» .اسلایدر » مستند «تهران ـ دمشق»؛ از اغتشاش دراویش ایران تا چگونگی آغاز درگیری‌‌ها در سوریه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ - ۱۴:۱۵

 کد خبر: 8610

مستند «تهران ـ دمشق»؛ از اغتشاش دراویش ایران تا چگونگی آغاز درگیری‌‌ها در سوریه

گروه فرهنگ و هنر ـ مستند «تهران، دمشق»، به بیان چگونگی آغاز درگیری‌ها در هفت سال پیش در سوریه پرداخته و در ادامه نگاهی به اعتراضات در ایران از جمله دی‌ماه ۹۶ و اغتشاش دراویش در اعتراض به دستگیری یکی از اعضای خود و... داشته است.

مستند «تهران ـ دمشق»؛ از اغتشاش دراویش ایران تا چگونگی آغاز درگیری‌‌ها در سوریه

به گزارش آتی نیوز، مستند «تهران، دمشق» با محوریت موضوعات اجتماعی بحران و جنگ در سوریه و شباهت آشوب‌های دی‌ماه ۹۶ ایران و رخدادهای سوریه، جمعه ۱۳ اردیبهشت‌ماه، ساعت ۱۰صبح در سالن ۱ پردیس سینمایی هویزه اکران شد.

این مستند با استقبال مردم همراه بود و تقریباً تمام صندلی‌های سالن پر شده بود؛ مستند «تهران ـ دمشق» به کارگردانی محمدعلی صدری‌نیا و تهیه‌کنندگی مرکز مستند صور ساخته شده است.

محمدعلی صدری نیا پیش از این با طنز سیاسی «دکتر سلام» و مستند «قائم مقام» توانسته بود جایگاه خود را به‌عنوان یک مستندساز تثبیت کند. هر چند هر دو کار وی واکنش‌های فراوان مثبتی و منفی را با خود به همراه داشته است.

مجری این برنامه، مستند «تهران دمشق» را یک اثر موفق سیاسی ـ امنیتی دانست و گفت: برای تولید این مستند همکاری بسیاری بین بچه‌های حزب‌اللهی صورت گرفت.

این مستند ریشه‌های اجتماعی اعتراضات گروهی از مردم تا شکل‌گیری بحران در سوریه را جست‌وجو می‌کند و تلاش دارد تصویری از وضعیت مردم شهرهای مختلف سوریه را پس از گذشت هفت سال از جنگ ارائه کند. روایت این مستند در فضای اجتماعی ایران و سوریه در رفت‌وآمد است و به برخی اتفاقات داخلی کشورمان نیز می‌‌پردازد.

در ابتدای مستند «تهران دمشق» سخنرانی‌های مقام معظم رهبری در خصوص اتهام زنی‌های حکمای بحرینی نسبت به ملت ایران درباره اتفاقات اخیر بحرین پخش شد. همچنین در این مستند به اغتشاشات برخی از دراویش در اعتراض به دستگیری یکی از اعضای خود در سال ۹۶ و رشادت‌های نیروی انتظامی ـ امنیتی بدون سلاح گرم در این درگیری‌ها اشاره می‌کند. در ادامه به بررسی ریشه‌های اجتماعی شکل‌گیری اعتراضات و جنگ هفت ساله سوریه و همچنین عواقب و اثرات پس از جنگ در این کشور پرداخته شد.

در این مستند یکی از مردم سوریه در مصاحبه‌ای که با وی صورت گرفته است، بیان کرد: «عده‌ای از مسلمانان سوری مقاومت می‌کردند و عده‌ای نیز با تکفیری‌ها یکی می‌شدند و آن‌ها را همراهی می‌کردند. همه‌چیز از ۷ سال پیش شروع شد. از زمان شعارنویسی دانش آموزان یک دبیرستان در شهر درعا بر ضد بشار اسد و از آن پس اعتراضات و درگیری‌ها و جناحی عمل کردن مردم آغاز شد.

همچنین در بخش دیگر این مستند به اعتراضات مردم اصفهان نسبت به آب زاینده‌رود نیز اشاره شده است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۲


برچسب ها :
ارسال دیدگاه