» .مشروح خبر » مشروح خبر | تجمع اعتراضی طلاب خراسانی در حمایت از سپاه پاسداران

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۳ - ۱۵:۴۹

 کد خبر: 7956

مشروح خبر | تجمع اعتراضی طلاب خراسانی در حمایت از سپاه پاسداران

گروه سیاست ـ طلاب خراسانی در حمایت از سپاه پاسداران صبح امروز، 22 فروردین‌ماه در مدرسه علمیه نواب مشهد تجمع کردند.

مشروح خبر | تجمع اعتراضی طلاب خراسانی در حمایت از سپاه پاسداران

به گزارش آتی‌نیوز، تجمع حوزویان خراسان در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با حضور آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محسن قرائتی، مفسر قرآن و رئیس ستاد اقامه نماز کشور و سردار احمد شفاهی، جانشین فرماندهی سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی ۲۲ فرودین‌ماه در مدرسه علمیه نواب مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام محسن قرائتی:‌ چرا باید حوزه و دانشگاه پنجشنبه‌ها تعطیل باشد، باید این تعطیلات کم شود.

حجت‌الاسلام محسن قرائتی، مفسر قرآن و رئیس ستاد اقامه نماز کشور در جمع طلاب حاضر در این تجمع گفت: اگر به یقین رسیدید که با کاری که شما می‌کنید کفار عصبانی می‌شوند، بدانید که کار شما درست است. وقتی کشتی‌گیر ما می‌بیند حریفش اسرائیلی است کشتی نمی‌گیرد و آن طرف هم عصبانی می‌شود، پس کشتی‌گیری یک عمل صالح است. روز قدس اسرائیل و روز ۲۲ بهمن آمریکا عصبانی می‌شوند پس شما با این کار باعث عصبانیت کافران شده‌اید و جزو صالحان هستید که در سلام نماز بر آنها سلام می‌دهیم. موشک‌های سپاه هم همین طور است. ما فکر می‌کنیم مکاسب، دینی و مرگ بر آمریکا، سیاسی است نه اینگونه نیست. هر کاری که سبب عصبانیت کافران باشد، عمل صالح است. در مراسم بله برون اگر پدر عروس سخت نگیرد، این پدر جزو صالحان است. قرآن را باید به متن زندگی بیاوریم تا ببینیم در درس، زندگی، ازدواج، جنگ و … چه می‌گوید. قرآن می‌گوید که سه نوع علم داریم یک نوع علمی که می‌ارزد به دنبالش در بیابان راه افتاد مانند علمی که حضرت موسی(ع) از خضر نبی (ع) می‌خواهد که با او همراه شود تا به رشد برسد. ۳۵۰ تا «اعوذ» در قرآن داریم یکی این است که می‌گوید من پناه می‌برم از اطلاعات بی‌خاصیت. هر آنچه را که حوزه و دانشگاه می‌دانند باید چهار شرط داشته باشد وگرنه قیامت گیر هستیم. هر چه بر منبر گفته می‌شود یا باید واجب باشد، یا مستحب، یا مشکل جامعه را حل و یا در نهایت مشکل یک نفر را حل کند. ما در جاهایی که باید حواسمان جمع باشد نیست و مسئولیت را به هر کسی می‌دهیم و به راحتی به وی اطمینان می‌کنیم. در منابر و در ماه مبارک رمضان تفسیر قرآن بگویید و بخشی از وقت خود را به تفسیر اختصاص دهید چون قرآن به پیامبر(ص) می‌گوید «اگر می‌خواهی سخنرانی کنی قرآن بگو». ما بدون رودربایستی نیاز به ۱۳۰ تفسیر داریم. ۱۰ تا از این تفسیرها را من نوشتم. ۲۶۰۰ نکته حقوقی از قرآن درآوردیم که الان کتاب درسی دانشگاه در رشته حقوق شده است. آیات و روایات مرتبط با علوم سیاسی، جبهه و … را برای هر دانشگاهی باید درآورده و بفرستیم. وقتی شکم گرسنه است به ما می‌گویند یک سطر دعا بخوان، افطار که کردی دعای افتتاح را بخوان، بعد هم که کمی خوابیدی و استراحت کردی دعای ابوحمزه را بخوان، این ها هم حساب دارد و دقیق است. حوزه باید تعطیلات را کم کند. تعطیلی پنجشنبه ها خیلی زیاد می‌شود. چه کسی گفته پنجشنبه‌ها تعطیل باشد. همه قصاب‌ها و نانواها در این روز کار می‌کنند ولی حوزه و دانشگاه تعطیل است. حتی جمعه را هم ‌گفته شده است که فقط یک ساعت تعطیل کنید و بعد از نماز دوباره سر کار بروید. آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، زمان شاه ما را جمع کرد و گفت بیاییم پنجشنبه ها را تعطیل نکنیم و حداقل یک ساعت و نیم درس بدهیم. ما هم جمع شدیم و کار کردیم و نتیجه آن این شد که ۲۷ جلد تفسیر نمونه بیرون آمد که حدود ۱۰۰ مرتبه چاپ و به چند زبان دنیا ترجمه شده است آن هم فقط به خاطر اینکه از وقت پنجشنبه‌ها استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه خیلی از پژوهش‌های ما مقوا می‌شود، توضیح داد: یک خاطره خیلی تلخی می‌گویم. دکتر محمدباقر حجتی، استاد تمام دانشگاه(یعنی در حد آیت‌الله العظمی و پروفسور) است و کتاب‌های زیادی را هم برای علوم قرآن نوشته است. چند وقت قبل بیمار بود و به منزلش رفتیم. گفت زیر اتاق من یک انبار پر از پایان‌نامه دکترا است چون من استاد راهنما بودم. قانون این است یک نسخه از پایان‌نامه دکترا پیش خود محقق می‌ماند، یک نسخه را به وزارت علوم داده و یک نسخه هم دست استاد راهنما است. بعد از این صحبت یک روز نیسان گرفتیم و همه پایان‌نامه‌ها را بار زدیم و به کارخانه مقواسازی بردیم. این‌ها گریه دارد؟!

در ادامه بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار سال گذشته ایشان که حجت‌الاسلام قرائتی هم حضور داشته و سخنرانی کرده بود، پخش شد. در این دیدار رهبری تاکید کردند که «صحبت‌های آقای قرائتی که در مورد تدبر در قرآن بوده پرمغز و مهم بوده است و آقای قرائتی در موضوعاتی مانند زکات و نماز موفق شدند و ان‌شاالله در تدبر قرآن هم موفق می‌شوند».

در ادامه و بعد از پخش کلیپ، حجت‌الاسلام قرائتی ابراز کرد: طلبه‌های جوان فکری برای تفسیر قرآن بکنند البته حوزه هم وارد شده است اما من شک دارم که امروز به «خذالکتاب بقوه» عمل شده باشد. این آیه دو بار در قرآن آمده است و گفته که باید این کتاب را جدی بگیرید لذا هر وقت در کنار نهج‌البلاغه و مکاسب خواندن و گفتن، قرآن هم بود، درست است. باید همه مساجد تفسیر بگویند و لازم هم نیست که به ترتیب و موضوعی بگویید بلکه متناسب با مخاطب بیان شود و احتمالات را هم بیان نکنید.

در ادامه طلاب حاضر در تجمع با مشت‌های گره شده شعارهایی مانند «مرگ بر آمریکا»، «درود بر سپاه با صلابت»، «با اقتدار این جنود رحمان، لرزه فتد بر پیروان شیطان»، «نیروی قدس سپاه، خار چشم آمریکاست، این لشکر الهی محبوب ملت ماست»، «مترسکی پوسیده است کنگره آمریکا، برابر حمایت قاطع ما از سپاه»، «نابود می‌شود به لطف خدا، هر که بود دشمن نام سپاه»، «در عزم ملت ما تهدید اثر ندارد، آمریکای جهان‌خوار این را باید بداند»، «راه شهیدان ما طریق عزت ماست»، «پیروی از رهبری عامل قدرت ماست» و «مرگ بر اسرائیل» را سر دادند.

