» .برگزیده » عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در کشور/ تولیداتی که در انبارها دپو می‌شود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ - ۱۴:۴۱

 کد خبر: 8467

عضو هیئت مدیره کانون‌های بازنشستگان کشور مطرح کرد:

عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در کشور/ تولیداتی که در انبارها دپو می‌شود

گروه جامعه - رمضانی با بیان اینکه به‌دلیل فشار به سرمایه‌گذاران، دیگر رغبتی به سرمایه‌گذاری ندارند، گفت: سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند به دیگر کشورها مثل دبی جهت سرمایه‌گذاری بروند. چون جو را به گونه‌ای کرده‌اند که تعامل بین کار، کارگر و کارفرما از بین می‌رود. نتیجه این عملکرد تولید جنس آشغال و دپوی آن در انبارها می‌شود.

عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در کشور/ تولیداتی که در انبارها دپو می‌شود

به گزارش آتی نیوز، نشست خبری اصحاب رسانه با تشکلات کارگری به مناسبت هفته کار و کارگر، صبح امروز دوشنبه، نهم اردیبهشت‌ماه در محل این تشکلات در مشهد برگزار شد.

در این نشست هادی ابوی، دبیر کل کانون‌های انجمن‌های صنفی کارگری کشور و رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری خراسان رضوی ابراز کرد: قانون‌های کارگری کشور ما یکی از مترقی‌ترین قوانین کارگری در سطح جهانی است ولی همه آن اجرا نمی‌شود. امنیت شغلی و معیشت ما در قانون کار است به شرطی که اجرا شود. مثلا قانون گفته مرخصی زایمان ۹ ماه است اما در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی شش ماه می‌دهد و می‌گوید اگر مرخصی ۹ ماهه می‌خواهید بروید به دیوان عدالت اداری شکایت کنید که دست آخر هم دیوان به نفع بانوان برای داشتن ۹ ماه مرخصی زایمان رای می‌دهد ولی این وسط وقت نیروی کارگر در رفت و آمد برای این پیگیری‌ها می‌گذرد. یا در مورد بکارگیری اتباع بیگانه قانون داریم ولی اجرا نمی‌شود.

وی گفت: به گفته وزیر کار باید از ظرفیت تشکل‌های کار و کارگری استفاده شود ولی در کمیسیون‌های کار و کارگری در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی با دولت و کارگروه استانی اشتغال هیچ نماینده کارگری حضور ندارد.

وی توضیح داد: اگر قرار است فرهنگ کار رشد کند و دائم این شعار را می‌دهند، این موضوع یک جاده دوطرفه است و باید مشکلات این قشر دیده شود. کارگران مشکلات اقتصادی را درک می‌کنند ولی درآمدی ندارند.

ابوی اضافه کرد: دغدغه ما حفظ اشتغال موجود است ولی می‌گویند که می‌خواهند اشتغال جدید ایجاد کنند، به چه قیمت؟ به قیمت اینکه عده‌ای بیکار شوند.

وی گفت: تعدد تشکل‌های کارگری باعث شده که هر دولتی که سر کار می‌آید از یک سری از این‌ها حمایت کند و لذا نمی‌گذارند بین این تشکل‌ها اتحاد و هم‌دلی داشته باشند، لذا دبیرخانه مشترکی ایجاد کردیم ولی اینقدر مسائل حاشیه‌ای برای آن درست کردند که از آن بگذریم بهتر است.

در ادامه قربانعلی رمضانی، عضو هیئت مدیره کانون‌های بازنشستگان کشور و رئیس کانون بازنشستگان و مستمربگیران ابراز کرد: وضعیت کارگری جامعه به علت وضعیتی که بالادستی‌ها برای قانون کار ایجاد کردند دچار مشکل شده است. بین کار، کارگر و کارفرما، تعامل حرف اول را می‌زند.

وی افزود: دائم از فرهنگ کار می‌گویند، آیا این فرهنگ فروشی و کیلویی است؟ چرا کسانی که برای کار، کارگر و کارفرما سینه می‌زنند، فرهنگ کار را ارائه نمی‌دهند؟

وی اضافه کرد: در تمام قوانین بین‌المللی کار که ما هم امضا کردیم دولت‌ها در تمام دنیا ناظر بر اجرای قوانین هستند و نه دخالت‌کننده و در این زمینه اصل ۴۴ قانون اساسی بر زمین مانده است. دولت باید خودش را سبک کند ولی سازمان تامین اجتماعی را که چهار میلیون جمعیت دارد زیر سیطره خودش قرار داده و آن را سیطره کرده است و وزیر و هیئت مدیره توسط دولت تعیین می‌شوند‌.

رمضانی توضیح داد: این قدر سرمایه‌گذار را تحت فشار قرار دادند که رغبتی به سرمایه‌گذاری ندارد و ترجیح می‌دهد به دیگر کشورها مثل دبی جهت سرمایه‌گذاری برود. چون جو را به گونه‌ای کردند که تعامل بین کار، کارگر و کارفرما از بین می‌رود. با جنگ اعصاب که نمی‌شود رونق تولید ایجاد کرد و راندمان تولید را افزایش و کالا صادر کرد. نتیجه این عملکرد تولید جنس آشغال و دپوی آن در انبارها می‌شود.

وی توضیح داد: قوانین دست و پا شکسته که به ما تحمیل می‌کنند بین کارگر و کارفرما تضاد ایجاد می‌کند به جای اینکه به دنبال افزایش راندمان تولید باشند. کجای دنیا دیدید بخشنامه دولت لغو کننده قانون باشد؟ هیئت دولت چنین حقی ندارد. لذا بالادستی‌ها به جاهایی فشار آوردند که به تولید کشور لطمه می‌زند.

سپس احسان سهرابی، عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای کشور و رئیس کانون هماهنگی شوراها گفت: امروز جامعه کارگری وضعیت خوبی ندارد. براساس بررسی‌ها هر فرد برای حیات نیاز به ۲۴۰۰ کالری دارد و این مقدار برای کسانی که کارهای فیزیکی و سنگین انجام می‌دهند ۲۶۰۰ کالری است. اما آمارها در پایان سال ۹۷ نشان می‌دهد که با توجه به وضعیت معیشت و افزایش قیمت‌ها ۶۰۰ کالری سفره کارگران کوچکتر شده است. براساس آنچه که مجله فرانسوی اعلام کرده در این شرایط ۲۶ درصد بیماری‌ها و فوتی‌ها افزایش پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: افزایش ۴۳ درصدی دریافتی‌ها اتفاق خوب و شیرینی است ولی همان یک ماه بود و قیمت ارزاق هم از ابتدای اردیبهشت‌ماه رو به افزایش است و معلوم نیست نهادهای ناظر چه می‌کنند.

وی توضیح داد: براساس اصل ۷۳ قانون اساسی، تنها مجلس صلاحیت تفسیر قانون اساسی را دارد ولی دستگاه‌های مختلف تفاسیر به رای دارند و مشکل ایجاد می‌شود.

وی بیان کرد: در تاریخ نهم بهمن ماه سال ۹۷ لایحه طرح پارامتریک از طرف دولت تقدیم مجلس شد و ۳۷ نفر از نمایندگان آن را امضا کردند که پنج نفر از ۱۸ نماینده ما هم بودند. همان کسانی که داعی حمایت از قشر کارگر را دارند. بدون اینکه توجه کنند که این لایحه به نفع بیمه شدگان و تامین اجتماعی هست یا نه. توقع ما از نمایندگان این است آن زمانی که نیاز به رای دارند کنار ما قرار گرفته و وعده داده و ژست می‌گیرند، زمانی که ما نیاز داریم پای کار ما باشند اما بدون فکر به نتیجه کار این طرح را امضا کردند آن هم به بهانه تامین منابع صندوق اجتماعی، دو درصد حق بیمه‌ای را که بیمه‌شده باید بپردازد را افزایش می‌دهند. براساس این طرح یعنی کسانی که ۳۰ سال است دارند حق بیمه پرداخت می‌کنند باید حداقل را بگیرند. آیا می‌شود با این دریافتی و شرایط کنونی امورات را گذراند؟.

سهرابی گفت: توصیه جدی ما به کارگران این است که یا ایجاد تشکل کنند و یا در یک تشکل عضو شوند چون این‌ها هستند که امور و حقوق مربوط به آنها را بررسی و پیگیری می‌کنند.

وی تشریح کرد: به مناسبت هفته کار و کارگر، تریبون آزاد کارگری جهت بیان نظرات توسط کارگران گذاشتیم ولی کسی صحبت نکرد و بعد از مراسم به ما گفتند که اگر حرفی بزنیم فردا اخراج می‌شویم اما اگر عضو تشکل‌های کارگری باشند مصونیت دارند و کسی نمی‌تواند کارگر را به راحتی اخراج کند لذا کارگران باید خود به فکر باشند ما هم کمک می‌کنیم.

وی بیان کرد: از آن جهت که دولت خودش کارفرمای بزرگی است صدای کارگر شنیده نمی‌شود ما هم که حرف میزنیم برایشان سنگین است. حتی مدتی من را ممنوع‌المصاحبه کردند. البته آقای سنجری، مدیرکل تعاون استان که آمد، ما اجازه پیدا کردیم حرف‌ها و نقدها را بزنیم ولی باز هم خیلی بهاری هم نیست.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه

بایگانی اخبار