» .اسلایدر » نیاز تاریخ شفاهی انقلاب به گفتمان‌سازی علمی ـ پژوهشی/ جای جلاد و شهید عوض نشود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ - ۱۵:۵۳

 کد خبر: 8649

مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری خانه تاریخ مشهد:

نیاز تاریخ شفاهی انقلاب به گفتمان‌سازی علمی ـ پژوهشی/ جای جلاد و شهید عوض نشود

گروه سیاست ـ آصفی یزدی با بیان اینکه باید گفتمان‌سازی علمی ـ پژوهشی تاریخ شفاهی انقلاب را انجام دهیم، گفت: ما باید با نگاه آینده‌پژوهی، منابع علمی که مرجع باشند را برای آیندگان تولید کنیم تا به گفته رهبری، جای جلاد و شهید عوض نشود.

نیاز تاریخ شفاهی انقلاب به گفتمان‌سازی علمی ـ پژوهشی/ جای جلاد و شهید عوض نشود

به گزارش آتی‌نیوز، نشست علمی تاریخی «تاریخ شفاهی ترور در ایران»،  یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه در این بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

در ابتدا دکتر سیدمحمدجواد هاشمی‌نژاد، دبیر کل بنیاد هابیلیان با اشاره به تأثیرگذاری گروهک نفاق در جامعه، گفت: تبحر این گروه در طرح دیدگاه‌ها و فریبکاری بسیار هوشمندانه آن‌ها باعث شد تا بتوانند به غیر از قشر نوجوان برخی از مسئولین نظام از جمله آیت‌الله منتظری که قائم مقام امام بودن را با خود همراه کنند تا در برابر نظام قرار بگیرند.

وی بیان کرد: جریان نفاق بعد از حضور آمریکا در عراق کارکرد خود را تغییر داد و رهبرشان مخفی شد و اینکه میگویند کشته شده، کاملاً دروغ است. این سرکرده با پیشینه‌ای که در ایران داشته، امروز مطابق با نقشی که قرار است در عراق ایفا کند، مخفی می‌شود و یک زن را رهبر قرار می‌دهند.

هاشمی‌نژاد با بیان اینکه نقش گروهک نفاق در دهه ۶۰ در حال فراموش شدن است، اظهار کرد: روشن نکردن این موضوعات برای کسانی که آن دوران را ندیدند، دامن زدن به اهداف آن‌هاست.

سپس دکتر ابوالفضل حسن‌آبادی، مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی گفت: در قالب چاپ کتاب برای تاریخ شفاهی دچار تاریخ شفاهی‌زدگی شده‌ایم چون کتاب در این زمینه زیاد است ولی در حوزه تهیه فیلم، صوت و تصویر کمتر کار کرده‌ایم.

حسن‌آبادی با بیان اینکه وقتی بحث ترور، موضوعی تاریخی تلقی شود از همه ابعاد می‌توان به آن پرداخت، اظهار کرد: تاکنون ترور موضوعی تبلیغی بوده و خوب به آن پرداخته نشده است؛ البته بودجه خوبی هم برای این توجه، به آن اختصاص نیافته است.

سپس دکتر محمد آصفی یزدی، مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری خانه تاریخ مشهد با اشاره به ایجاد رشته دانشگاهی مشهدشناسی و تربیت مربی و لیدر گردشگری تاریخ مشهد توسط این موسسه، ابراز کرد: این پیشنهاد ارائه شده و به‌زودی اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما باید گفتمان سازی علمی ـ پژوهشی تاریخ شفاهی انقلاب را انجام دهیم، ابراز کرد: تاریخ شفاهی باید تبدیل به یک رویکرد فوق تخصصی شود. یعنی همه متریال‌های مورد نیاز در این نوع تاریخ‌نگاری دیده و استفاده شود تا جای جلاد و شهید عوض نشود.

آصفی یزدی در ادامه بیان کرد: متأسفانه در مقطعی، شاهد بی‌توجهی مسئولین و دانشگاهیان نسبت به این موضوع بودیم و امروز بعد از ۴۰ سال رهبری، موضوع تقی‌زاده‌ها را مطرح می‌کنند.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار