» .اسلایدر » دانشگاه آزاد در فضای حاشیه‌ای قرار گرفته است/ اجازه انتقاد نداریم

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ - ۱۷:۲۱

 کد خبر: 8688

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران:

دانشگاه آزاد در فضای حاشیه‌ای قرار گرفته است/ اجازه انتقاد نداریم

گروه سیاست ـ ابراهیم متقی با بیان اینکه اگر یک انتقاد سیاسی داشته باشیم، در فضای بسته قرار می‌گیریم، گفت: این چه پارادوکسی است که دانشگاهی که اولین پایه‌های سیاست در آن قرار گرفت، در فضای حاشیه‌ای قرار گرفته و حقوق اساتید آن نادیده گرفته می‌شود.

دانشگاه آزاد در فضای حاشیه‌ای قرار گرفته است/ اجازه انتقاد نداریم

به گزارش آتی‌نیوز، مراسم نکوداشت محسن مدیرشانه‌چی، ۱۴ اردیبهشت‌ماه در آمفی‌تئاتر دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد.

در این مراسم، علی‌اکبر امینی، استاد علوم سیاسی، دانشگاه را محلی برای جستجوی حقیقت دانست نه جایگاهی برای تشکیل احزاب سیاسی، در خصوص مدیرشانه‌چی گفت: می‌توان به حضرت استاد شانه‌چی در زمینه حقیقت‌پژوهی، استدلال رأی و پایبندی به اسلام امتیاز خوبی داد.

همچنین مجتبی مقصودی، مؤسس و رئیس انجمن علمی علوم سیاسی ایران با بیان اینکه مدیرشانه‌چی نخواست اپوزیسیون باشد و در عین حال تلاش کرد دولتی هم نباشد، اظهار کرد: وی سعی کرد معلمی باشد که انتقادات را در جهت پیشرفت کشور بیان کند.

وی با اشاره به اینکه انجمن سیاسی ایران به وسعت ایران اساتید دارد، ادامه داد: یکی از این اساتید جناب شانه‌چی بودند که در تشکیل شعبه خراسان انجمن نقش فعالی داشتند.

در ادامه ابراهیم متقی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران با نقد زود بازنشسته شدن اساتید در دانشگاه‌های کشور، بیان کرد: به چه دلیل در کشور و در دانشگاه ما، تا یک استاد به رشد می‌رسد، باید زود بازنشسته شود. اگر دکتر شانه‌چی در دانشگاه تهران بود همه اساتید ایشان را روی چشمان خود می‌گذاشتند.

متقی، نقش مدیرشانه‌چی را در شکل‌گیری افکار انقلاب مهم عنوان کرد و گفت: قدر ایشان را ندانستند؛ بدون تعارف می‌گویم من در دوران قبل از انقلاب در تهران شاهد این بودم که یزدی‌ها هوای هم را داشتند، شمالی‌ها هوای هم را داشتند، ترک‌ها خیلی هوای هم را داشتند اما مشهدی‌ها هوای هم را نداشتند. برای من سؤال بود که چرا ما متفاوت هستیم؟

وی با بیان اینکه این مملکت، مملکتی است که اگر یک انتقاد سیاسی داشته باشیم، در فضای بسته قرار می‌گیریم پس چرا انتظار داریم دکتر شانه‌چی بیشتر کار کند، اظهار کرد: این چه پارادوکسی است که دانشگاهی که اولین پایه‌های سیاست در آن قرار گرفت، در فضای حاشیه‌ای قرار می‌گیرد و حقوق اساتید آن نادیده گرفته می‌شود.

همچنین سیدمحمدعلی تقوی، دانشیار علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: مرزبندی‌های سیاسی در انجمن علوم سیاسی ایران جایگاهی ندارد و همه ما عضو یک بدنه هستیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های استاد مدیر شانه‌چی، اظهار کرد: تلاش‌های بسیار ایشان در تشکیل انجمن و کمیته‌های انجمن همچنین تلاش ایشان در نشریه خاور پژوهشی سیاسی بر کسی پوشیده نیست.

سعید گازرانی، استاد دانشگاه نیز در ادامه با اشاره به زبانزد بودن مدیرشانه‌چی در اخلاق فردی و اجتماعی، در خصوص اخلاق سیاسی صحبت کرد.

وی در این خصوص ابتدا به نظریه هانا آرنت، فیلسوف سیاسی قرن ۲۰ اشاره کرد و گفت: آرنت معتقد است که در نظام‌های دیکتاتوری به ویژه دیکتاتوری توتالیتر، سر نخ امور به یک نفر ختم می‌شود. در نتیجه مشکلات را به آن یک نفر منتسب می‌کنند و دیگران به عنوان مهره‌های بی‌اختیاری تلقی می‌شوند. در چنین نظامی هر کسی که در حوزه عمومی مشارکت داشته باشد، صرف نظر از حضور در حزب یا تشکیلات، به نحوی در کل اعمال آن رژیم دیکتاتوری سهیم است؛ و من آنطور که در این ۲۰ سال از دکتر شانه‌چی دیدم، ایشان همراه چنین جریان شبه منطق بازاری، بار خود را بستن یا همرنگ جماعت شدن، نبوده است.

گازرانی با بیان اینکه مدیرشانه چی با پست و مقام شروع کرد و با معلمی ساده بازنشسته شد، اظهار کرد: وی در پی پست و مقامی نبود و خیلی وارد بازی اصلاح‌طلبی و اصولگرایی نشد.

محسن مدیرشانه‌چی، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد مشهد با بی‌تأثیر خواندن کاری که تا الان انجام داده است، ابراز کرد: اگر من کارگر، کشاورز یا صنعت‌گر بودم، شاید تأثیر بیشتری برای جامعه داشتم تا این کارنامه‌ای که در این جلسه درباره من مطرح شد. کاش خواننده بودم و جای خوانندگانی چون چاووشی می‌خواندم. آنگونه بودم، حتماً تأثیر بیشتری داشتم.

مدیرشانه‌چی در ادامه با انتقاد از آموزش‌های دانشگاهی اظهار کرد: درس‌هایی که در کلاس‌های خود می‌گوییم، دانشجویان فقط آن را حفظ می‌کنند و ما نتوانستیم هیچ‌کدام از این مفاهیم را در جامعه بفهمانیم. در بحث قدرت که از نخستین مقوله‌های علم سیاست است، ما هنوز نتوانسته‌ایم در جامعه آن را مطرح کنیم و به آن بپردازیم.

وی بیان کرد: باید مفاهیم دموکراسی اعم از سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را بفهمیم و در جامعه به کار ببریم. احزاب سیاسی، ضرورتی است که هر کس در جامعه باید آن را تشکیل دهد و هر فرد بتواند به حزب خود وارد شود.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار