» .اسلایدر » سبزوار | گلایه هنرمند خوشنویس از بی‌توجهی مسئولین به هنر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ - ۱۰:۵۶

 کد خبر: 8639

در حاشیه برگزاری نمایشگاه «این شرح بی نهایت» عنوان شد؛

سبزوار | گلایه هنرمند خوشنویس از بی‌توجهی مسئولین به هنر

گروه شهرستان ـ عبدالکریم شم‌آبادی که تاکنون آثارش در آنکارا ترکیه و بسیاری از شهرهای ایران به نمایش درآمده، از برخی مسئولان سبزواری گلایه کرد و گفت: مسئولین برای هنر خوشنویسی ارزش چندانی قائل نیستند و در افتتاحیه این نمایشگاه که با نام «این شرح بی نهایت» است، به جز رئیس اداره ارشاد و رئیس انجمن خوشنویسان سبزوار مسئول دیگری حضور نداشت.

سبزوار | گلایه هنرمند خوشنویس از بی‌توجهی مسئولین به هنر

عبدالکریم شم‌آبادی، معلم و خوشنویس سبزواری در محل برگزاری دومین نمایشگاه خوشنویسی آثارش در مرکز آفرینش‌های فرهنگی اجتماعی نگارستان آفرین سبزوار با آتی نیوز به گفتگو نشست.

وی با بیان حسن برگزاری نمایشگاه در شهرستان گفت: در این نمایشگاه‌ها مردم اشکالات کار را می‌بینند و با نقد و بررسی آثار باعث پیشرفت هنرمند می‌شوند.

شم‌آبادی با اشاره به اینکه هنری که مردم نبینند و من در کنج خانه به آن مشغول باشم، فایده و اثری ندارد، افزود: برای یک هنرمند مهم است که آثارش در دید مردم قرار بگیرد، نظر و انعکاس مخاطبان را بشنود و در کنارش افرادی با دیدن این آثار به هنر خوشنویسی علاقه مند ‌شوند.

این معلم ادبیات با تاکید بر اینکه یکی دیگر از مزایای برگزاری نمایشگاه، آشنا شدن هنرمند با همشهریان، دوستان و افرادی است که شناختی از او و آثارش ندارند، است که باعث شهرت او و یا عاملی برای جذب شاگرد و فروش آثار می‌شوند.

این استاد خوشنویسی با تاکید بر اینکه از زمان افتتاح نمایشگاه استقبال خوبی شده است، اظهار کرد: بازدیدکنندگان آثار شامل همه اقشار جامعه از کارگر، دکتر، مهندس، دانشجو و کاسب هستند.

شم‌آبادی با اشاره به اشکالاتی که در نمایشگاه قبلی آثارش از جمله در مفردات، نوع برخی نوشتن ها و یا فضای نمایشگاه داشتند، اضافه کرد: در این نمایشگاه سعی شده اشکالات قبلی برطرف شود.

عضو انجمن خوشنویسان سبزوار با تقاضا از رسانه‌ها برای معرفی آثار هنرمندان گفت: تا زمانی که مردم سازی را ندیدند و صدایش را نشنیده‌اند، چه توقعی وجود دارد درباره آن قضاوت کنند. برای معرفی هر هنری نظیر موسیقی، آواز، هنر تجسمی و غیره نیاز به فرهنگ سازی در جامعه داریم و با معرفی و تشویق هنرمندان استعداها کشف می‌شود.

وی افزود: آموزش و پرورش می تواند نقش اصلی در آموزش خوشنویسی داشته باشد، ولی به دلیل اینکه در مدارس آموزش خوشنویسی اجباری است و در چارچوب کتاب باید نوشته شود، چندان استقبالی از طرف دانش‌آموزان صورت نمی گیرد و به آن بها نمی‌دهند.

این معلم سبزواری اضافه کرد: معمولا دانش‌آموزان با حضور در کلاس‌های خصوصی به دلیل عشق و علاقه‌ای که به هنر دارند پیشرفت بهتری دارند.

این استاد ممتاز در خوشنویسی که از اوایل دهه ۷۰ با شرکت در کلاس‌های آموزش خوشنویسی در مشهد و نیشابور یادگیری در این رشته را آغاز کرده با اظهار اینکه تاکنون جوائز زیادی کسب کرده، بیان کرد: در مسابقات خوشنویسی فرهنگیان در کشور مقام اول، در جشنواره پروانه امید تهران، مقام دوم و در پویش مهر ریاست جمهوری نیز مقام دوم را کسب کرده‌ام.

وی که تاکنون آثارش در آنکارا ترکیه و بسیاری از شهرهای ایران به نمایش درآمده، از برخی مسئولان سبزواری گلایه کرد و گفت: مسئولین برای هنر خوشنویسی ارزش چندانی قائل نیستند و در افتتاحیه این نمایشگاه که با نام «این شرح بی نهایت» است، به جز رئیس اداره ارشاد و رئیس انجمن خوشنویسان سبزوار مسئول دیگری حضور نداشت.

وی با تاکید بر اینکه هنرمند با عشق به دنبال هنر می‌رود و مادیات در آن نقش چندانی ندارند، با اشاره به اینکه تذهیب آثارش توسط همسرش انجام شده، گفت: بیشتر اشعار آثار انتخابی در این نمایشگاه که به صورت خط شکسته نستعلیق نوشته شده است از دیوان حافظ، اشعار سعدی، مولانا و برخی از اشعار شاعران معاصر انتخاب شده است.

انتهای پیام/ ملکی


برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار