» .مشروح خبر » مشروح خبر | نباید از برجام خارج شویم/ آمریکا با فشار اقتصادی، ایران را پای مذاکره می‌کشاند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ - ۱۴:۱۹

 کد خبر: 8733

استاد دانشگاه:

مشروح خبر | نباید از برجام خارج شویم/ آمریکا با فشار اقتصادی، ایران را پای مذاکره می‌کشاند

گروه سیاست ـ مهدی نجف‌زاده با بیان اینکه نباید از برجام خارج شویم، اظهار کرد: خارج شدن از برجام ما را در وضعیتی بغرنج قرار می‌دهد.

مشروح خبر | نباید از برجام خارج شویم/ آمریکا با فشار اقتصادی، ایران را پای مذاکره می‌کشاند

به گزارش آتی نیوز، نشست دوشنبه‌های سیاست با ارائه‌ای از دکتر مهدی نجف زاده، دانشیار دانشگاه فردوسی با عنوان مناقشه نفتی ایران و آمریکا، ۱۶ اردیبهشت‌ماه، در کانون دانشگاهیان خراسان برگزار شد.

دکتر نجف زاده در ابتدا گفت: اقدام آمریکا برای به صفر رساندن نفت ایران از ۱۱ اردیبهشت امسال کلید خورد اما آن‌قدر که به نظر می‌رسد، ترسناک نیست. برای درک این مفهوم باید سه اصطلاح پالیتیکس، رتوریک و پروپاگاندا را شرح داد. عینی‌ترین رفتار دولت‌ها را پالیتیکس می‌گویند. یعنی برای فهم پالیتیکس یک کشور به حوزه رهبران، سخنرانی‌ها و قوانین یک کشور نگاه می‌شود. اصطلاح دیگر یعنی رتوریک به معنای لفاظی می‌باشد. مثلاً ممکن است سیاست کشوری تغییر رفتار در کشور دیگری باشد، در نتیجه شروع به لفاظی‌هایی می‌کند که ممکن است بعضاً تند باشد. در واقع به رتوریک نباید زیاد دقت کرد چرا که رتوریک ابزاری است برای پالیتیکس‌ها. اما چون وزن سنگینی دارند و در رسانه‌ها و بلندگو‌ها شنیده می‌شود، مردم فکر می‌کنند که این‌ها مهم هستند. به‌عنوان مثال اینکه آمریکائی‌ها می‌گویند ما نفت ایران را قطع می‌کنیم همان رتوریک است و اما پالیتیکس آن‌ها، تغییر رفتار جمهوری اسلامی است و نه حتی تغییر رژیم جمهوری اسلامی، آن‌ها در واقع درصدد هستند تا تغییر رفتار در جمهوری اسلامی را ایجاد کنند. تمام حرف‌هایی که امثال پمپئو و جان بولتن می‌گویند شامل رتوریک می‌باشد. اما گزینه سوم پروپاگاندا می‌باشد که ابزار تبلیغات است. مثلاً آمدن ناوی در خلیج فارس یا جریمه کردن یک شرکت چینی به‌خاطر همکاری با ایران که این موارد شامل پروپاگاندا می‌باشد. معمولاً پالیتیکس را به‌صورت مداوم نمی‌شود عوض کرد اما رتوریک این‌گونه نیست و می‌شود مدام آن را تغییر داد. این موارد شامل ایران نیز می‌شود، مثلاً بعضی اوقات فرمانده سپاه حرفی را می‌زند، یک نفر دیگر یک حرف می‌زند، درحالی که هیچ‌کدام از آن حرف‌ها اصالت ندارد. در عرصه سیاست دو سطح و یا عرصه داریم که شامل عرصه مجازی و عرصه واقعی می‌شود. مثلاً زمانی که عملکرد رتوریک آمریکا بالا برود، در حقیقت سطح مجازی‌اش بالا می‌رود اما واقعیت آن این نیست. در حال حاضر و در کشور ما نسبت به تحولات داخلی و یا بین‌المللی سطح مجازی نسبت به سطح واقعی مباحث خیلی بالاتر است. مثلاً اگر در کانال‌های تلگرام دقت و جستجو شود ممکن است به این نتیجه رسید که دیگر کار تمام است درحالی‌که این‌گونه نیست و عرصه واقعی چیز دیگری است. از لحاظ احتمال جنگ و ناکارآمدی‌ها در عرصه مجازی و در ایران اوضاع بدبینانه‌ای حاکم است. رهبری در سخنرانی اخیر خود بیان کرد که آرایش جنگی بگیرید، این حرف رتوریک است و زیاد نباید جدی گرفته شود. اما آن جمله‌ای که بیان کرد و گفتند: اطمینان می‌دهم به شما که نه جنگ می‌شود و نه مذاکره، جدی‌تر است. دلیلش هم این است که جمله اول را خطاب به جامعه می‌گوید.

یکی از حاضرین در میان صحبت‌های سخنران گفت: امروز با خبری روبرو شدم که متوجه شدم رئیس ایران ایر که خانم بوده، عوض شده و جای وی را یک سرتیپ نیروی هوایی گرفته است. به نظرم وقتی یک سرتیپ می‌آید یعنی آرایش نظامی گرفتن.

دکتر نجف زاده در جواب توضیح داد: یک خانم هم می‌تواند دستورات جنگی صادر کند. این کار می‌تواند به‌نوعی اعلام آمادگی کردن است. این عمل در سطح رتوریک اتفاق می‌افتد و خیلی نباید جدی گرفته شود. در کشور ما رهبری فرمود: نه جنگ می‌شود و نه مذاکره انجام می‌شود. در آمریکا نیز ترامپ گفت: آمریکا را وارد جنگ جدیدی نخواهم کرد. اما آقای ظریف وزیر خارجه کشور نیز در جمله‌ای هوشمندانه گفت: برخلاف نظر پرزیدنت ترامپ گروه «ب» تلاش می‌کند تا پای ایران را به جنگ جدید باز کند.

نجف‌زاده: پایگاه‌های نظامی اطراف ایران، ۱۰ سال است که مستقر هستند و آمریکائی‌ها اگر بخواهند حمله کنند، در سه هفته کار را تمام خواهند کرد. اما این کار را نخواهند کرد.

دکتر نجف زاده درباره پایگاه‌های نظامی اطراف ایران گفت: این پایگاه‌ها ۱۰ سال است که مستقر هستند و آمریکائی‌ها اگر بخواهند حمله کنند، در سه هفته کار را تمام خواهند کرد. اما این کار را نخواهند کرد.

آمریکا با همین فشارهای اقتصادی می‌تواند کار را برای ایران تمام کند. یعنی اگر مردم آمریکا دوباره به ترامپ رأی بدهند، ایران مجبور می‌شود تا در موضع بسیار ضعیف‌تری وارد مذاکره شود و چاره‌ای نخواهد داشت زیرا کیفیت زندگی مردم به‌تدریج پایین خواهد آمد.

استادیار دانشگاه فردوسی در ادامه افزود: از منظر «بازها» که تندروترین جناح در آمریکا هستند، ایران خاورمیانه را کنترل می‌کند. یعنی اگر اتفاقی برای ایران بیفتد، تندروی‌ها در منطقه بیشتر خواهد شد. بنابراین از نظر آن‌ها یک کشور انقلابی دارد وظیفه محافظه‌کاری‌اش را انجام می‌دهد. دلیل دیگری که جنگی را راه نمی‌اندازد، این است که با همین فشارهای اقتصادی می‌تواند کار را تمام کند. یعنی اگر مردم آمریکا دوباره به ترامپ رأی بدهند، ایران مجبور می‌شود تا در موضع بسیار ضعیف‌تری وارد مذاکره شود و چاره‌ای نخواهد داشت زیرا که کیفیت زندگی مردم به‌تدریج پایین خواهد آمد. البته باید به این نکته اشاره کرد که فرو نخواهیم پاشید. بنابراین آمریکا محاسبه می‌کند که بجای اینکه ۵۰۰ میلیارد هزینه جنگ کند، صبر کند تا ایران خودش وارد مذاکره شود و از کارهایش دست بکشد.

آمریکائی‌ها، هزینه دفاع از ایدئولوژی را در ایران بالا می‌برند و ایران برای دفاع از ایدئولوژی خود خیلی باید خرج کند و زمانی که بخواهد این هزینه را انجام دهد، ضعیف شده و در درازمدت ایران توان دفاعی خود را از دست خواهد داد.

یکی از حاضرین پرسید: آیا در طول تاریخ شاهد و نمونه‎‌ای هم وجود دارد؟ نجف‌زاده در پاسخ شوروی را مثال زد و گفت: شوروی، کشوری بود که بمب اتم داشت و دومین قدرت دنیا بود و همچنین کشوری ایدئولوژیک محسوب می‌شد. اما کاری که آمریکائی‌ها می‌کنند این است که هزینه دفاع از ایدئولوژی را در ایران بالا می‌برند. این بدان معنا است که ایران برای دفاع از ایدئولوژی خود خیلی باید خرج کند و زمانی که بخواهد این هزینه را انجام دهد، ضعیف شده و در درازمدت ایران توان دفاعی خود را از دست خواهد داد.

دو روز پیش اعلام شد ذخیره ارزی ایران حدود ۱۱۰ میلیارد دلار است. این بدان معنا است که اگر آمریکا تمام دروازه‌ها را بر روی کشور ببندد، ما می‌توانیم یک سال و نیم طاقت بیاوریم.

نجف زاده همچنین اظهار داشت: همان‌گونه که ایران فضا و منطقه را کنترل می‌کند، آمریکا نیز همین کار را انجام می‌دهد و کشورهایی هستند که بدون اجازه آمریکا آب هم نمی‌خورند. بهترین حالت برای دشمن‌های ما این است که ایران درگیر جنگ شود و عربستان هزینه آن و آمریکا موشکش را بدهد. دو روز پیش اعلام شد ذخیره ارزی ایران حدود ۱۱۰ میلیارد دلار است. این بدان معنا است که اگر آمریکا تمام دروازه‌ها را بر روی کشور ببندد، ما می‌توانیم یک سال و نیم طاقت بیاوریم. اما نکته منفی این است که ما باید یک سال و نیم این شرایط را تحمل کنیم.

وی در ادامه افزود: اگر ترامپ رفتنی شد در آن صورت ما از دموکرات‌ها قول گرفته‌ایم که دوباره به برجام برگردند. اما اگر آقای ترامپ بیاید، آن موقع ما در شرایط جدید وارد مذاکره خواهیم شد. همان چیزی که رهبری گفتند واقعی‌تر است. همان جمله که: «نه جنگ می‌شود و نه مذاکره».

یکی از حاضران: دکتر نقیب زاده در جایی گفته بود که: انقلاب ما از روی شکم‌سیری بوده است و الان مردم ایران هیچ‌گاه انقلاب نمی‌کنند. بنابراین در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که گویا مردم را در خوف و رجا قرار می‌دهند.

یکی از حاضران گفت: دکتر نقیب زاده در جایی گفته بود که: انقلاب ما از روی شکم‌سیری بوده است و الان مردم ایران هیچ‌گاه انقلاب نمی‌کنند. بنابراین در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که گویا مردم را در خوف و رجا قرار می‌دهند.

جرج بوش قبل از آنکه بخواهد به عراق حمله کند، می‌خواست به ایران حمله کند اما کاندولیزا رایس او را از این عمل منصرف کرد. در واقع رایس در یادداشتی که به جا مانده به وی توصیه کرد که: دست از سر ایران بردار. در واقع باید از وی تشکر کنیم.

نجف‌زاده همچنین گفت: عرصه سیاست عرصه لغزنده‌ای است که هر آن احتمال دارد افراد سر بخورند. نکته دیگر این است که عرصه سیاست مانند عرصه شطرنج است. یعنی نیازمند نگاهی سه‌بعدی می‌باشد که باید تمام شرایط و حرکات را در نظر گرفت. باید این نکته را خاطر نشان کنم که آقای جرج بوش قبل از آنکه بخواهد به عراق حمله کند، می‌خواست به ایران حمله کند اما کاندولیزا رایس او را از این عمل منصرف کرد. در واقع رایس در یادداشتی که به جا مانده به وی توصیه کرد که: دست از سر ایران بردار. در واقع باید از وی تشکر کنیم.

افرادی مثل جان بولتن ما را به سمتی می‌برند که ذیل فصل تروریست قرار دهند. قواعد بین‌الملل با چیزی مانند تروریست مماشات ندارد و اگر کشوری را تروریست بداند در نتیجه وارد جنگ شدن با آن نیز آسان خواهد بود. گفتمانی راجع به ایران شکل می‌گیرد بسیار شبیه گفتمان عراق خواهد بود و بدون اینکه اجازه ارزیابی به افکار عمومی داده شود، سریعاً وارد تهاجم می‌شوند.

وی در ادامه بیان کرد: ایران و آمریکا وارد جنگ نخواهند شد مگر ایران ذیل فصل تروریزم قرار بگیرد. به شهادت دوستم که در کانادا حدود ۲۰ سال است درباره مردم آمریکا و کانادا تحقیق می‌کند، برای آن‌ها هیچ‌چیز به اندازه تروریست بودن مهم نیست. آن‌ها نسبت به دزد یا قاچاقچی بودن افراد واکنشی ندارند اما در برابر تروریست بودن، این حق را قائل می‌شوند که با وی بدترین رفتار را انجام دهند. افکار عمومی آمریکا طوری ساخته و پرداخته شده است که به تروریست خیلی بها می‌دهند. در حقیقت ایران می‌تواند حتی سلاح اتمی داشته باشد اما به شرطی که تروریست خوانده نشود. به نظر من ظریف بسیار هوشمندانه گفتمان را انجام می‌دهد. حتی سپاه هم رفتار خارج از قاعده نشان نداد تا ثابت کند که این یک انگ سیاسی است(تروریست خواندن سپاه) که به ما زده شد. افرادی مانند جان بولتن ما را به سمتی می‌برند که ذیل فصل تروریست قرار دهند. قواعد بین‌الملل با چیزی مانند تروریست مماشات ندارد و اگر کشوری را تروریست بداند در نتیجه وارد جنگ شدن با آن نیز آسان خواهد بود. گفتمانی راجع به ایران شکل می‌گیرد بسیار شبیه گفتمان عراق خواهد بود. زمانی به عراق حمله کرد که به آن‌ها اعلام کردند که: شما سلاح شیمیایی دارید. حتی اجازه ارزیابی افکار عمومی را راجع به این مسئله نداد و فوراً وارد تهاجم و حمله به عراق شد.

به نظر من ما از برجام نباید خارج شویم. زیرا برجام آمریکا را روبروی ما قرار داد و بیرون آمدن از آن اروپایی‌ها را مقابل ما قرار می‌دهد. باید گفت که خارج شدن از برجام ما را در وضعیتی بغرنج قرار می‌دهد.

 نجف‌زاده همچنین گفت: به نظر من ما از برجام نباید خارج شویم. زیرا برجام آمریکا را روبروی ما قرار داد و بیرون آمدن از آن اروپایی‌ها را مقابل ما قرار می‌دهد. باید گفت که خارج شدن از برجام ما را در وضعیتی بغرنج قرار می‌دهد.

پراگماتیست‌ترین آدم در ایران آقای خامنه‌ای است. در سال ۶۸ کتابی در آمریکا نوشته شد که در آن آمده است: «دو نفر در ایران شخصیت پراگماتیست دارند، یک نفر رفسنجانی و یک نفر خامنه‌ای». وی پراگماتیستی عمل کرده و نباید لفاظی‌هایش را نگاه کرد. از لحاظ استراتژیک پالیتیکس ایشان دقیق بوده و اقدامی انجام نداده که تندروی از آن دربیاید.

وی همچنین افزود: پراگماتیست‌ترین آدم در ایران آقای خامنه‌ای است. در سال ۶۸ کتابی در آمریکا نوشته شد که در آن آمده است: دو نفر در ایران شخصیت پراگماتیست دارند، یک نفر رفسنجانی و یک نفر خامنه‌ای. وی (رهبری) پراگماتیستی عمل کرده و نباید لفاظی‌هایش را نگاه کرد. از لحاظ استراتژیک، پالیتیکس ایشان دقیق بوده و اقدامی انجام نداده که تندروی از آن دربیاید. ایران می‌تواند با اروپایی‌ها به توافق برسد تا از برجام خارج شود. ما از طرفی شانس آوردیم که ترامپ بر سر کار آمد چون وی آدم فرهیخته و روشنفکری نیست. انگلیسی‌ها به‌شدت از آقای ترامپ فاصله می‌گیرند. آمریکائی‌ها به ایرانی‌ها می‌گویند که با ترامپ مصالحه نکنید.

انتهای پیام/ ۱۰۱۰


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار