» .اسلایدر » حاشیه شهر، کتابخانه ندارد/ سبزوار، فاقد کتابخانه استاندارد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ - ۱۳:۱۲

 کد خبر: 8726

رئیس کتابخانه‌های عمومی سبزوار

حاشیه شهر، کتابخانه ندارد/ سبزوار، فاقد کتابخانه استاندارد

گروه شهرستان ـ معصومه فلاحی با تأکید بر اینکه اکثر کتابخانه‌های عمومی سبزوار توسط خیرین از ساختمان‌های مسکونی در مرکز شهر واگذار شده است، گفت: به همین دلیل، هیچ‌گونه کتابخانه استانداردی در این شهرستان نداریم و تمام حاشیه‌های شهر فاقد کتابخانه هستند.

حاشیه شهر، کتابخانه ندارد/ سبزوار، فاقد کتابخانه استاندارد

معصومه فلاحی، رئیس کتابخانه‌های عمومی سبزوار در گفت‌وگو با آتی نیوز با بیان اینکه شهرستان سبزوار دارای ۹ کتابخانه نهادی و ۷ کتابخانه مشارکتی است، گفت: از نظر تعداد، با خیلی از شهرستان‌های مجاور نظیر تربت‌حیدریه، کاشمر و اکثر شهرهای بزرگ برابری داریم، ولی مهم‌ترین مشکل نبود کتابخانه استاندارد در این شهرستان است.

وی با بیان اینکه از نظر منابع کتابی، دارای ۲۷۰ هزار جلد کتاب و ۲۰ هزار عضو در کتابخانه‌ها هستیم، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه اکثر کتابخانه‌ها توسط خیرین ساخته شده و از بناهای مسکونی استفاده شده است، مشکل اصلی کتابخانه‌های سبزوار استاندارد نبودن ساختمان‌ها و بنای آن‌ها است.

رئیس کتابخانه‌های عمومی سبزوار با اشاره به اینکه به دلیل نبود جا و مکان کافی در کتابخانه‌ها برای استفاده بانوان و آقایان به‌صورت همزمان و همچنین عدم وجود بخش ویژه کودکان، کتابخانه‌ها در ایام هفته به‌صورت شیفتی و زوج و فرد در اختیار علاقه‌مندان برای مطالعه و استفاده کتاب قرار گرفته‌اند.

فلاحی ضمن تقدیر و تشکر از تمام خیرین با تأکید بر اینکه اکثر کتابخانه‌ها به‌صورت منزل و یا کاربری غیر از کتابخانه داشتند و در اختیار نهاد کتابخانه‌ها قرار گرفته است، تصریح کرد: به‌عنوان مثال یکی از کتابخانه‌ها بخشی از غسال‌خانه بوده که با تغییر کاربری به کتابخانه تبدیل شده است.

فلاحی یکی دیگر از مشکلات کتابخانه‌های شهرستان سبزوار را قرار گرفتن در مرکز شهر و نبود کتابخانه در حاشیه شهر از جمله مسیر بولوار ۴۰ متری اول و چهل متری دوم شرق سبزوار، منطقه صالح‌آباد جنوب و کلاته سیفر بیان کرد و افزود: به‌عنوان نمونه، شهرک توحید این شهرستان نیز که جمعیتی بالغ بر ۳۰ هزار نفر دارد، محروم از داشتن کتابخانه است. در روستاهای پر جمعیت شهرستان نیز که برخی از آن‌ها دارای جمعیت سه تا ۴ هزار نفری هستند فاقد کتابخانه هستیم و اتوبوس سیار نیز نداریم که به آن‌ها کمک کنیم.

