» .اسلایدر » روایتی از یک جنین؛ جبر یا اختیار/ برای چه به دنیا آمده‌ایم؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۱۷:۴۶

 کد خبر: 7997

در نشست نقد داستان کانون دانشگاهیان مطرح شد

روایتی از یک جنین؛ جبر یا اختیار/ برای چه به دنیا آمده‌ایم؟

گروه فرهنگ و هنر ـ نویسنده داستان «فقط نیم ساعت» گفت: این داستان نگاهی نو به موضع سقط جنین از سهم حق فرزند، در بودن یا نبودنش دارد و از والدینی سخن می‌گوید که بدون توجه به حق این جنین تصمیم می‌گیرند.

روایتی از یک جنین؛ جبر یا اختیار/ برای چه به دنیا آمده‌ایم؟

به گزارش آتی نیوز، در اولین جلسه نقد داستان که شنبه ۲۴ فروردین با حضور علی‌اکبر ترابیان، مدرس داستان‌نویسی، نمازی، باقری، موسوی، جعفری، رضوی، دبیری، جهان دوست، حسینی، صحافیان و بهزادی، نویسنده داستان در کانون فرهنگیان خراسان ۲۴ برگزار شد، به‌ نقد داستان «فقط نیم ساعت» اثر خانم بهزادی پرداختند؛ این داستان روایت جنین ناخواسته‌ای است که والدینش تصمیم بر سقط او گرفته بودند.

خانم بهزادی، ماجرای زندگی و عقد موقتی را در داستانش تعریف کرده که دختری برای تحصیل و کار از شمال ایران (محل زندگی) به جنوب آمده و در این جریان، ازدواجی شکل می‌گیرد و ناخواسته نطفه‌ای تشکیل می‌شود، دراثنای داستان اعتراضات و تصمیم بر سقط‌ جنین در داستان بیان می‌شود و در انتها این تصمیم در شک و تردید مادر به تحقق می‌انجامد.

در نقد این داستان ابتدا در موضوع و طرح، داستان به روابط بی‌قاعده دختر و پسر قبل از ازدواج، ازدواج سفید و مشکلات زنان و مادرانگی اشاره شد. راوی این داستانِ خطی، جنین موجود در شکم مادر است که به بودن یا نبودنش اعتراض می‌کند و دچار استیصال و به‌هم‌ریختگی است اما طبق نظر منتقدان در جلسه، منطق داستان این به‌هم‌ریختگی را قبول نمی‌کند و این چالش، کافی نیست.

 بهزادی، نویسنده داستان در ادامه نقدها قصدش از نوشتن این داستان را چنین گفت: در کل من بچه‌ها را انسان بزرگ می‌دانم چه نوزاد باشند و چه بزرگتر حتی همین بچه درون شکم مادر را. نشانه نداشتن مادر از وجود جنینی در شکمش هم طبیعی و قابل‌قبول است و من می‌خواستم داستان را در مورد فهم بچه بنویسم اینکه درگیر بی‌فکری دو انسان عاقل و بالغ و تصمیمات اشتباه آن‌ها می‌شود.

خانم رضوی که مدیریت این نشست را برعهده داشت، گفت: در لایه‌های زیرین داستان به بیان مسئله وجودی که برای انسان‌ها همیشه مطرح بوده، رسیدم، خصوصاً اتفاقات ناخواسته‌ای که تحت کنترل ما نیست؛ اینکه برای چه آمده‌ام و چرا باید باشم. شما این موضوع را اینگونه بیان کردید که کسانی از جنس خودش او را ایجاد کرده‌اند و از همین جنس هم او را از بین می‌برند ولی درواقع مسئله اساسی همه ما این است که ما به خواست خودمان وارد این دنیا نشده‌ایم و به خواست خود هم از این دنیا نمی‌رویم.

یکی از حاضران که مخالف این نظر بهزادی در حق تصمیم برای جنین بود، گفت: همه قبول دارند که جنین هم متوجه می‌شود و تأثیر می‌پذیرد اما نه اینکه قابلیت تصمیم‌گیری داشته باشد و او هم باید در سرنوشت خودش تصمیم‌گیرنده باشد چنین تفکری در جامعه وجود ندارد.

در ادامه این نشست، داستان دیگر بهزادی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/


برچسب ها :
ارسال دیدگاه