در ادامه سردار احمد شفاهی، جانشین فرماندهی سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی ضمن تشکر از همه کسانی که از سپاه حمایت کردند، گفت: در آغازین روزهای گام دوم انقلاب و در مقطعی که فرزندان پرافتخار این ملت در استان‌های سیل‌زده مشغول انجام وظیفه بودند، هیئت حاکمه آمریکا در یک اقدام خصمانه و از سر درماندگی فرزندان این ملت را در لیست گروهای تروریستی قرار داد. این اقدام جز بیچارگی و استیصال آمریکایی‌ها چیز دیگری نیست. شما پرچمداران انقلاب، واقف هستید که فرزندان این ملت در سازمان پرافتخار پاسداران در ۴۰ سال گذشته در همه عرصه‌ها گوش به فرمان ولایت و امامین انقلاب به خوبی انجام وظیفه کردند. لذا دشمنان ما به خوبی دریافتند که نیروی مستحکم ولایت‌مدار وفادار انقلاب توانسته است نه تنها در ایران بلکه در اقصی نقاط منطقه شمال آفریقا و خاورمیانه اهداف انقلاب را محقق کند بنابراین در این اقدام خصمانه خود بار دیگر ثابت کردند، چیزی که تاکنون امامین انقلاب ما مبنی بر مورد اعتماد نبودن آمریکایی‌ها و غربی‌ها بر آن تاکید داشتند. این اقدام آمریکا نه تنها در برنامه‌های پیوسته نظام اسلامی به ویژه سپاه خللی وارد نمی‌کند و نخواهد کرد بلکه لازم است به عنوان نماینده پاسداران خراسان در جوار بارگاه امام رضا(ع) تجدید میثاق کرده و بار دیگر رسما اعلام می‌کنیم که در مجموعه سپاه با اتکا به خداوند و تحت تدابیر و فرامین ولایت و با هدایت روشنگرانه شما علما، محکم‌تر و باصلابت‌تر از گذشته به سمت اهداف عالیه اسلام و انقلاب حرکت خواهیم کرد. ما فرمایش ارزشمند شهید بهشتی را یادآوری می‌کنیم که «آمریکا از دست ما عصبانی باش و با این عصبانیت بمیر». انشاالله با توکل به خدا و تجربه ارزشمند چهل ساله انقلاب اسلامی خواهیم توانست با شتاب بیشتر اهداف انقلاب را دنبال کنیم. امسال مقام عظمای ولایت نوید فرصت‌های ویژه‌ای را دادند و ما احساس می‌کنیم این اقدام بی‌شرمانه آمریکا یک فرصت طلایی و بزرگ برای همه ماست و ان‌شاءالله با توجه، دقت و بهره‌مندی از همه ظرفیت‌ها بتوانیم از این فرصت مطلوب در جهت اهداف بزرگ نظام اسلامی استفاده کنیم.

سپس بیانیه شورای عالی حوزه علمیه خراسان در حمایت از سپاه قرائت شد که متن بیانیه بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«فالذین کفروا هم المکیدون»

نظام ارزشمند جمهوری اسلامی ایران متکی به آموزه‌های الهی و ارزش‌های انسانی است و با قدرت از ارکان‌های خود در برابر دشمنان قسم خورده دفاع می‌کند. بدون شک سپاه پاسداران، سرمایه جاودان انقلاب اسلامی است که در این مدت منشا برکات فراوان شده است. بخش عمده شکست‌های خفت‌بار و مداوم آمریکا و پیروزی‌های پرافتخار ایران عزیزمان، مرهون پاسداری سپاه است. نقش‌آفرینی سپاه در تثبیت دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون و مقابله با ترفندهای استکبار جهانی موجب استیصال دشمن شده است و گویی چاره‌ای جز ناسزاگویی و اتهام‌زنی بی‌اساس ندارد. اقدام ناشایست ترامپ در خدمت به اهداف شوم صهیونیسم بین‌الملل، فاقد هرگونه وجاهت قانونی و عقلانی بوده و نشانه ضعف و ذلت آمریکای جنایت کار است. شورای عالی حوزه علمیه خراسان ضمن محکومیت قاطع اقدام غیرقانونی و بی‌خردانه آمریکا در قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، آن را تجاوز به حق حاکمیت و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران می‌داند و اعلام می‌کند که کید آمریکا علیه انقلاب و سپاه به جایی نمی‌رسد و نظام حاکمه آمریکا رو به زوال و نابودی است.

آیت‌الله علم‌الهدی: خادم محوری سفره انقلاب، جریان سپاه است که اگر سپاه نبود، سفره انقلاب تا به امروز جمع شده بود و موقعیت این نظام و انقلاب از بین می‌رفت.

در ادامه آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد ابراز کرد: خداوند در آیات ابتدایی سوره ابراهیم تا آیه ۱۸ به اعمال، توطئه‌ها، فتنه‌ها و حرکت‌های بی‌نتیجه کفار در دنیا اشاره می‌کند. در این آیات خداوند در مقام اثبات بی نتیجه و عبس بودن اعمال کفار، آنها را به خاکستر باقی مانده بعد از آتش تشبیه می‌کند. یعنی کافران در توطئه‌هایی که ایجاد می‌کنند تا هویت و ریشه یک ملتی را در این آتش افروزی از بین ببرند، این آتش خاموش شده و خاکستر آن به باد می‌رود. تمام توطئه‌ها و فتنه‌هایی که استکبار جهانی و آمریکا در این چهل سال در قبال این نظام اسلامی انجام دادند با قدرت و مجاهدت مردم و ملت وابسته به دین مانند تقابل ذرات آتش، خاکستر شده و بعد هم در برابر تندباد ملت ایران به باد رفته است به گونه‌ای که اثری از آن باقی نمی‌ماند. محور همه این برخوردها و اقتدارهای ۴۰ ساله، نهاد مقدس سپاه پاسداران به عنوان محور اقتدار این نظام و انقلاب بوده است. کارنامه پر از جنایت و فتنه استکبار جهانی در برابر این انقلاب از کودتای نوژه گرفته تا تحریک برای جنگ تحمیلی، ایجاد اختلاف‌ توسط جریان‌های فرصت‌طلب داخلی و پرکردن منطقه توسط تروریست‌های تکفیری در جنگ نیابی و همه و همه، مانند آتش‌هایی است که به صورت خاکستر درآمده و مقابل تندباد شدید سپاه در طول این مدت قرار گرفته است. امام بزرگوار در روزهای ابتدایی آغاز جنگ تحمیلی و در زمانی که دفاع مقدس میدان اقتدار سپاه و بسیج شده بود دو جمله فرمودند که در حقیقت ارزش و عظمت و نقش آفرینی امروز سپاه را برای ما ثابت می‌کند. ایشان یکجا فرمودند که «اگر سپاه نبود کشور هم نبود». این تنها یک شعار نیست و بیان حجت امام زمان(عج) است که از غیب الهام می‌گرفته است و این تضمین‌کننده یک هویت فوق‌العاده برای این نهاد مقدس است. در حقیقت خادم محوری سفره انقلاب، جریان سپاه است که اگر سپاه نبود، سفره انقلاب تا به امروز جمع شده بود و موقعیت این نظام و انقلاب از بین می‌رفت. همچنین امام خمینی(ره) زمانی که جانفشانی‌های نیروهای سپاه برای این ملت مشخص شد فرمودند «ای کاش من هم یک پاسدار بودم». امامی که حجت امام زمان(ع)، مرجع تقلید، دارای مکتب شهیدپرور و نکات برجسته ارزشی بوده است در عین حال این آرزو را می‌کند. یعنی ارزش این پاسدار آنقدر زیاد است که امام عزیز ما با آن همه امتیاز و قرب به درگاه خدا این جمله را می‌فرمایند. وقتی استکبار نوک پیکان اهانت را به سمت سپاه قرار می‌دهد، معلوم است که خود آمریکا هم لمس کرده که خاموش‌کننده آتش‌افروزی‌های آنها در قبال این نظام اسلامی، سپاه پاسداران است. واقعیتی که خدا در قرآن(سوره ابراهیم) در لسان وحی بر پیامبر(ص) برای ما تبیین می‌کند. لذا این رفتار خصمانه دشمن هم برای ما آن آتش‌افروزها و همچنین این تندبادهای خاموش‌کننده را مشخص کرد.

محبوبیت سپاه به عنوان نهاد مقدس مدافع در دل و اندیشه این ملت یک واقعیتی بود که شاید پوشیده مانده و برملا نشده بود و با حرکت دشمن در اهانت به این نهاد مقدس در ادامه حمایت از سپاه به شکل یک مانور ملی درآمد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تشریح کرد: آمریکا در برابر این جسارت یا دارای هدف خاص سیاسی بوده است که با این عنوان می‌تواند در داخل جامعه ما افتراق ایجاد کند و مشکلات و سختی‌های اقتصادی که مردم دارند و به خاطر تهاجم و تحریم آمریکاست را محور برخورد با سپاه قرار دهد و میان محور اقتدار نظام و مردم جدایی بیندازد و مردم هم بگویند تمام مشکلات ما که به خاطر تحریم به وجود آمده، به خاطر سپاه است و سپاه از مردم جدا شود. یا اینکه آمریکا تحت این عنوان به دنبال یک برخورد عملیاتی با نهاد سپاه است. اگر بنا شد این دومی باشد این همان نکته ای است که خداوند در سوره ابراهیم می‌فرماید که یک عاملی را برای نابودی خودش به وجود آورده است و گور خودش را کنده است. بنای پروردگار بر این است که دشمنان دین را با توطئه‌هایی که خودشان طراحی می‌کنند از بین ببرد. موقعیت مقتدرانه سپاه در داخل کشور آن هم در عرصه‌های دفاعی و امدادی برای مردم و دنیا تثبیت شده بود. اما محبوبیت سپاه به عنوان نهاد مقدس مدافع در دل و اندیشه این ملت یک واقعیتی بود که شاید پوشیده مانده و برملا نشده بود. اما این حرکت دشمن در اهانت به این نهاد مقدس در شکل یک مانور ملی برای سپاه در داخل کشور به وجود آمد که مردم دنیا و حکومت‌ها و آمریکایی‌ها بدانند مسئله سپاه، مسئله یک کشور است. امام در دوران دفاع مقدس فرمودند «اگر سپاه نبود کشور هم نبود». این فرمایش امام کار را به جایی رساند که بعد از ۴۰ سال به دنیا نمایش بدهد که سپاه یک خون مغذی است که در تمام شریان‌های این امت و ملت جریان دارد، به طوری که همه مردم در ابعاد گوناگون نشان می‌دهند که سپاهی‌اند و سپاه یعنی همه ملت و مردم. مردم با جانشان عظمت سپاه و نقش‌آفرینی آن را نشان دادند که جان مردم، این نظام و کشور، سپاه است و در جریان دفاعی و امدادی، آن چهره‌ای که با سیمای درخشان در جلوی جبهه می‌درخشد فقط سپاه است و بقیه جریان‌ها به دنبال سپاه ظاهر می‌شوند. این برکتی بود که خدا به دست دشمن برای این نهاد مقدس ایجاد کرد.

آمریکا، شوروی گذشته خواهد شد و دچار فروپاشی می‌شود.

وی توضیح داد: هر جریانی که برای ما پیش می‌آید فکر می‌کنیم مسئله و مشکل است اما وقتی به نتایج آن واقف می‌شویم می‌بینیم که خداوند در قالب یک مشکل، نعمتی را به ما ارزانی داشته است. مسئله سیل یک حادثه ناگوار برای مردم عزیزمان بود، اما آنچه که در حاشیه این مسئله نمایش داده شد، این هماهنگی و انسجام ملی همه جوانان و پیران بود که دست به دست هم دادند و منظره‌ باعظمتی را آفریدند و به قدرت‌های استکباری گفتند که ایرانی یعنی چنین انسانی. می‌گویند سیل می‌خواهد بیاید، مردم در اهواز می‌ریزند و جلوی سیل را می‌گیرند. این واقعیت است و همه مردم در حل مشکلات همدست هستند. اگر مشکل و توطئه‌ای هم صورت گیرد، این مردم هستند که جلو می‌آیند و می‌ایستند و ماهیت اصلی ایران انقلابی همین است. لذا دشمنان تنها با یک نیروی نظامی روبه رو نیستند، بلکه جانفشان و جلودار اولیه، سپاه است و مردم به دنبال سپاه هستند. درواقع همه مردم ایران در برابر حرکت‌های دشمنان، سپاهی هستند. ما در نتیجه این مباحث باید دشمنی دشمن و مرز آن را بشناسیم. دشمنان ما در گام دوم این انقلاب برای ما فکرهای دیگری دارند و ۴۰ سال دشمنی آنها به خاکستر تبدیل و با طوفان مواجه شده است. دشمن، اصل وجودی و هستی خود را با نظام ما در خطر می‌بیند لذا از دشمنی دست‌بردار نیست. این مسئله شعار و نظریه نیست بلکه تشخیص کارشناسان کاخ سفید است. در آخرین نظریه‌ای که دستگاه‌های مطالعاتی سیاسی وابسته به کاخ سفید رسما اعلام کردند، گفتند که اگر تا سال ۲۰۲۵ آمریکا بر چهار قدرت اقتصادی دنیا یعنی روسیه، هند، ژاپن و چین مسلط نشود، دچار فروپاشی خواهد شد. برای دولت آمریکا اداره کردن کشوری با ۴۵ ایالت آن هم در شرایط و نظام تجملاتی که دارند، امکان ندارد مگر اینکه بر همه قدرت‌های اقتصادی کره زمین تسلط پیدا کند در غیر این صورت مانند شوروی دچار فروپاشی شده و تبدیل به ۴۵ دولت و حکومت می‌شود. آنچه که امروز مانع سلطه آمریکا بر قدرت‌های اقتصادی جهان هست انقلاب اسلامی ایران است. آمریکا وارد یک منطقه با هزینه سنگین و توطئه بسیار شد تا در یک جنگ نیابتی تروریستی بتواند سلطه خودش را بر این منطقه اقتصادی تثبیت کند اما رسوا و مفتضح، دمش را روی کولش گذاشت و از سوریه رفت. این انقلاب و سپاه ایران بود که نگذاشت آنها موفق شوند. از طرفی هر حرکتی که آمریکا می‌کند کشورهای منطقه در برابرش صف‌آرایی می‌کنند و ابزار آنها برای این صف‌آرایی هم دست به دست دادن با انقلاب اسلامی ایران است. آمریکا، شوروی گذشته خواهد شد و دچار فروپاشی می‌شود لذا با این شرایط آمریکا به سراغ محور اقتدار این نظام و انقلاب یعنی نهاد مقدس سپاه رفته و این نهاد را هدف قرار داده است و در این کار به جایی نمی‌رسد و نتیجه عکس خواهد گرفت و اگر آمریکا وارد عملیات با ما شود، فروپاشی آن نه در ۲۰۲۵ که در ۲۰۱۹ و۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد.  

انتهای پیام/ ۱۰۱۱


برچسب ها :
ارسال دیدگاه