رئیس کتابخانه‌های عمومی سبزوار با تأکید بر اینکه در مناطق حاشیه‌ای به دلیل معضلات و آسیب‌های اجتماعی که وجود دارد باید نهادهای فرهنگی بیشتر فعال باشند و کتابخانه وجود داشته باشد، اظهار کرد: برای رفع این کمبود‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، سعی کرده‌ایم با همکاری آموزش و پرورش، کتابخانه مدارس را در این مناطق تقویت کنیم و با اهدای کتاب به این مدارس برای رشد و توسعه علمی دانش‌آموزان و علاقه‌مندان به کتاب کمک کنیم.

فلاحی با اشاره به اینکه اگر از محل نیم درصدی که مطابق قانون باید شهرداری پرداخت کند، درست و به‌موقع پرداخت کنند بسیاری از مشکلات کتابخانه‌های شهرستان حل خواهد شد، تصریح کرد: به دلیل نبود اتوبوس سیار برای کتابخانه‌ها، عملاً بسیاری از روستاهای شهرستان با جمعیت بسیار زیاد از داشتن کتاب و کتاب‌خانه محروم هستند، در حالی که کاشمر و مشهد دارای اتوبوس سیار کتاب‌خوانی هستند.

وی در ادامه گفت: اگر خیرین، اتوبوس تهیه کنند و یا از محل بودجه فرمانداری‌ها در اختیار نهاد کتابخانه‌های شهرستان قرار بدهند، از طرف نهاد تجهیز شده و کتابدار ویژه برای خدمت‌رسانی استخدام خواهد شد.

فلاحی ابراز کرد: در سال گذشته، خیرین شهرستان یک میلیارد ریال به نهاد کتابخانه‌های عمومی سبزوار کمک کردند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی سبزوار با اشاره به اینکه سه کتابخانه خیرساز در دست ساخت داریم که جزئیات آن بعداً بیان خواهد شد، با گلایه از عدم واگذاری کتابخانه ناوی از طرف شهرداری گفت: علی‌رغم تمام وعده‌های داده شده تاکنون واگذاری این کتاب‌خانه که قرار بود سال گذشته به نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی انجام شود، صورت نگرفته است.

وی در رابطه با همکاری با اداره اوقاف و بهره‌مندی از فضای بقاع متبرکه برای ساخت کتابخانه گفت: در سال ۸۸ تفاهم‌نامه‌ای بین اداره کل اوقاف و امور خیریه و نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی استان منعقد شد که اگر بقاع متبرکه فضایی به‌اندازه ۱۰۰ متر مربع را در اختیار این نهاد قرار بدهند این کتابخانه‌ها، از طرف نهاد احداث و تجهیز خواهند شد که در همان سال‌ها کتابخانه امامزاده حسن کوشک(ع) و کتابخانه‌ امامزاده شعیب(ع) با کمک خیرین در سبزوار احداث و تجهیز شدند.

فلاحی در رابطه با ساخت کتابخانه مرکزی این شهرستان، با گلایه از سنگ‌اندازی برخی از مسئولان و تأمین نکردن زمین این کتابخانه که یک نیاز مهم و آبرویی برای دارالمؤمنین سبزوار است، بیان کرد: این کتابخانه مطابق استانداردها به‌زودی ساختش آغاز می‌شود و اولین کتابخانه استانداردی است که در این شهرستان ساخته خواهد شد.

در همین رابطه علی‌اصغر استیری, رئیس اداره راه و شهرسازی سبزوار با بیان اینکه جانمایی این کتابخانه با تأیید مسئولان استانی و کشوری به اتمام رسیده است، گفت: مطابق آیین‌نامه‌های این اداره برای ساخت اماکن دولتی و عمومی، ۹۰ درصد کار انجام شده است و در حال حاضر، این پروژه در درست مشاور است و مراحل اولیه را برای ساخت طی می‌کند.

وی با بیان اینکه این کتابخانه در زمین به مساحت حدود ۴ هزار متر مربع و زیربنای دو هزار متر مربع ساخته خواهد شد، افزود: ردیف اعتباری بودجه در سال ۹۸ دیده شده و با تخصیص اعتبار، کار عملیات اجرایی ساخت آن آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/


برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار