» .برگزیده » عدم رابطه مستقیم بین «FATF» و تحریم‌ها/ از این نهاد برای دفاع از ایران استفاده کنیم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ - ۱۶:۰۴

 کد خبر: 8707

یک حقوقدان مطرح کرد:

عدم رابطه مستقیم بین «FATF» و تحریم‌ها/ از این نهاد برای دفاع از ایران استفاده کنیم

گروه سیاست ـ سیاهپوش با بیان اینکه هیچ رابطه مستقیمی بین توصیه‌های «FATF» و لغو تحریم‌ها و ممنوعیت وضع تحریم‌های یک‌جانبه در حقوق بین‌الملل وجود ندارد، گفت: می‌توانیم از FATF برای دفاع از کشورمان و شناسایی تروریست‌ها استفاده کنیم.

عدم رابطه مستقیم بین «FATF» و تحریم‌ها/ از این نهاد برای دفاع از ایران استفاده کنیم

به گزارش آتی نیوز، نشست جنبه‌های حقوقی تحریم‌های آمریکا و «FATF» چهارشنبه، ۱۱ اردیبهشت‌ماه در سالن دکتر رزمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

محسن عبداللهی، دانشیار حقوق بین‌الملل و مدیر گروه محیط‌زیست دانشگاه شهید بهشتی در این نشست با بیان اینکه ایران کشور ثروتمندی است، گفت: در تعامل با بانک‌های خارجی، با هزینه بسیار زیاد تحریم را دور می‌زنیم که اینهمه هزینه، برای یک اقتصاد سالم لازم نیست. شرایط فعلی به‌گونه‌ای است که، تراکنشی که با یک دلار می‌شود، انجام داد، با ۵ دلار انجام می‌شود.

وی، خنثی شدن حمله آمریکا به ایران به بهانه ۱۱ سپتامبر را زیرکی دولت خاتمی عنوان کرد و افزود: اواخر دولت آقای خاتمی تقریباً قطعی بود آمریکایی‌ها بعد از افغانستان به ایران حمله می‌کنند ولی وقتی ایران پیمان‌ همکاری بست که فعلاً فعالیت هسته‌ای را تعطیل می‌کنیم، بهانه لازم برای حمله به ایران گرفته شد.

عبداللهی با بیان اینکه یک دولت عاقل باید از جنگ بپرهیزد، ادامه داد: ما در ماهیتی نیستیم که قدرت و سلاحمان برابر باشد، البته می‌توانیم دفاع کنیم و حتماً دفاع خواهیم کرد.

وی، عدم پذیرش توصیه‌های «FATF» را مانعی برای برخی تعاملات با شرکت‌های خارجی دانست و بیان کرد: بانک‌ها و شرکت‌هایی هستند که مایلند صرف‌نظر از تهدید آمریکا، با ما کار کنند ولی شرطشان این است که شما با تضمینات «FATF» و استانداردهای جهانی سازگار باشید.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آمریکا نمی‌آید پیش‌قدم جنگ علیه ایران شود، ابراز کرد: آمریکا به‌قدری این سیاست را ادامه می‌دهد که امتیازات یک جنگ را بدون جنگ به دست بیاورد.

وی با اشاره به اینکه تمامی تحریم‌هایی که الان هست ۱۰ سال پیش هم بود اما سفت و سخت اجرا نمی‌کردند، اظهار کرد: وقتی احتمال دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت سلاح اتمی به فناوری ساخت مطرح شد، تمام سیستم را بسیج کردند که سخت‌گیرانه اجرا کنند

این دانشیار حقوق بین‌الملل با اشاره به تبعاتی که صحبت‌های رئیس جمهور یک کشور در عرصه بین‌المللی دارد، گفت: به عنوان نمونه، اعتراضات رئیس جمهور ایران در خطبه‌های نماز جمعه در خصوص رأی سکوهای نفتی را ویدئوپروژکتور کرده بودند و می‌گفتد که رئیس‌جمهور خودتان گفته بین ما و شما دریای خون می‌گذرد که این امر، ناشی از هیجانات مذهبی است. این خوب است ولی نباید چنین جاهایی گفته شود زیرا این‌ها رصد می‌شود و ممکن است برای ما خطراتی به وجود بیاورد. امیدوارم کسانی که باید بشنوند، بشنوند.

همچنین علی‌اکبر سیاه‌پوش، حقوقدان دانشگاه شهید بهشتی، FATF را نهاد تخصصی مشورتی دانست که محصول کارش توصیه‌نامه است و بیان کرد: توصیه معرفی‌شده از سوی این نهاد، الزام حقوقی برای دولت‌ها نمی‌آورد اما نمی‌توان گفت هیچ اثر حقوقی هم ندارد.

وی با بیان اینکه می‌توانیم از FATF برای دفاع از کشورمان استفاده کنیم، گفت: وقتی وزیر اطلاعات گزارش می‌دهد در سال گذشته ۴۰-۵۰ عملیات تروریستی کنترل و خنثی شد، می‌توانیم از تضمینات حقوقی بین‌المللی FATF از جمله تراکنش‌های بانکی برای شناسایی تروریست‌ها استفاده کنیم.

سیاه‌پوش در ادامه افزود: در صورت حضور در FATF می‌توانیم از مکانیسم‌های حقوقی به نفع خودمان استفاده کرده و متحدانی پیدا کنیم، موضع سیاسی خود را چه در نهاد سیاسی مثل سازمان ملل و چه نهاد تخصصی مثل «FATF» بیان کرده و از آن دفاع کنیم، اما اگر غائب باشیم هرچه آن‌ها تصمیم بگیرند در رویارویی تک‌به‌تک به ما تحمیل خواهند کرد و ما مجبور به پیروی از آن‌ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه هیچ رابطه مستقیمی بین توصیه‌های «FATF» و لغو تحریم‌ها و ممنوعیت وضع تحریم‌های یک‌جانبه در حقوق بین‌الملل وجود ندارد، ادامه داد: اینکه می‌گویند «اگرFATF را پذیرفتیم، همه‌چیز گل‌وبلبل می‌شود»، از واقعیت دور است.

این حقوقدان با بیان اینکه اگر ساختارهای نظامی‌ سپاه را از ساختار اقتصادی دور کنیم، قطعاً آثار خیلی مثبت‌تری برای ما خواهد داشت، افزود: باید بپذیریم چنین ساختاری، منافع مالی خیلی زیادی برای نهادهای نظامی داشته است و جدا کردن آن منافع مالی حتماً نیازمند این است که تأمین مالی جایگزینی برایش در نظر گرفته شود.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار