتر به ما تحویل می‌دهند. در فروش‌های اینترنتی هم مردم از پخش‌کنندگان کتاب می‌خرند. در حالی که من هم کلی هزینه کرده و فروشگاه دایر کرده‌ام و هزینه‌ها و عوارض مختلفی را به دارایی، شهرداری و … می‌پردازم، عمر و زندگی‌ام را برای فروشگاه کتاب گذاشتم، اما استقبالی از خرید کتاب نیست. از طرفی می‌بینیم، مثلاً سایتی باز شده که به صورت اینترنتی کتاب می‌فروشد، اما با این وجود، در نهایت آنچه مشتری می‌خرد به وی تحویل داده نمی‌شود. در صورتی که مردم به‌راحتی در فروشگاه می‌توانند کتاب را ببینند، ورق بزنند، اگر خریدند و به منزل بردند و نخواستند، پس بیاورند، حتی ما اگر کتابی را نداشته باشیم سفارش را از مشتری گرفته و برایشان تهیه می‌کنیم. با این همه شرایط، خرید اینترنتی کتاب پیشرفت کرده و بهتر شده است ولی هر روز وضعیت ما بدتر می‌شود.

وی افزود: بیش از ۲۵ سال است که به این فعالیت مشغول هستم و تا حدود دو سال قبل ما تنها کتاب‌فروشی در شهرستان بودیم، ولی الان دو سه نفر دیگر از جوانان جویای کار هم در این عرصه وارد شدند که گاهی تخفیف‌های غیرواقعی برای کتاب‌ها می‌گذارند که در نهایت قیمت تمام شده یک کتاب از قیمتی که ما بدون تخفیف می‌دهیم هم بیشتر است و لذا مردم را نسبت به بازار و قیمت کتاب بی‌اعتماد و بازار را خراب کردند.

انتهای پیام/ ۱۰۱۱


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار