» .اسلایدر » نبود عقل‌گرایی و معناگرایی در زندگی، رکود را به‌دنبال دارد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۱۰:۱۴

 کد خبر: 8049

ترابیان در نشست انسان‌شناسی:

نبود عقل‌گرایی و معناگرایی در زندگی، رکود را به‌دنبال دارد

گروه جامعه ـ عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان خراسان با تأکید بر عقل‌گرایی، بیان کرد: اگر عقل‌گرایی و معناگرایی در زندگی فرد وجود نداشته باشد، انسان راکد شده و تبدیل به ماشین می‌شود و سال‌ها در یک سطح باقی می‌ماند.

نبود عقل‌گرایی و معناگرایی در زندگی، رکود را به‌دنبال دارد

به گزارش آتی نیوز، اولین جلسه کلاس انسان شناسی عرفانی کانون دانشگاهیان خراسان در سال جدید، ۲۵ فروردین‌ماه با حضور دکتر علی‌اکبر ترابیان، عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان خراسان برگزار شد.

این جلسه با قرائت آیاتی از سوره نور توسط حاضرین در جمع آغاز شد و در ادامه ترابیان در رابطه با موضوع زندگی مطلوب و شناخت بی‌نهایت برای جمع صحبت کرد.

ترابیان در این نشست با اشاره به سیل اخیر اظهار کرد: اگر ستادهای بحران ما وسایل جلوگیری از سیل را از قبل تهیه می‌کردند، شاید از میلیاردها تومان خسارت جلوگیری می‌شد؛ مثل قرون وسطی توی کیسه‌ها خاک ریخته و سیل کیسه‌ها را با خود برد و بعد مردم در مسیر سیل ایستادند!

وی با بیان اینکه گاهی یک تصمیم غلط باعث می‌شود از حالت اول نیز هزینه ما بیشتر شود، ادامه داد: نمونه این مطلب، تصمیم‌گیری برخی نهادها مثل شهرداری است که برای یک پست ۱۰ نیرو می‌گیرند و زمانی که کارشان با این افراد تمام شده طوری قرارداد بسته‌اند که هزینه اخراجشان بیشتر از ماندنشان است و مدیران بعدی باید پاسخگو باشند.

عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان خراسان با تأکید بر عقل‌گرایی، بیان کرد: اگر عقل‌گرایی و معناگرایی در زندگی فرد وجود نداشته باشد، انسان راکد شده و تبدیل به ماشین می‌شود و سال‌ها در یک سطح باقی می‌ماند.

وی معنا و معنویت را با تدین متفاوت دانست و گفت: چند گزاره هست که فرد می‌تواند متدین باشد اما معنوی نباشد یا برعکس و یا انسانی‌هایی که فاقد هر دو و یا شامل هر دو باشد زیرا معنویت از تدین معنای گسترده‌تری دارد.

ترابیان در ادامه با طرح این سؤال که آیا بی نهایت قابل درک است و اصلاً می‌شود بی نهایت را عبادت کرد، بیان کرد: مگر ما جدا از خدائیم که بخواهیم درکش کنیم یا مگر او از ما جداست که بخواهیم برای رسیدن به او تلاش کنیم.

محمد صادق جوادی حصار ، دبیر کل کانون دانشگاهیان خراسان که در انتهای مراسم به جمع اضافه شد و در انتها، دو بیتی زیر را که در گذشته در وصف امام عصر (عج) سروده بود، خواند: «آنک آنک کرانه را بنگر مردی از گرد راه می‌آید/ لشکری عشق را صلاه در ده که امیر سپاه می‌آید».

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه