» .اسلایدر » نبود آزادی بیان در جامعه ما/ فرد نباید از عواقب نظرش واهمه داشته باشد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۱۰:۴۵

 کد خبر: 8057

مصطفی ملکیان:

نبود آزادی بیان در جامعه ما/ فرد نباید از عواقب نظرش واهمه داشته باشد

گروه فرهنگ و هنر ـ فیلسوف و منتقد روشنفکر دینی گفت: در جامعه ما آزادی وجود ندارد؛ چراکه آزادی به معنای توان گفتن یک حرف نیست به معنای این است که پس از بیان آن صحبت چه برخوردی با شما می‌شود.

نبود آزادی بیان در جامعه ما/ فرد نباید از عواقب نظرش واهمه داشته باشد

به گزارش آتی نیوز، اولین جلسه از دومین دوره اخلاق گفتگو با حضور مصطفی ملکیان، فیلسوف و روشنفکر ایرانی، ۲۸ فروردین ۹۸ از ساعت ۱۷ الی ۲۱ در سالن ساپکو برگزار شد.

مصطفی ملکیان، فیلسوف و منتقد روشنفکری دینی در این نشست با بیان اینکه تجربه دموکراسی‌ها نشان داده است روش رأی‌گیری عیب دارد زیرا در آن امکان ظلم اکثریت به اقلیت وجود دارد، گفت: تقریباً از دهه ۱۹۸۰، فیلسوفانی به راه پنجمی اشاره کرده‌اند که همان گفتگو است. هیچکدام از روش‌های قبلی به لحاظ اخلاقی قابل دفاع نبودند، هیچ‌کدام مصلحت‌اندیشانه نبودند و هیچ‌کدام نمی‌توانستند پایدار بمانند ولی گفتگو هیچ‌کدام از این ۳ عیب را ندارد.

وی در خصوص آزادی بیان در کشور اظهار کرد: چند سال پیش با روحانی در دانشگاه تهران مناظره داشتم و اعتقاد من این بود که در کشورمان آزادی وجود ندارد؛ ایشان به من گفت همین حرف تو حرفت را نقض می‌کند که می‌توانی بگویی آزادی وجود ندارد. من به او گفتم آزادی به این است بعد از اینکه حرفت را زدی گوشت را نمالند و اینکه من حرفی را بتوانم بزنم به معنای وجود آزادی نیست. درواقع فرد نباید از عواقب اظهار نظرش واهمه داشته باشد.

ملکیان در ادامه اظهار کرد: وقتی لیبرال‌ها معتقدند بزرگ‌ترین مشکل یک جامعه نبودن آزادی سیاسی در آن است، چه درست گفته باشند چه نه، مهم این است که برای مشکلات سلسله مراتبی در نظر گرفته‌اند. در مثنوی به پسری گفتند که چرا مادرت را کشتی؟ او گفت: مادر من هر روز با دیگران روابط جنسی نامشروع داشت و من دو راه داشتم؛ یکی اینکه هر روز یک مرد را بکشم و دیگری اینکه مادرم را که ریشه مشکل هست بکشم.

وی با بیان اینکه اگر سود و زیان شخصی وارد شود، مشکل مشترک در جامعه تبدیل به مشکل شخصی شده و این از انواع گفتگوهای دروغین است، افزود: در نتیجه این گفتگوهای دروغین، به فردی می‌گویند شما که چنین عقیده‌ای داشتید، وارد زندان اوین شوید و شما که چنین عقیده‌ای دارید، باید فلان امتیاز را بگیرید.

گفتنی است، این دوره از سخنرانی‌های استاد ملکیان در باب اخلاق گفت‌وگو در روزهای ۲۹ و ۳۰ فروردین با موضوع اخلاق گفت‌وگو در سالن ساپکو ادامه خواهد داشت.

*مشروح خبر در لینک زیر:


برچسب ها :
ارسال دیدگاه