» .اسلایدر » ۳۰ درصد اجارات موقوفات آستان قدس رضوی در مشهد منقضی شده است

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۱۷:۲۳

 کد خبر: 8506

معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی:

۳۰ درصد اجارات موقوفات آستان قدس رضوی در مشهد منقضی شده است

گروه جامعه ـ حقیقی با بیان اینکه در مشهد ۳۲۰ هزار مستاجر داریم، اظهار کرد: مردم باید نسبت به تجدید اسناد اجاره اقدام کنند تا بحث عینیت اجاره صحیح‌تر انجام شود چرا که ۳۰ درصد اجارات سطح شهر منقضی شده است.

۳۰ درصد اجارات موقوفات آستان قدس رضوی در مشهد منقضی شده است

به گزارش آتی نیوز، مرتضی حقیقی، معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی، ۱۰ اردیبهشت‌ماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه بیش از ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور، موقوفه آستان قدس رضوی است، اظهار کرد: ۴۳ درصد از اراضی مشهد، موقوفه آستان قدس رضوی است که در راستای کاربری‌های شهری از جمله مسکونی، تجاری، اداری، فرهنگی، بهداشتی، معابر و سایر کاربری‌های خدماتی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی، وظیفه اصلی آستان قدس را حفظ و نگهداری از املاک وقفی عنوان کرد و افزود: ما سه دسته‌بندی در رابطه با وقف داریم؛ زمین‌های شهری، بافت روستایی و زمین‌هایی با پتانسیل ویژه که باید در رابطه با آن‌ها توجه ویژه‌ای شود. یکی از وظایف اداره املاک و اراضی، حفظ و حراست از امانات در دست این ارگان در حوزه املاک و اراضی وقفی است به همین منظور و برای صیانت از املاک موقوفه، سنددار کردن و طرح دار کردن زمین‌ها را مهم‌ترین اولویت‌های آستان قدس در جهت حفظ و نگهداری اراضی قرار داده‌ایم.

معاون املاک و امور اراضی آستان قدس رضوی، مهم‌ترین وظیفه آستان قدس رضوی را پذیرایی شایسته از زائرانی که از اقصی نقاط عالم به‌منظور عرض ارادت به ساحت قدسی علی بن موسی‌الرضا(ع)و بهره‌مندی از انوار معنوی این مضجع نورانی به مشهد مقدس مشرف می‌شوند، عنوان کرد و افزود: بر این اساس، اصل زائرمحوری نیز به‌عنوان راهبرد اصلی فعالیت‌های آستان قدس رضوی در دستور کار قرار گرفت و ذیل این راهبرد، سیاست اجرایی خدمت‌رسانی به زائران (از مبدأ تا مبدأ) و فراهم آوردن زمینه تشرف همه ارادتمندان حضرت رضا(ع) با سطوح تمکن مالی گوناگون در دستور کار قرار گرفت.

حقیقی همچنین به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: آستان قدس رضوی با بهره‌گیری از اراضی خود به ایجاد اشتغال پرداخته تا گامی در جهت رونق تولید بردارد که بر همین اساس اقدام به ایجاد کارگاه‌های صنعتی، شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالیت‌های کشاورزی و…. کرده است. در حوزه اراضی روستایی نیز بحث تقویت توانمندی روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستائیان در دستور کار قرار گرفته است که در همین راستا، سال گذشته بحث لایروبی قنات‌ها در گناباد انجام شد.

معاون املاک و امور اراضی آستان قدس رضوی بیان کرد: در حوزه روستایی اقداماتی نظیر لایروبی قنوات وقفی، کمک به زیرساخت فرهنگی، اجرای طرح‌های آموزشی و نظایر این موارد جهت تقویت و توانمندی روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان انجام می‌شود، در روستاهای وقفی بیشترین موقوفات انجام می‌شود تا بتوان از شرایط مطلوب آن بهره‌مند شد. تفاهم‌نامه‌هایی نیز با استانداری خراسان رضوی و مدیریت شهری شهرداری مشهد منعقد شده که در ایجاد اشتغال و رونق به تولید در کارگاه‌های صنعتی، مشاغل مکمل شهری، حوزه روستایی و نظایر این موارد کمک می‌کند. تفاهم‌نامه‌ای نیز با بنیاد مسکن در ارتباط با طرح‌دار شدن پروژه هادی منعقد شده است که در ارتباط با اراضی شهری، مهم‌ترین اقدامات ما تاکنون حفظ حرمت و تکریم ارباب‌رجوعان است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۲۰ هزار مستأجر با آستان قدس در ارتباط هستند.در مشهد۳۲۰ هزار مستأجر داریم که هر چه میزان رسیدگی به وضعیت آن‌ها در خصوص اجاره‌بهاء و تجدید اجاره را سرعت بدهیم، به نفع مردم است. مردم نیز باید نسبت به تجدید اسناد اجاره اقدام کنند تا بحث عینیت اجاره صحیح‌تر انجام شود چرا که ۳۰ درصد اجارات سطح شهر منقضی شده است. هر فعالیت مثبتی در املاک و اراضی بازخوردی کلی دارد، در حال حاضر توسط امور انجام شده، فرایند تجدید اجاره از ۱۴ روز به ۷ روز رسیده است، جهت کاهش بیشتر زمان برای انجام امور مربوطه، قرار بر فراهم‌سازی شرایط برای پرداخت با سیستم شده است. در حال حاضر ۳۶۰ دفتر رسمی در سطح استان در حال فعالیت هستند، در صورت راه‌اندازی سیستم برای پرداخت الکترونیکی، سرعت انجام امور افزایش می‌یابد. تجدید اجاره توسط کارگروه‌هایی در دوره ۱۰ ساله انجام می‌شود و در صورت عدم تجدید اجاره توسط مستأجران، قانون‌های مربوطه اجرا می‌شود، تاکنون این امر بارها اتفاق افتاده و در نهایت مکان مورد نظر تمکین شده است. به‌تازگی از ابتدای امسال، به‌جای تغییر کاربری، امور مذکور در قالب اجاره به‌صورت سال به سال صورت می‌پذیرد، همچنین یکی از مشکلات در ارتباط با سنددار کردن اراضی، تصرف اراضی موقوفه بوده که برای این امر نیز تدابیری صورت پذیرفته و معضلات موجود در آن کاهش یافته است. از مشکلات حاشیه شهر نیز می‌توان به بخش مدیریت شهری اشاره کرد که با دستور ولایت فقیه، کارگروه ویژه‌ای نیز برای ساماندهی مناطق شهری تشکیل شد، شهرداری نیز جهت بهسازی و نوسازی اراضی این منطقه همکاری داشته است تا کیفیت ارائه خدمات افزایش یابد. در ارتباط با فضاهای عمومی نیز جلسات متعددی برگزار شده و در این بخش نیز اقدامات مطلوبی در حال انجام است، بخش‌هایی از فضاهای عمومی عام‌المنفعه بوده و در اختیار وزارت علوم قرار دارد که از آن‌ها می‌توان به باغ خاتون اشاره کرد.

معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی با بیان اینکه امور ما با محوریت رونق تولید انجام می‌شود، بیان کرد: البته رونق تولید تنها خطاب به آستان قدس ذکر نشده و باید تمامی ارگان‌ها با همکاری یکدیگر در راستای این هدف برنامه‌ریزی کنند، در بحث تولید و سرمایه‌گذاری طرح‌هایی عرضه شده که برای رونق تولید در شهر زیارتی مشهد مناسب است. این طرح‌ها در حداقل زمان ممکن بررسی می‌شود.

حقیقی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۳۳۰ هزار مستأجر در آستان قدس هستند، گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی موجود، آستان قدس رضوی از سال گذشته طرحی با عنوان جریمه دیرکرد چک‌های کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان راه‌اندازی کرده و در راستای آن بخش عمده حقوق موقوفه پرداخت شده است، یکی از برنامه‌های اداره کل املاک و اراضی، اطلاع‌رسانی به افراد با پیامک است، به مستأجرانی که به دلیل گرفتاری‌های بسیار، زمانی برای مراجعه نداشتند پیام ارسال می‌شود و همچنین تخفیف ۷۰ درصدی آستان قدس رضوی برای پرداخت اجاره‌بها در نظر گرفته شده است. تاکنون اداره کل املاک و اراضی ۳۰ میلیارد تومان اجاره طلبکار بوده و حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان مطالبات از مستأجران دارد، علاوه بر آن مقداری از دستگاه‌های دولتی مطالبات داریم که رقم آن مشخص نیست،

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص آمار کلی موقوفات مشهد، اظهار کرد: بخشی از زمین‌ها در شهرداری مشهد اصلاحات ارضی بوده و قسمتی از آن نیز در اختیار وقف است، باید طرحی قابل اجرا در این زمینه نیز طرح شود، ۴۳ درصد از شهر ۳۰ هزار کیلومتری مشهد، مصوب آستان قدس رضوی است، البته در سایر مناطق موقوفاتی وجود داشته اما در مشهد این موقوفه به‌صورت یکپارچه وجود دارد.

معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی همچنین در خصوص نحوه نگهداری موقوفات بیان کرد: یکی از رویکردهای ما، واگذاری اراضی وقفی است، در وقف چیزی به نام فروش وجود ندارد، فعلاً واگذار نمی‌کنیم و به دنبال درآمدهای پایدارتری هستیم، به‌عنوان مثال بخشی از موقوفات درآمدزا هستند و کمیسیون بر روی آن‌ها قیمت‌گذاری می‌کند.

حقیقی در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر نحوه مصرف درآمد حاصل از موقوفات، اظهار کرد: بخش زیادی از منابع آستان قدس رضوی موقوفه و دارای محل مصرف مشخص می‌باشد. سیاست محوری آستان قدس در حوزه اقتصادی (توسعه وقف و نذر) تعریف شد و به‌تبع فعالیت‌های گوناگون، توسعه قابل توجهی در موقوفات و نذورات مردمی برای آستان قدس رضوی رقم خورد. در این عرصه آستان قدس به‌عنوان پیشتاز و جلودار وارد میدان شد و با حمایت‌های گسترده مردمی و اعتماد ارادتمندان به امام هشتم فعالیت‌های عظیمی رقم خورد.

سامان‌دهی فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس از دیگر سؤالاتی بود که خبرنگاران مطرح کردند که حقیقی در این خصوص گفت: سامان دادن به فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی یکی دیگر از مطالبات رهبر معظم رهبری از تولیت آستان قدس بود که در این چند سال با جدیت بیشتر پیگیری شد. در همین راستا آستان قدس رضوی از پروژه‌های مغایر با سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی همچون مشهد مال خارج شد. علاوه بر این‌ها از طریق اصلاح ساختارهای اجرایی و عملیاتی، تعداد شرکت‌ها و مؤسسات زیان‌ده اقتصادی وابسته به آستان قدس از حدود ۱۵مورد به یک مورد رسید و سرمایه‌های اقتصادی آستان به سمت پروژه‌های عام‌المنفعه و مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان همچون تولید سوق یافت. به این ترتیب امروز مردم شاهد گره‌گشایی و رفع مشکلات جدید در قالب فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی و اشتغال‌زایی مستقیم برای حدود ۲۰ هزار نفر هستند.

در ادامه یکی از خبرنگاران به نحوه پاسخگویی معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی اعتراض کرد که حقیقی در پاسخ اظهار کرد: شفاف‌سازی فعالیت‌ها و محصولات سازمان اقتصادی رضوی در سامانه شفافیت با هدف انتشار عمومی اطلاعات مربوط به فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های زیر مجموعه آستان قدس رضوی طراحی شده است.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار